AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Policja będzie karać za strzelanie petardami poza czasem sylwestrowym. Kiedy strzelanie jest dozwolone?

Na Sygnale

Na pytanie zawarte w tytule, chcielibyśmy odpowiedzieć, że NIGDY. Strzelanie petardami i fajerwerkami to zwyczaje powstałe wtedy, gdy nie mieliśmy świadomości, jak bardzo huk powstały przy ich odpalaniu szkodzi zwierzętom. Dziś jesteśmy mądrzejsi o tę wiedzę, dlatego większość z nas zgadza się z tym, że ten rodzaj rozrywki powinien odejść w zapomnienie. Zwłaszcza, że są dla niego nowoczesne alternatywy. Za tą świadomością nie zawsze nadąża prawo. Zapytaliśmy Policję, kiedy będzie karać za sylwestrowe strzelanie.

- Za puszczenie fajerwerków nie będziemy karać w okresie sylwestrowym, to jest na krótko przed i po godzinie 24.00 w Sylwestra - wyjaśnia podinspektor Marek Słomski, rzecznik KMP w Gliwicach. - Poza tym czasem rzucanie petard i puszczanie fajerwerków jest absolutnie zakazane - dodaje.

Jak wyjaśnia, policjanci ukarzą na miejscu mandatem każdego, kogo złapią na gorącym uczynku. Co jednak z tymi, którym uda się uciec przed przyjazdem radiowozu? Okazuje się, że wystarczy złożenie zawiadomienia, aby sprawa delikwenta trafiła do sądu. Trochę odpowiedzialności społecznej i odwagi świadka może doprowadzić do ukarania winnego.

Chcielibyśmy przy okazji zaapelować do gliwickich włodarzy, by zrezygnowali z pokazów fajerwerków w Sylwestra. Nie przystoi on nowoczesnemu miastu, szczycącemu się tym, że "Przyszłość jest tu". 

Miłośników fajerwerków nie przekonamy tym, że zwierzęta cierpią. Puszczenie pieniędzy z dymem wydaje im się na tyle wspaniałą rozrywką, że uciszają w sobie wrażliwość na cierpienie zwierząt, zarówno tych domowych, jak i dzikich. Zachęcamy jednak do tego, aby poszukać bardziej ambitnej formy świętowania nadejścia Nowego Roku. Można przygotować własny domowy mapping, pokaz laserów lub po prostu zapalić zimne ognie. Dla tych, którzy lubią strzelać, również mamy alternatywę - w Internecie pojawiły się tzw. silenty. To bardzo podobne wizualnie fajerwerki, które od tradycyjnych różnią się tym, że są cichsze. Cena obu produktów jest porównywalna.

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Poniedziałek
Listopad 2022
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Jakuba, Stefana, Romy