AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Nowoczesne metody ogrzewania domów

Kącik Prasowy

Dane mówią wprost: wydatki na ogrzewanie domu stanowią największą część wszystkich kosztów eksploatacji budynku. Nie może zatem dziwić fakt, że z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na podjęcie inwestycji, które mają ograniczyć koszty związane z ocieplaniem budynku. Jakie są nowoczesne metody ogrzewania domów? I czy zawsze muszą one wiązać się z wysokimi wydatkami, sięgającymi kilkudziesięciu tysięcy złotych? Właśnie na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Fotowoltaika – ogrzewanie domu z odnawialnych źródeł energii

Mówiąc o nowoczesnych metodach ogrzewania domów, z pewnością należy wspomnieć przede wszystkim o fotowoltaikę. Chociaż instalacje umożliwiające wytwarzanie energii elektrycznej z promieni słonecznych są w Polsce wykorzystywane już od dobrych kilkunastu lat, prawdziwy boom na nie ma miejsce dopiero od pewnego czasu. Wynika to z jednej strony z możliwości uzyskania atrakcyjnego dofinansowania na zakup i montaż instalacji, a z drugiej – z większej świadomości ekologicznej społeczeństwa. No i oczywiście chęci oszczędzenia na rachunkach za ogrzewanie.

Fotowoltaika, co oczywiste, ma jednak pewne ograniczenia. Przede wszystkim, efektywność działania instalacji jest zależna od nasłonecznienia, czyli zarówno od pory dnia, jak i pory roku. To właśnie dlatego panele fotowoltaiczne najlepiej sprawdzają się jako dodatkowe źródło energii (choć możliwe jest kupno tzw. magazynu energii).

Ogrzewanie ekonomiczne i ekologiczne, czyli pompa ciepła

Innym nowoczesnym sposobem ogrzewania budynku jest pompa ciepła, czyli urządzenie, które energię pobiera z otoczenia domu. W zależności do wybranego modelu pompa ciepła może pozyskiwać energię z gruntu, powietrza lub wody. Podobnie jak fotowoltaika, zakup i montaż pompy ciepła podlega różnego rodzaju dofinansowaniom.

Pompy ciepła cieszą się w ostatnim czasie dużą popularnością, ponieważ umożliwiają znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania domu, a co więcej, same są stosunkowo tanie w eksploatacji. Sporym minusem jest jednak wysoki koszt zakupu pompy ciepła i jej montażu – w sumie może to być nawet ponad pięćdziesiąt tysięcy złotych.

Jak ogrzać dom? Wybierz ogrzewanie podłogowe

Wśród nowoczesnych metod ogrzewania domów znajdziemy jednak także rozwiązania tańsze. Można tu wspomnieć choćby o ogrzewaniu podłogowym, które zakłada się już nie tylko w nowych domach, ale również w starych, poddawanych remontom.

Ogrzewanie podłogowe – w przeciwieństwie do grzejników ściennych – bardziej równomiernie rozprowadza ciepło, co sprawia, że łatwiej jest uzyskać komfort cieplny (średnio temperatura w pomieszczeniu może być o 1-2 stopnie niższa niż przy ogrzewaniu grzejnikowym). Dzięki temu zmniejszeniu ulegają też opłaty za ogrzewanie.

Montaż ogrzewania podłogowego z firmą frezowanierowkow.pl

Dużą zaletą ogrzewania podłogowego jest nie tylko stosunkowo niska cena, ale również szybki montaż. Warto zwrócić uwagę na przykład na ogrzewanie podłogowe frezowane. Jak przekonują specjaliści z firmy frezowanierowkow.pl, instalację można wykonać praktycznie w każdym budynku, który ma wylewkę o grubości przynajmniej 40 mm. Więcej informacji o instalacjach frezowanych znajdziesz na stronie frezowanierowkow.pl.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Poniedziałek
Marzec 2023
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Joachima, Kiry, Maurycego