REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Setna rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego

Miasto

Setna rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego przypomina nam o potężnej sile narodowej świadomości i tożsamości, pielęgnowanej w domach niezależnie od granic, gospodarczych interesów i narzuconych praw. Górny Śląsk przez stulecia przynależał do różnorakich państwowości, a jednak duch polskości przetrwał wśród jego mieszkańców, którzy za Polskę, utożsamianą z wolnością i wiarą, byli gotowi oddać życie. Tutaj, tak jak i w Wielkopolsce, nie zniszczyła owego ducha, ani bismarckowska machina germanizacyjna, ani tępienie polszczyzny, ani propaganda antykatolicka, ani rugowanie z ojcowizny, ani traktowanie Ślązaków jak obywateli drugiej kategorii - czytamy w informacji przesłanej przez Muzeum w Gliwicach. W ramach obchodów w naszym mieście, 3 maja zostaną złożone kwiaty na mogiłach powstańców śląskich a także zostanie ustawiona tablica dedykowana Franzowi (Franciszkowi) Honiokowi, uczestnikowi III powstania śląskiego, na otaczającym maszt Radiostacji Gliwice skwerze jego imienia.

REKLAMA

Sto lat temu Ślązacy z ducha polskiego dali największy wyraz miłości do odrodzonej Polski – państwa, które uznawali za swą Ojczyznę. Jak napisali w odezwie założyciele Polskiego Towarzystwa Wyborczego w Gliwicach „Jesteśmy Polakami! Oto wyznanie naszej wiary politycznej”. Z okazji setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego, a przede wszystkim z okazji przyłączenia w jego rezultacie znacznej części Górnego Śląska do Rzeczpospolitej Polskiej  upamiętnimy powstańców z Gliwic - 3 maja 2021, w narodowe święto Konstytucji. Pięknie witał ową wytęsknioną Polskę Wojciech Korfanty, dyktator powstania - „Przybyłaś do nas Polsko! Z sercem przepełnionym czcią nabożną witamy cię matko Ojczyzno”. Delegacja Muzeum w Gliwicach wspólnie z przedstawicielami Urzędu Miasta Gliwice, pocztem sztandarowym Hufca Ziemi Gliwickiej ZHP oraz żołnierzami Jednostki Wojsk Specjalnych AGAT Gliwice im. Roberta Oszka i Konrada Wawleberga – złoży kwiaty na mogiłach powstańców śląskich w Gliwicach, a także pod pomnikiem ku czci poległych w okresie powstań i plebiscytu żołnierzy francuskich.

Na terenie Gliwic znaleźć można szereg miejsc pamięci związanych z wydarzeniami, które rozegrały się podczas III Powstania Śląskiego. Na cmentarzu w Szobiszowicach znajduje się zbiorowa mogiła powstańców śląskich z Szobiszowic, w której spoczywają: Antoni Danszczyk, Jan Doner, Augustyn Doner, Józef Uszczyk, Alojzy Konieczny, Paweł Krawiec, Edward Waniczek, Józef Zając. Na cmentarzu w Wójtowej Wsi znajdziemy grób powstańca Jakuba Jachnika, na cmentarzu w Ligocie Zabrskiej znajduje się mogiła zbiorowa powstańców, w której spoczywają Franciszek Matysik oraz dwóch nieznanych z nazwiska uczestników III Powstania. Również na cmentarzu w Sośnicy znajduje się mogiła zbiorowa, w której spoczywają powstańcy: Urban Dusza, Paweł Dzieiwor, Józef Kołodziejczyk, Józef Machalica, Franciszek Wilczek. Z kolei na terenie dawnego cmentarza przy ulicy Kozielskiej – obecnie Parku Starokozielskiego znajdziemy pomnik ku czci oraz groby zmarłych i zabitych przez Niemców w okresie powstań i plebiscytu żołnierzy francuskich. Jeszcze w przededniu zakończenia misji Francuzi zostali zaatakowani przez bojówki niemieckie i kilku z nich zginęło  w lipcu 1922 r.

We wszystkich tych miejscach 3 maja założymy kwiaty i zapalimy znicze.

Z okazji 100 rocznicy wybuchu III powstania śląskiego przygotowana została również tablica informacyjna poświęcona Franzowi (Franciszkowi) Honiokowi, uczestnikowi III powstania śląskiego. Tablica usytuowana zostanie przy wejściu na otaczający maszt Radiostacji Gliwice skwer, który nosi imię Franza (Franciszka) Honika.

 

Do wiadomości dołączamy także listę powstańców śląskich i działaczy z powiatu gliwickiego zaangażowanych w przyłączenie Śląska do Polski. Ich mogiły znajdują się również na terenie woj. opolskiego, m.in. w Kamieniu Śląskim. Dowódca gliwickiego Pułku Piechoty Stanisław Mastalerz spoczywa na cmentarzu wojskowym przy ul. Meteorologów w  Katowicach.

Zapraszamy do dołączenia do nas w poniedziałek, 3 maja, bądź indywidualnego oddania hołdu poległym za polski Śląsk powstańcom.   

Plan składania kwiatów:

Godz. 9.15  ul. Kozielska, park Starokozielski - cmentarz i pomnik żołnierzy francuskich

godz. 10.00 cmentarz w Wójtowej Wsi, ul. Wójtowska - grób Jakuba Jachnika, powstańca śląskiego poległego w Bojkowie

godz. 10.40  - cmentarz w Ligocie Zabrskiej, ul. św. Jacka, mogiła zbiorowa powstańców, w której spoczywają - Franciszek Matysik oraz dwóch nie znanych powstańców

godz. 11.15. – cmentarz w Sośnicy, ul. Cmentarna – groby powstańców, w których spoczywają - Urban Dusza, Paweł Dzieiwor, Józef Kołodziejczyk, Józef Machalica, Franciszek Wilczek

godz. 12.00 – cmentarz w Szobiszowicach, ul. Świętego Wojciecha – mogiła zbiorowa powstańców, w której spoczywają - Antoni Danszczyk, Jan Doner, Augustyn Doner, Józef Uszczyk, Alojzy Konieczny, Paweł Krawiec, Edward Waniczek, Józef Zając.

 

 

3 maja 2021

Złożenie kwiatów na mogiłach powstańców śląskich w Gliwicach wspólnie z przedstawicielami Urzędu Miasta Gliwice, pocztem sztandarowym Hufca Ziemi Gliwickiej ZHP oraz żołnierzami Jednostki Wojsk Specjalnych AGAT Gliwice

Ustawienie tablicy dedykowanej Franzowi (Franciszkowi) Honiokowi, uczestnikowi III powstania śląskiego, na otaczającym maszt Radiostacji Gliwice skwerze jego imienia.

Organizator: Urząd Miasta Gliwice, Muzeum w Gliwicach

 

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Wtorek
Wrzesień 2021
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Darii, Mateusza, Wawrzyńca