REKLAMA

Blogi - Gliwice na kartki

Pół wieku temu uczcił XX-lecie PRL
Tuba Gliwic/HydeParkNews

Od stadionu dzieliła mnie jedynie ulica Kujawska. Jako dziecko, na betonowych zjazdach z widowni, idealnych do takich wyczynów, mój rówieśnik, Grzegorz L. połamał moje narty... Winę wzięłam bohatersko na siebie, rodzice nowego sprzętu w sklepie już nie dostali, a ja nigdy nie nauczyłam się śmigać po stokach... Ech.

2017-04-23 15:36:08

Niemniej Stadion XX-lecia wspominam nie jako źródło moich nieszczęść, a jako tajemniczy zamek, do którego wstęp mieszkającym w sąsiedztwie dzieciom umożliwiały wyrwane z ogrodzenia przęsła. Zimą na nartach, latem rowerem lub biegiem po torze wokół – czasem "na pupie" z górki... To było jedno z bardziej lubianych przez nas miejsc zabaw, choć w rzeczywistości wcale nie było do nich stworzone...

Zdjęcie

Zdjęcie

To miejsce, na którym teraz wyrosło Podium, od dawna należało do sportu. Jeszcze zanim włodarze w przedwojennych Gliwicach podjęli decyzję o budowie stadionu, klubu sportowe rozgrywały swoje mecze na usytuowanym w tym miejscu boisku sportowym.

Zdjęcie

 

W sprawie budowy stadionu klamka zapadła w 1925 roku. Prace przy realizacji tego ambitnego projektu rozpocząć się miały rok później. Niestety – po drodze nastąpiło szereg nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak obniżenie się terenu na skutek szkód górniczych. Ostatecznie budowa ruszyła w 1935 roku. Oficjalne otwarcie nastąpiło 2 września 1936 r. Stadion przybrał nazwę gliwickiego klubu sportowego „Vorwärts”.

Zdjęcie

Jednakże ten obiekt, który pamiętamy z lat powojennych, miał już całkiem współczesną historię. Po wojnie komunistyczne władze naszego miasta zmobilizowały gliwickie zakłady, by wspólnie powołały do życia reprezentacyjny stadion. Pracą wielu mieszkańców i licznych załóg gliwickich zakładów, między 1962 a 1965 rokiem przy ulicy Katowickiej powstał wielki Stadion Dwudziestolecia. Mógł on pomieścić nawet 36 tys. widzów. Od tej chwili był on areną dla wielu sportowych zmagań i sceną dla kulturalnych imprez. W ślad za nim wybudowane zostały budynek późniejszego OSiRu i Lodowisko Tafla.

Zdjęcie

Pawilon znany współcześnie jako Ośrodek Sportu i Rekreacji, wyposażony był w halę na 900 osób, mniejszą salę treningową, zaplecze gospodarcze i kawiarnię. Dodatkowo oferował on ponad 100 miejsc noclegowych.

Obiekt ten w 1993 roku wchłonęła Politechnika Śląska.

Ja pamiętam jeszcze jeden sportowy element sąsiadujący ze Stadionem. Były to urządzenia do gry w mini-golfa – a dokładniej, betonowe różnokształtne tory z dołkami. Jak przez mgłę przypominam sobie również ścieżkę zdrowia w pobliskim parku, z poręczami do gimnastyki i drobnymi przeszkodami do pokonania.

Zdjęcie

Składając magazyn HydeParkNews, w którym cykl Gliwice na kartki ma swoją premierę, zdradziłam Asi Ciszak, naszej graficzce, że wrzucę garść wspomnień o Stadionie XX-lecia".

"O! Kto w tym mieście nie ma  wspomnień o Stadionie" – zaśmiała się Asia. – "Biegaliśmy tam, imprezowaliśmy i przyglądaliśmy się jego rozbiórce. Mam z tego okresu pamiątkowe zdjęcia" – dodała.

Z przyjemnością dołączamy je do tych, które znaleźliśmy na stronie Stowarzyszenia Gliwickie Metamorfozy (www.gliwiczanie.pl).

Tam też znaleźć można tekst źródłowy dla części historycznej tego felietonu, napisany przez Mariana Jabłońskiego, na podstawie „Historii Sportu w Gliwicach” autorstwa Jacka Schmidta.

Adriana Urgacz-Kuźniak


Tuba Gliwic/HydeParkNews

Udostępnij:


REKLAMA

Galeria zdjęć

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Sobota
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Maury, Milany, Tomasza

REKLAMA

REKLAMA