AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Co warto wiedzieć o futures, żeby inwestować z zyskiem?

Kącik Prasowy

Futures - co to takiego?

Kontrakty futures to zdaniem wielu doświadczonych inwestorów bardzo dobry wybór dla początkujących traderów. Choć zalicza się je do najstarszych instrumentów giełdowych, realną popularność zyskały w Polsce stosunkowo późno, bo dopiero w ciągu ostatniej dekady. Z jakiego zwykłego obrotu akcjami? Jak i kiedy warto rozpocząć handel futures? Przeczytaj koniecznie nasz poradnik i inwestuj z zyskiem.

Kontrakty terminowe futures są instrumentami pochodnymi. W dość dużym uproszczeniu stanowią dwustronną umową kupna/sprzedaży pewnego instrumentu bazowego w danym okresie czasu za cenę ustaloną z góry. 

Co może być aktywem? Otóż, mogą to być instrumenty finansowe, takie jak np. waluty lub indeksy lub towary tj. metale szlachetne, pszenica, gaz ziemny, ropa naftowa czy kawa. Taka umowa bardzo dokładnie określa rodzaj, a także ilość instrumentu bazowego, który podlega transakcji. Z uwagi na to, że kontrakty terminowe to instrumentami standaryzowanymi, można nimi bez przeszkód handlować na światowych giełdach. 

Giełdy kontraktów futures znajdują się nie tylko w europejskich, ale także w światowych centrach finansowych. Handel nimi odbywa się poprzez platformę oferowaną przez brokera, tj. Saxo Bank Polska drogą elektroniczną. Tego typu rozwiązania zapewniają dostęp do kontraktów futures między innymi na energię, różnorodne produkty rolnicze, metale, stopy czy nawet FX. 

Zasada działania kontraktów terminowych

Kupując kontrakty terminowe futures, każdy inwestor wychodzi z pewnego założenia. Otóż sądzie, że instrument bazowy będzie stale rósł natomiast w momencie sprzedaży kontraktu jego przewidywania powinny być dokładnie odwrotne. Za każdym razem zysk osiąga ta strona, która lepiej spekulowała, a to znaczy, że jej przewidywania odnoszące się do wartości instrumentu bazowego okazały się zgodne z prawdą.

Dlaczego warto inwestować w kontrakty futures?

W przypadku kontraktów terminowych futures  inwestor ma do czynienia z pełną transparentnością cen. Wynika to z faktu, że futures są zawsze notowane na giełdach publicznych. Inwestorzy instytucjonalni i przedsiębiorstwa często kupują futures, a w związku z tym ich ceny bardzo ściśle odzwierciedlają konkretny rynek bazowy. To jednak nie wszystko. Kontrakty terminowe są opłacalne nawet dla inwestorów, którzy obracają znacznie większym kapitałem. Prowizje od takich kontraktów terminowych są z reguły dość niskie nawet w przypadku dużych rynków. Biorąc pod uwagę tak dużą oszczędność kosztów, bez wątpienia jest to rynek bardzo opłacalny. 

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Wtorek
Listopad 2021
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Andrzeja, Maury, Ondraszka