AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Święte i potworne, czyli Pokojówki

Kultura

Twórczość Jeana Geneta do dziś rozpala emocje znawców literatury, teatru i psychologii, a interpretacje jego dramatów należą do arcydzieł sztuki scenicznej. Premiera „Pokojówek” Geneta już 4 września 2021 r. (sobota) o godz. 19:00 na Małej Scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach. Bilety dostępne są w kasach teatru i na stronie www.teatr.gliwice.pl.

„Budując kameralny repertuar Małej Sceny naszego teatru wybieramy spektakle wymagające od widza intensywnego zaangażowania w sceniczną rzeczywistość.  Z ostatnich propozycji repertuarowych należą do niego Tchnienie Duncana Macmillana, poruszające temat ekologii i odpowiedzialności człowieka za ekosystem oraz Powrót Michała Zdunika i Beniamina Bukowskiego, w którym dominują pełne napięcia i bólu relacje rodzeństwa próbującego rozliczyć się z przeszłością swojej rodziny. W Pokojówkach zgłębiamy ciemne meandry ludzkiej i społecznej psychiki  krok po kroku odsłaniając targające nią niepokoje - klasowe i „rasowe” podziały oraz uprzedzenia. Sprzeczności, krytyczne napięcia i maski, z  których Genet buduje swą dramaturgię im bardziej są ludzkie tym bardziej są niepokojące, bulwersujące” – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Widzowie zobaczą spektakl o niezwykle oryginalnych rozwiązaniach plastycznych z silnie zarysowanymi rolami Igi Bancewicz, Antoniny Federowicz i Aleksandry Maj.

Problem złożonych osobowości, różnorodnych, często skonfliktowanych wewnętrznych person, tworzących  psychiczny portret każdego z nas jest zagadnieniem, na którym w naszym spektaklu skupiamy się najbardziej.  Tak jak w eksperymencie profesora Zimbardo w każdym z nas mieszka biały i czarny wilk. I tylko od nas zależy, którego z nich karmimy. Zaburzenie jest słowem kluczem, za pomocą którego próbujemy się człowiekowi przyjrzeć. A może przejrzeć…? Bo teatr jest lustrem. – mówi Jerzy Jan Połoński, reżyser spektaklu.

Tekst: Jean Genet

Przekład: Jan Błoński

Reżyseria: Jerzy Jan Połoński

Scenografia i kostiumy: Joanna Martyniuk

Muzyka: Marcin Partyka

Obsada: Iga Bancewicz* (Pani); Antonina Federowicz(Claire); Aleksandra Maj(Solange)

*gościnnie

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Niedziela
Czerwiec 2024
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Aliny, Anety, Benona