AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Za nami Polish Happy Jazz Fest

Rozrywka

Niezwykle ciekawe wydarzenie muzyczne miało miejsce w sobotę, 3 września w Amfiteatrze w Gliwicach-Sośnicy, gdzie odbył się I Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego „POLISH HAPPY JAZZ FEST”, a w ramach festiwalu I Międzynarodowy Turniej Jazzowych Tradycjonalistów.

Galeria zdjęć


Festiwal rozpoczął się w samo południe paradą dixielandową w stylu nowoorleańskim, która przemaszerowała ulicami dzielnicy Gliwice-Sośnica. Na czele kroczyły Mażoretki PANTERY z gliwickiego Młodzieżowego Domu Kultury, a tuż za nimi połączone we wspólnej muzyce wszystkie, biorące udział w Turnieju zespoły: Dixie Band ze Szczecinka, Early Bird z Ukrainy, Solosters z Krakowa, Hotsy Totsy Five z Republiki Czeskiej, Agata Żyła i Jacki Band Quartet z Knurowa, Dixie Band z Myślenic, a także jeden z zespołów koncertu galowego Seredský Dixieland Band ze Słowacji. Do parady dołączali fani Jazzu Tradycyjnego, oraz przypadkowi przechodnie i słuchacze.

Barwny korowód wkroczył do amfiteatru, w którym o godzinie 13.00 rozpoczął się Turniej, czyli konkurs zespołów jazzu tradycyjnego o unikalnej w skali kraju, a prawdopodobnie i Europy formule, nawiązującej do korzeni Jazzu Tradycyjnego, do Nowego Orleanu początku XX wieku, w którym odbywały się jazzowe pojedynki. Turniej bowiem właśnie na muzycznej, wręcz sportowej batalii był oparty.

Połączone w pary zespoły rywalizowały ze sobą wykonując po trzy utwory w każdym z trzech etapów konkursu. Rozbrzmiewały ponadczasowe standardy: Sweet Georgia Brown, Mack the Knife, Hello Dolly, Route 66 i wiele innych. W finale zaś zespoły obowiązkowo musiały zaprezentować utwór polski.

Występy oceniało międzynarodowe jury w składzie: Jerzy Więckowski (Polska) – przewodniczący jury, perkusista i historia polskiego jazzu tradycyjnego, Stanisław Dětský (Republika Czeska) – trębacz, lider zespołu Stanley’s Dixie Street Band, oraz Karol Sipos (Słowacja) – trębacz, członek zespołu Seredský Dixieland Band.

Zwycięzcą Turnieju został zespół Hotsy Totsy Five z Republiki Czeskiej, który rozpoczął o godzinie 19:00 koncert galowy. Podczas występu Iva Blažkova, liderka zespołu odebrała z rąk przewodniczącego jury pamiątkowy dyplom, a dyrektor festiwalu wręczył jej pieniężną nagrodę główną w wysokości 3000zł.

Następnie w koncercie galowym wystąpiły zaproszone zespoły gwiazdy, które swą muzyką, przez prawie trzy godziny bawiły licznie zgromadzoną publiczność.W koncercie kolejno wystąpili:Hotsy Totsy Five – zwycięzca Turnieju, Revival Swing Band Praha (Czechy), Blues Fellows Swingin’ Band & Ewa Konarzewska(Warszawa) oraz Seredský Dixieland Band (Słowacja).

Publiczność spontanicznie i nader gromko oklaskiwała wykonawców, którzy prezentowali swe programy na wysokim, światowym poziomie.

Uczestnicy wydarzenia mogli również zapoznać się z wystawą przygotowaną przez Muzeum Jazzu z Warszawy, na której prezentowane były portrety największych gwiazd polskiej sceny jazzowej. Wystawa przedstawiała fotografie Andrzeja Rumianowskiego i fotografików związanych z Grupą Foto Jazz, funkcjonującą przy muzeum.

Festiwal dofinasowany był z budżetu Miasta Gliwice. Organizatorem była Fundacja Jazzu Tradycyjnego w Gliwicach, której prezes – Adam Solski – był również Dyrektorem Festiwalu. Partnerem wydarzenia był Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach, który zadbał o – wyśmienitą zdaniem organizatora i wykonawców –obsługę akustyczną i oświetlenie sceny, oraz przygotowanie i udział Mażoretek PANTERY.

Pozostałe dofinansowanie i sponsoring: Związek Artystów Wykonawców STOART, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Hirschvogel Components Poland Sp. z o.o, PKC Gropu Poland Sp. z o.o., QMC Computer S.C., Budman Mańko, MarKor, Arkadiusz Wójcik. Patronat medialny: JazzPRESS, RadioJAZZ.FM.

Organizatorzy dziękują gospodarzowi miejsca oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji oraz sprawnej realizacji Festiwalu i mają ogromną nadzieję na kolejną, II edycję festiwalu w roku przyszłym, bowiem „Siła Jazzu tkwi w tradycji”, jak mówi festiwalowe motto!

 

Autorzy zdjęć:Anna Kalamala, Paweł Kołodziej, Łukasz Nowak, Andrzej Rumianowski.

 

 

Admin Admin

Udostępnij:


Polish Happy Jazz Festmdk gliwicemłodzieżowy dom kultury w GliwicachMiędzynarodowy Turniej Jazzowych Tradycjonalistów

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

15
Poniedziałek
Kwiecień 2024
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Adolfiny, Odetty, Wacława