AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Pyskowiczanie wiedzą czym oddychają. W mieście pojawiły się mobilne płuca

Powiat

Mieszkańcy Pyskowic mogą nie tylko poczuć, ale i zobaczyć jakim powietrzem oddychają. 24 stycznia na rynku stanęły mobilne płuca – instalacja monitorująca stan zanieczyszczeń. Wydarzeniu towarzyszyła konferencja prasowa z udziałem burmistrza Pyskowic Adama Wójcika, Wojciecha Szczypki z Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) oraz Jarosława Czai, założyciela fundacji Better Future.

Akcja jest elementem kampanii „Zobacz czym oddychasz” firmowanej przez PAS. Jej celem jest zwiększenie świadomości na temat zanieczyszczeń powietrza, ich wpływu na zdrowie, a poprzez to – zachęcenie do wymiany przestarzałych źródeł ciepła. W ramach inicjatywy w czterdziestu polskich miastach pojawi się mobilna instalacja w formie oddychających płuc.

- Kluczowe jest tempo, w jakim płuca nabierają szarego, a zdarza się, że czarnego, koloru. Oczywiście będzie to wynik przybliżony, uzyskany na podstawie dwóch tygodni, ale dający ogólny obraz jakości powietrza w mieście – podkreśla Wojciech Szczypka, przedstawiciel PAS. - Warto również podkreślić, dlaczego pyły zawieszone są tak bardzo szkodliwe. Otóż transportują one ze sobą inne trujące cząsteczki. Poza tym są „ciężkie” i przez długi czas pozostają w atmosferze. Powietrze naprawdę może zabijać, o czym mówią badania medyczne i dane Głównego Urzędu Statystycznego związane z tzw. incydentami smogowymi.

Akcja Polskiego Alarmu Smogowego korzysta ze wsparcia fundacji Better Future. - Fundacja została pomyślana jako platforma działań wykraczających poza strefę biznesu, na rzecz dobra naszych wszystkich i przyszłych pokoleń. Inicjatywa PAS jest pierwszą kampanią, którą wspieramy. Spodobała się nam jej konkretność, „namacalność”. Bardzo oddziałuje na świadomość. Tego typu działania w długofalowej perspektywie powinny się przełożyć na poprawę jakości powietrza – mówi Jarosław Czaja, założyciel fundacji.

A jak wygląda czystość powietrza w Pyskowicach? Przeciętnie wypada „dostatecznie”, a na tle sąsiadów nawet dobrze.

- W ostatnich latach zintensyfikowaliśmy działania na rzecz poprawy jakości powietrza i walki ze smogiem. W okresie 2020 – 2021 gmina, korzystając z pomocy finansowej, wydała ponad 2 mln zł na modernizację i rozbudowę systemu ciepłowniczego, właśnie rozstrzygnięto przetarg na kolejny etap tego zadania. Docelowo zmierzamy do przyłączenia do sieci całej części północnej. Drugim torem idą dopłaty do wymiany przestarzałych kotłów na nowoczesne źródła ogrzewania w tych rejonach, w których problematyczne jest doprowadzenie ogrzewania systemowego. Na przestrzeni ostatnich lat w ten sposób udało się zlikwidować ok. 100 pieców – zwraca uwagę Adam Wójcik, burmistrz Pyskowic.

Dwumetrowy model ludzkich płuc rozpoczął pracę w Pyskowicach 24 stycznia i będzie „oddychał” przez dwa tygodnie. Zanieczyszczenia osiądą na białym materiale, który pełni rolę filtru. Zależnie od jakości powietrza zmieniać się będzie jego kolor, ilustrując stan ludzkich płuc w kontakcie ze smogiem. Faktyczne, aktualne, stężenie pyłów zawieszonych pokazuje czujnik umieszczony na instalacji.

źródło: UM Pyskowice

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

3
Niedziela
Grudzień 2023
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Hilarego, Franciszki, Ksawery