REKLAMA

Blogi - Gliwice na kartki

Tak kiedyś bawili się studenci
Tuba Gliwic/HydeParkNews

Kilka lat po zakończeniu II Wojny Światowej zapadła decyzja, aby w Gliwicach ulokować siedzibę szkoły wyższej. Tym samym nasze miasto stało się miastem akademickim a w okolicach centrum pojawiła się Politechnika Śląska czerpiąca z dorobku m. in. lwowskiej kadry akademickiej. Wraz z pojawieniem się uczelni przybyli oczywiście studenci, a wraz z nimi wybuchły nowe formy życia kulturalnego w naszym mieście. 

2016-05-15 09:16:24

Rozwijająca się kultura studencka w Gliwicach była specyficzna, bowiem stanowiła niespotykaną dotąd mieszankę temperamentów  zarówno rodowitych mieszkańców okolicy, jak i ludności napływowej – nie tylko ze Wschodu, ale również z innych rejonów Polski. Ponadto, jak sama nazwa wskazuje, Politechnika Śląska była uczelnią techniczną, a więc koncentrowała w swoim obrębie głównie umysły ścisłe a nie humanistów, zatem siłą rzeczy osoby mniej zainteresowane kulturą w przeciwieństwie do studentów licznych wydziałów humanistycznych uniwersytetów o szerokim spektrum kształcenia.

Pomimo tego faktu kultura studencka w naszym mieście rozwijała się w swoim tempie i reprezentowana była przez działalność licznych teatrów, grup muzycznych, kabaretów, klubów itp.

Odbywały się również cykliczne wydarzenia kulturalne. Niektóre jednoczyły całą studencką brać, inne polegały na rywalizacji czy to poszczególnych zespołów, czy to wydziałów, czy po utworzeniu w Katowicach Uniwersytetu Śląskiego – na rywalizacji międzyuczelnianej.

Jedna z najbardziej znanych imprez studenckich, której tradycje kontynuowane są corocznie w maju były i są  „Igry Żaków Studenckich”, czyli juwenalia studentów gliwickiej Politechniki Śląskiej. Już od pierwszych lat istnienia i funkcjonowania imprezy, kojarzyła się ona z licznymi rozrywkami, żartami, wygłupami oraz masowymi imprezami o różnorodnym charakterze. Organizowane były i są do dnia dzisiejszego różnorodne koncerty, występy i spotkania braci studenckiej. Do dnia dzisiejszego ulicami miasta przechodzi w maju pochód przebierańców. Początkowo w ramach Igrów studenckich otrzymywali oni od władz miasta symboliczny klucz do bram Gliwic. W nieco późniejszych latach klucz do miasta został zastąpiony kluczem do uczelni. W ostatnich latach przywrócono dawne tradycje i gliwiccy żacy ponownie otrzymują od prezydenta miasta symboliczny klucz do bram naszego grodu.

Oprócz Juwenaliów, cyklicznie odbywały się również inne imprezy m.in. impreza nosząca nazwę „Liga lat”. Promowana była ona jako czynny odpoczynek studentów i w założeniu miała promować i wprowadzać na poszczególnych wydziałach atmosferę zabawy i rozluźnienia.

Funkcjonował również „Turniej Wydziałów”, w ramach którego rywalizowały ze sobą kabarety z różnych wydziałów naszej uczelni. Innymi imprezami cyklicznymi były „Turniej jednej cegły” czy rywalizacja „Akademik – Akademikowi”.

Życie studenckie koncentrowało się również w klubach studenckich, zlokalizowanych w obszarze miasteczka akademickiego. Do towarzyskiego udzielania się zachęcała żaków przede wszystkim bliska ich lokalizacja.

Do najbardziej znanych klubów studenckich należały m.in. „Spirala” , „Gwarek”, „Kropka”. Oprócz odbywających się tam imprez tanecznych w każdym z klubów działał zespół odpowiedzialny za planowanie życia studenckiego w ramach działalności klubu.

Jednym z klubów, które mogły pochwalić się najdłuższą działalnością, był klub „Gwarek” działający przy Rynku pod numerem 18. Odbywały się tam liczne imprezy taneczne. Ponadto klub znany był z cyklicznych koncertów jazzowych w ramach „ Kawiarni z muzyką przy świecach” oraz „Jazzowego czwartku”. W ramach występów odbyły się w tym miejscu imprezy z udziałem takich zespołów, jak High Society, SBB, Jazz Band Orchestra. Ponadto organizowane były w nim występy Wolnej Grupy Bukowiny, Marka Grechuty itp. Klub znany był z organizacji spotkań i koncertów – w ramach działalności klubu studenci mogli obejrzeć popisy Teatru Animacji Hamlet, OVO, wysłuchać koncertów zespołów muzycznych oraz uczestniczyć w występach kabaretów. W 1975 roku klub odwiedził zespół kabaretu „Pod Budą” i „Piwnicy pod Baranami”.

Oprócz tego w ramach działalności klubu odbywały się dyskoteki, spotkania sylwestrowo-noworoczne, bale. Organizowane były spotkania w „Klubie Miłośników Ciekawej Płyty”.

Studenci Politechniki mogli również uczestniczyć w przeglądach filmowych organizowanych w ramach działalności klubu, w tym m.in. w „Maratonie filmowym” czy „Arcydziełach XXX-lecia”.

Pod szyldem klubu działalność swą prowadziły grupy artystyczne m.in. BBS – Bądź Bardziej Subtelny. BBS był kwartetem jazzowym dającym liczne koncerty nie tylko w naszym mieście, IKRA-74 itp.

Innym znanym klubem zrzeszającym studentów był wspomniany wcześniej klub „Kropka”. Jego siedziba mieściła się przy ulicy Łużyckiej. Jego działalność była prowadzona pod szyldem klubu prasy. Zgodnie z nazwą, klub ten zajmował się głównie promocją gazet i – studenci mogli się w nim zapoznać się z prawie 200 pozycjami prasy, zarówno krajowej jak i zagranicznej.  W klubie prowadzona była działalność kawiarniana, a także organizowane były liczne wystawy, odczyty, prezentacje grafik, zdjęć, spotkania i dyskusje z ciekawymi osobami. Wokół klubu działały liczne grupy, takie jak np. Koło Jazzowe, Koło Astronomów, grupa twórczości muzycznej. Ponadto w ramach działalności klubu odbywały się w nim m.in. przeglądy filmowe, koncerty jazzowe, występy kabaretów itp.

W tekście wykorzystano informacje z Rocznika Muzeum w Gliwicach Tom XXIII

Gliwickie Metamorfozy - www.gliwiczanie.pl

 Zdjęcie z Igrów znalezione na stronie Hali Gliwice


Tuba Gliwic/HydeParkNews

Udostępnij:


REKLAMA

Galeria zdjęć

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Sobota
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Maury, Milany, Tomasza

REKLAMA

REKLAMA