AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

10 ciekawostek o zamku w Malborku

Turystyka

Malbork słynie z ogromnego zamku, który stanowił niegdyś siedzibę Zakonu Krzyżackiego. Miasto co roku odwiedzają tysiące turystów, którzy chcą na własne oko zobaczyć potężną twierdzę. Jakie ciekawostki o malborskim zamku są warte uwagi?

Zamek w Malborku – najlepsze ciekawostki

Jeśli chodzi o zamek w Malborku ciekawostki są różne – dotyczą nie tylko średniowiecznej historii tej potężnej twierdzy, ale też jej dalszych dziejów. Oto 10 ciekawostek o zamku w Malborku!

Największy zamek na świecie

Zgodnie z opiniami historyków zamek w Malborku jest największy na świecie – przynajmniej spośród istniejących obecnie średniowiecznych twierdz o charakterze obronnym. W przeszłości istniały większe zamki, ale zostały zniszczone lub przebudowane, przez co utraciły status fortecy obronnej.

Trzy zamki w zamku

Zamek w Malborku to tak naprawdę kompleks trzech twierdz: Zamku Wysokiego, Zamku Średniego i Zamku Niskiego. Najpotężniejszym z nich jest ten pierwszy, ale to na terenie Zamku Średniego znajdują się najciekawsze zabytki, w tym słynna Kurza Noga.

zamek w malborku

Dwieście lat budowy

Budowa zamku w Malborku trwała niemal dwieście lat. Prace zaczęto w 1280 roku, a ukończono je w drugiej połowie XV w. Oczywiście w międzyczasie twierdza była wielokrotnie przebudowywana i odbudowywana po licznych oblężeniach, a więc tak naprawdę możemy mówić o architektonicznej ewolucji zamku. Największa rozbudowa miała miejsce w 1309 r. Wzniesiono wówczas od podstaw Zamek Średni oraz Zamek Niski, aż kilkukrotnie powiększając obszar zajmowany przez twierdzę. Wówczas powstał też okazały pałac, w którym zamieszkał wielki mistrz zakonny.

Siedziba Zakonu Krzyżackiego…

Od 1309 r. zamek w Malborku stał się siedzibą wielkiego mistrza, a więc faktyczną stolicą Zakonu Krzyżackiego. Status ten nie został co prawda potwierdzony prawnie, ale w Malborku zbierała się rada dostojników zakonnych, która podejmowała najważniejsze decyzje. W zamku mieszkali też urzędnicy państwowi. Zbierali oni podatki od poddanych i prowadzili działania administracyjne.

…oraz polskich królów

W 1457 r. w trakcie wojny trzynastoletniej do twierdzy tryumfalnie wjechał Kazimierz Jagiellończyk. Na mocy II pokoju toruńskiego zawartego w 1466 r. zamek w Malborku stał się własnością królów polskich, którzy ustanowili w nim jedną ze swoich siedzib. Oczywiście w praktyce królowie pojawiali się tutaj rzadko – większość czasu spędzali w stolicy kraju, czyli w Krakowie, a później w Warszawie. Mimo to Malbork pozostawał oficjalną rezydencją królewską aż do 1772 r., a władzę w imieniu monarchy sprawował starosta malborski.

Zamek w Malborku a lokalny handel

Przez długie lata zamek w Malborku stanowił źródło bogactwa dla mieszkańców pobliskiego miasta. Krzyżacy byli wyjątkowo majętnym zakonem, który sprowadzał na Pomorze drogie towary luksusowe z całego świata. Dotyczyło to szczególnie alkoholi – zakonnicy pokochali śródziemnomorskie wina oraz piwo z terenów dzisiejszej Belgii i Holandii. Malbork pozostawał ważnym miastem handlowym jeszcze przez długi czas po upadku Zakonu Krzyżackiego.

Piekielny wychodek

W malborskim zamku znajduje się gdańsko – specjalna wieża obronna z wychodkiem. Nieczystości trafiają prosto do fosy połączonej z rzeką. Droga do gdańska została oznaczona przerażającymi rzeźbami diabłów.

Jak zdobyć zamek w Malborku?

Zamek w Malborku w okresie średniowiecza i wczesnej nowożytności pozostawał potężną, niezdobytą twierdzą. Był wielokrotnie oblegany, ale ogromne rozmiary uniemożliwiały przeprowadzenie skutecznego szturmu, a obrońcy mogli przeżyć długie lata na zgromadzonych zapasach. Okazuje się, że najskuteczniejszym sposobem na zdobycie zamku było… przekupstwo. Polscy królowie wielokrotnie wkraczali do malborskiego zamku, ale za każdym razem musieli dużo zapłacić broniącym go najemnikom.

Zniszczenia wojenne

W trakcie II wojny światowej Niemcy wysyłali do zamku wycieczki szkolne, a przez krótki czas używali go jako więzienie. W 1945 r. część twierdzy została zrujnowana w wyniku ostrzału radzieckiej artylerii. Odbudowano go dopiero w drugiej połowie lat 50.

Pod zarządem Wojska Polskiego

Tuż po II wojnie światowej zamek w Malborku trafił pod zarząd Wojska Polskiego. Urządzono w nim muzeum poświęcone historii polskiej wojskowości. Jednak wojsko miało wtedy ważniejsze wydatki od konserwacji malborskiej twierdzy – zamek ostatecznie przekazano pod zarząd Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

3
Niedziela
Grudzień 2023
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Hilarego, Franciszki, Ksawery