REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

W Gliwicach powstaje charity shop

Miasto

Na niespełna 20 metrach kwadratowych powstaje w Gliwicach bardzo niezwyczajny sklep. Znajdą się w nim pas-cuda (wyjaśnienie gry słów za chwilę), sprzedaż których zasili konto fundacji zajmującej się działaniami artystycznymi i edukacją w tym zakresie. Każdy może zanieść tam bibeloty, które nie pasują do wystroju mieszkania i smutno zalegają na półkach. Komuś dadzą radość, a beneficjentom fundacji – środki na działalność. Pomysł z kategorii win-win.

REKLAMA

Podobne sklepy działają m.in. w Trójmieście. Znaleźć w nich można wszystko, nawet meble.

– U mnie z racji gabarytów mebli nie będzie – śmieje się Anna Pasek, założycielka fundacji PaskudoFonia. – Przyjmuję i sprzedaję natomiast wszelkie bibeloty, pudełeczka, ramki na zdjęcia, lustereczka, świeczniki, wazoniki, skarbonki, maskotki, zabawki, płyty i książki, a także drobny sprzęt sportowy a także outdoorową odzież.

PaskudoFonia i pas-cuda to gry słowne związane z przezwiskiem właścicielki sklepu i założycielki fundacji, brzmiącym „Paskuda”. Pomysł na otwarcie sklepu narodził się z potrzeby fundacji, która z racji pandemii zawiesiła działalność pozwalającą jej realizować cele. Towarzyszyła temu chęć działania w duchu „zero waste”.

– Zagracamy swoją przestrzeń, chomikujemy niepotrzebne przedmioty, których żal wyrzucić, a można im za parę złotych dać nowe życie w nowym domu – mówi właścicielka sklepu. Wykonane przez nią rękodzieło również pojawi się na sklepowych półkach. – Nie mogąc organizować koncertów, zajęłam się szydełkowaniem. W sklepiku będą chusty, opaski, torby i maskotki a od jesieni czapki, mitenki i kominy – wylicza. – Będzie też ceramika ręcznie robiona przez Rzemiosło Ceramikę.

Fundacja PaskudoFonia na co dzień zajmuje się przede wszystkim działaniami artystycznymi i to z biletów na nie osiąga swój dochód. Jak wszystko, od roku i ona tkwi w zawieszeniu.

– Ale wrócimy do naszych mikrokoncertów, śpiewanek, warsztatów i spotkań kiedy tylko będzie można – obiecuje Anna Pasek. – Oczywiście nie wykluczam też zaangażowania w akcje charytatywne. Jesienią 2019 roku udało się nam wespół z Fundacją Na Zielonym i Stowarzyszeniem SKPG Harnasie zorganizować w górach charytatywną imprezę turystyczno-muzyczną, a zbieraliśmy na leczenie przewodnika z SKPG Harnasie. W planach był duży koncert charytatywny w Mrowisku wiosną 2020 roku, ale z wiadomych przyczyn nie doszedł do skutku – dodaje.

Sklep otwarty zostanie w poniedziałek, 19 kwietnia o godz. 11.00. Mieści się przy ul. Bednarskiej 8. Gdyby ktoś chciał oddać jakieś przedmioty do sklepiku, może się skontaktować z właścicielką poprzez adres mailowy fundacja@paskudofonia.pl.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Wtorek
Wrzesień 2021
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Darii, Mateusza, Wawrzyńca