REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Za nami Polish Happy Jazz Fest

Rozrywka

Niezwykle ciekawe wydarzenie muzyczne miało miejsce w sobotę, 3 września w Amfiteatrze w Gliwicach-Sośnicy, gdzie odbył się I Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego „POLISH HAPPY JAZZ FEST”, a w ramach festiwalu I Międzynarodowy Turniej Jazzowych Tradycjonalistów.

Galeria zdjęć


Festiwal rozpoczął się w samo południe paradą dixielandową w stylu nowoorleańskim, która przemaszerowała ulicami dzielnicy Gliwice-Sośnica. Na czele kroczyły Mażoretki PANTERY z gliwickiego Młodzieżowego Domu Kultury, a tuż za nimi połączone we wspólnej muzyce wszystkie, biorące udział w Turnieju zespoły: Dixie Band ze Szczecinka, Early Bird z Ukrainy, Solosters z Krakowa, Hotsy Totsy Five z Republiki Czeskiej, Agata Żyła i Jacki Band Quartet z Knurowa, Dixie Band z Myślenic, a także jeden z zespołów koncertu galowego Seredský Dixieland Band ze Słowacji. Do parady dołączali fani Jazzu Tradycyjnego, oraz przypadkowi przechodnie i słuchacze.

Barwny korowód wkroczył do amfiteatru, w którym o godzinie 13.00 rozpoczął się Turniej, czyli konkurs zespołów jazzu tradycyjnego o unikalnej w skali kraju, a prawdopodobnie i Europy formule, nawiązującej do korzeni Jazzu Tradycyjnego, do Nowego Orleanu początku XX wieku, w którym odbywały się jazzowe pojedynki. Turniej bowiem właśnie na muzycznej, wręcz sportowej batalii był oparty.

Połączone w pary zespoły rywalizowały ze sobą wykonując po trzy utwory w każdym z trzech etapów konkursu. Rozbrzmiewały ponadczasowe standardy: Sweet Georgia Brown, Mack the Knife, Hello Dolly, Route 66 i wiele innych. W finale zaś zespoły obowiązkowo musiały zaprezentować utwór polski.

Występy oceniało międzynarodowe jury w składzie: Jerzy Więckowski (Polska) – przewodniczący jury, perkusista i historia polskiego jazzu tradycyjnego, Stanisław Dětský (Republika Czeska) – trębacz, lider zespołu Stanley’s Dixie Street Band, oraz Karol Sipos (Słowacja) – trębacz, członek zespołu Seredský Dixieland Band.

Zwycięzcą Turnieju został zespół Hotsy Totsy Five z Republiki Czeskiej, który rozpoczął o godzinie 19:00 koncert galowy. Podczas występu Iva Blažkova, liderka zespołu odebrała z rąk przewodniczącego jury pamiątkowy dyplom, a dyrektor festiwalu wręczył jej pieniężną nagrodę główną w wysokości 3000zł.

Następnie w koncercie galowym wystąpiły zaproszone zespoły gwiazdy, które swą muzyką, przez prawie trzy godziny bawiły licznie zgromadzoną publiczność.W koncercie kolejno wystąpili:Hotsy Totsy Five – zwycięzca Turnieju, Revival Swing Band Praha (Czechy), Blues Fellows Swingin’ Band & Ewa Konarzewska(Warszawa) oraz Seredský Dixieland Band (Słowacja).

Publiczność spontanicznie i nader gromko oklaskiwała wykonawców, którzy prezentowali swe programy na wysokim, światowym poziomie.

Uczestnicy wydarzenia mogli również zapoznać się z wystawą przygotowaną przez Muzeum Jazzu z Warszawy, na której prezentowane były portrety największych gwiazd polskiej sceny jazzowej. Wystawa przedstawiała fotografie Andrzeja Rumianowskiego i fotografików związanych z Grupą Foto Jazz, funkcjonującą przy muzeum.

Festiwal dofinasowany był z budżetu Miasta Gliwice. Organizatorem była Fundacja Jazzu Tradycyjnego w Gliwicach, której prezes – Adam Solski – był również Dyrektorem Festiwalu. Partnerem wydarzenia był Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach, który zadbał o – wyśmienitą zdaniem organizatora i wykonawców –obsługę akustyczną i oświetlenie sceny, oraz przygotowanie i udział Mażoretek PANTERY.

Pozostałe dofinansowanie i sponsoring: Związek Artystów Wykonawców STOART, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Hirschvogel Components Poland Sp. z o.o, PKC Gropu Poland Sp. z o.o., QMC Computer S.C., Budman Mańko, MarKor, Arkadiusz Wójcik. Patronat medialny: JazzPRESS, RadioJAZZ.FM.

Organizatorzy dziękują gospodarzowi miejsca oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji oraz sprawnej realizacji Festiwalu i mają ogromną nadzieję na kolejną, II edycję festiwalu w roku przyszłym, bowiem „Siła Jazzu tkwi w tradycji”, jak mówi festiwalowe motto!

 

Autorzy zdjęć:Anna Kalamala, Paweł Kołodziej, Łukasz Nowak, Andrzej Rumianowski.

 

 

Admin Admin

Udostępnij:


Polish Happy Jazz Festmdk gliwicemłodzieżowy dom kultury w GliwicachMiędzynarodowy Turniej Jazzowych Tradycjonalistów

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Wtorek
Październik 2021
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Ewarysta, Lucyny, Lutosławy