REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

10 błędów popełnianych podczas budowy ścian działowych

Miasto

Wznoszenie ścianek działowych nie jest bardzo skomplikowanym zadaniem. Wymaga jednak precyzji i zachowania ostrożności podczas kolejnych etapów, tak aby nie doszło do popełnienia błędów, które zaważą na jakości wykonania ścianek działowych.

Do 10 najczęstszych błędów budowlanych należą:  1. Zbyt sztywne połączenie ścian działowych ze styropianem. Problem ten dotyczy każdego typu przegrody w domu jednorodzinnym. Jeśli są to ściany murowane, powstałą kilkucentymetrową szczelinę wypełnia się pianką poliuretanową, następnie tynkuje, ścinając przy tym kielnią górną krawędź tynku. Powstałą szczelinę wypełnia się masą akrylową, którą można następnie pomalować. Wypełnienie z masy akrylowej chroni przed możliwymi pęknięciami, które mogą pojawić się w związku ze zbyt silnym ugięciem stropu. Wypełnienie tego typu zapobiega również przenoszeniu dźwięków uderzeniowych pochodzących z wyższych kondygnacji.
  2. Błędem jest również murowanie ciężkich przegród wprost na jastrychu, który przykrywa izolację cieplną podłogi na gruncie. W ten sposób może dojść do szybkiego pękania jastrychu. Dlatego wzdłuż przebiegu takiego rodzaju ściany należy ułożyć dodatkowe zbrojenie, które utworzy stopkę, której zadaniem będzie rozłożenie nacisku przegrody na większą powierzchnię. Pozostałą część podkładu podłogowego należy oddylatować szczeliną, która ma elastyczne wypełnienie.
  3. Często popełnianym błędem jest również oparcie przegrody z płyt gipsowo- kartonowych bezpośrednio na podłodze. W przypadku montażu tego rodzaju ściany właściwym okazuje się zastosowanie podkładek o średniej grubości 1 cm. Natomiast przy wykańczaniu, powstałą szczelinę wypełnia się pianką montażową.
  4. Nie jest również wskazany montaż ścian szkieletowych przed otynkowaniem innych ścian i sufitów. Powstaje bowiem możliwość zabrudzenia płyt zaprawą oraz zawilgocenia ścian szkieletowych, szczególnie w miejscach, w których stykają się z sufitem lub innymi ścianami.
  5. Błędem jest również zbyt głębokie osadzanie wkrętów mocujących w płytach gipsowo- kartonowych. Osadzone w sposób prawidłowy powinny być zagłębione tylko na tyle, aby nie przecinać warstwy papieru. Dlatego przy dokręcaniu wkrętów wkrętarką elektryczną wskazane jest używanie końcówek, które posiadają ograniczniki głębokości dokręcania.
  6. Niewłaściwy układ warstw ślepych ścian. W ślepych ścianach, które odgradzają nieużytkowane powierzchnie pod skosami, najczęściej spotykanych na poddaszu, a wykonywanych w systemie lekkiej zabudowy, od zewnętrznej strony powinna znajdować się izolacja cieplna, koniecznie osłonięta folią paroprzepuszczalną. Natomiast pod płytami gipsowo- kartonowymi lub też innym poszyciem należy ułożyć folię paroszczelną. Taki rodzaj przeszkody spełni swoją rolę odgradzającą przestrzeń ogrzewaną od nieogrzewanej.
  7. Błędem jest również nieodpowiednie wykonanie otworów drzwiowych w ścianach szkieletowych. W takich przegrodach, w nadprożu koniecznie należy wstawić dodatkowe profile słupkowe. Płyty, które następnie będą montowane w tym miejscu, powinny mieć kształt odwróconej litery L, ale ich łączenia nie mogą przebiegać w linii słupków ościeżowych. Jeżeli drzwi będą ciężkie, a ich waga przekroczy 25 kg, powinno się zastosować słupki ościeżowe z grubszej blachy.
  8. Zamontowanie nieodpowiednich drzwi może skutkować osłabieniem izolacyjności akustycznej ściany. Drzwi muszą posiadać uszczelki na obwodzie. Ograniczy to wentylację pośrednią pomieszczenia, dlatego też konieczne będzie zainstalowanie wentylacji mechanicznej.
  9. Błędne jest również niewłaściwe wykonanie bruzd oraz otworów instalacyjnych w przegrodach. Do bruzdowania nie można używać elektronarzędzi kujących, przecinaków, czy młotków. Natomiast należy zastosować bruzdownice tarczowe. Głębokość bruzd nie może przekroczyć 1/3 grubości ściany.
  10. Problemem może również okazać się złe rozplanowanie w ścianie puszek elektrycznych. Puszki oraz łączniki, które montowane są po obu stronach ściany, nie mogą wypadać naprzeciwko siebie. Osłabia to bowiem izolację akustyczną ściany.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Wtorek
Październik 2020
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Ireny, Kleopatry, Witalisa

REKLAMA