REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Czy do Gliwic trafi muzealny Oscar?

Kultura

Do finału europejskiego konkursu na najlepsze i najciekawsze przedsięwzięcia muzealne na starym kontynencie jury zakwalifikowało zorganizowany przez Muzeum w Gliwicach Dom Pamięci Żydów Górnośląskich. 6 maja, w czwartek, o godzinie 17.00 podczas internetowej – z powodu pandemii - ceremonii wręczenia nagród, która miał się odbyć w maju ubiegłego roku w Cardiff, w Wielkiej Brytanii, przekonamy się czy gliwickie muzeum otrzyma nagrodę European Museum of the Year Award przyznawaną przez European Museum Forum (EMF).

„W Oddziale Muzeum w Gliwicach, jakim jest Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, jak w soczewce skupia się to, czym jest Muzeum w Gliwicach – instytucją wielowymiarową, nastawioną na edukację i popularyzowanie wiedzy, prężnie współpracującą z ośrodkami badawczymi, naukowcami, artystami z kraju i zagranicy, otwartą dla szerokiej publiczności – z bogatą i zróżnicowaną ofertą –  instytucją troszczącą się o wielokulturowe dziedzictwo regionu, odpowiadającą na potrzeby lokalnej społeczności, realizującą projekty będące unikalnymi nie tylko w skali regionu, kraju ale i… Europy - takim Muzeum, które nominowane zostaje do European Museum of the Year Award. Muzeum prawdziwie europejskim, które nie choruje na kompleks prowincji, ale z dziedzictwa historii naszego miasta, regionu i kraju co rusz wydobywa prawdziwe skarby kultury. Przez lata w naszym regionie wskazywano potrzebę utworzenia ośrodka pamięci o żydowskich mieszkańcach Górnego Śląska. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, wspaniałych entuzjastów, amatorów i znawców, lecz przede wszystkim Samorządu Miasta Gliwice, powstał z ruiny Dom Pamięci Żydów Górnośląskich. Jest tętniącym życiem miejscem, prawdziwym domem, gdzie nie tylko przechowuje się pamięć, ale uczy się szacunku i rozumienia przeszłości, gdzie edukacji nie sprowadza się do przekazywania informacji, ale traktuje jak wychowanie w wartościach dla człowieka najistotniejszych. Tak w Muzeum w Gliwicach rozumiemy zadanie naszej instytucji – ma być miejscem inicjowania życia kulturalnego i nieustannego przypominania o tym, co ważne, tym co jest duchowym spoiwem każdej wspólnoty. Kolejne tak prestiżowe w świecie muzealnym wyróżnienie dla naszej instytucji, jest zatem potwierdzeniem dobrze obranego przez nas kierunku rozwoju. Dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do utworzenia i prowadzenia Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, gdyż im ta zaszczytna nominacja należy się w pierwszej kolejności” – powiedział Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

Nagroda EMYA to wyróżnienie dla muzeów europejskich, której celem jest nagrodzenie najcenniejszych wydarzeń w europejskim sektorze muzealnym i zachęcenie do wprowadzania innowacji w muzeach. Nagroda przyznawana jest od 1977 roku przez European Museum Forum (EMF) – niezależną organizację pozarządową, której misją jest promowanie innowacji w muzealnictwie i zachęcenie do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk między        muzeami w całej Europie. EMF działa pod auspicjami Rady Europy i realizuje wiele projektów w obszarze kultury.

Wyłonienie finalistów i laureatów odbywa się na przestrzeni kilku miesięcy. Pierwszym etapem jest ocena wniosków przez komisję rewizyjną pod kątem kryteriów między innymi takich jak innowacyjność czy wartości obywatelskie. Następnie wybrane instytucje wizytowane są przez jurorów, którzy sporządzają szczegółowe raporty na temat działalności danej placówki, co również odbyło się w gliwickim muzeum. Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa tegoroczna ceremonia wręczenia nagród odbędzie, w formie internetowej i będzie obejmowała uczestników z dwóch edycji. Link do wydarzenia zostanie udostępniony na stronie Muzeum w Gliwicach.

Nie będzie to pierwsze prestiżowe wyróżnienie dla oddziału Muzeum w Gliwicach. Od czasu otwarcia Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w 2016 roku, obiekt ten był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w różnych konkursach i plebiscytach. Wśród dotychczasowych osiągnięć warto wspomnieć między innymi o wyróżnieniu w kategorii „Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury” w ramach konkursu Sybilla 2016, wyróżnieniu w konkursie „Zabytek Zadbany”, dwóch nagrodach w plebiscycie „Marka Śląskie”, które Muzeum w Gliwicach otrzymało najpierw w kategorii „Najlepsza przestrzeń publiczna”, a następnie „Dziedzictwo Kulturowe Regionu” za wystawę stałą „Żydzi na Górnym Śląsku”. Ta sama wystawa w ramach konkursu Wydarzenie Muzealne Roku 2018 otrzymała główną nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego, a także została finalistą konkursu o zasięgu ogólnopolskim – „Wydarzenie Historyczne Roku 2018”.

Podczas finałowej gali rozstrzygnięcia konkursu EMYA promowany będzie film, który zrealizowany został specjalnie na to przedsięwzięcie przez pracowników Domu Pamięci Żydów Górnośląskich - „Pamiętamy!”. Ten kilkuminutowy obraz podsumowuje historię Żydów na Górnym Śląsku oraz przez zamieszczone w nim obrazy promuje unikatową wystawę stałą „Żydzi na Górnym Śląsku”, którą możemy oglądać w dawnym żydowskim domu przedpogrzebowym. Państwo, trzymając kciuki za finał konkursu, możecie już dzisiaj zapoznać się z historią Arthura Kochmanna, Jakuba Kornhausera i wielu innych, których upamiętniamy w instytucji, a którym oddajemy głos we wspomnianym filmie.

źródło: Muzeum w Gliwicach

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Wtorek
Listopad 2021
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Andrzeja, Maury, Ondraszka