REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Pedagodzy i pracownicy piszą list do radnych i mieszkańców Gliwic w sprawie MDK

Miasto

Pierwszy dokument jest wprowadzeniem w problem dla tych radnych, którzy nie mają rozeznania w temacie. Zawiera także prośbę o odroczenie likwidacji placówki. Drugi to list otwarty, do radnych i mieszkańców zawierający m.in. propozycję współpracy przy tworzeniu nowej instytucji. Dziś na komisji radni będą analizować propozycję Miasta. Wtedy i my poznamy szczegóły tego kontrowersyjnego pomysłu.

REKLAMA

Radni Miasta Gliwice

Zwracamy się do Państwa Radnych o pomoc w odroczeniu procesu likwidacji MDK w Gliwicach. Dnia 6 kwietnia 2021 roku  pracownicy naszej placówki zostali wezwani na spotkanie z panią prezydent Ewą Weber i poinformowani o likwidacji Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach.
W spotkaniu uczestniczyli również: Naczelnik Wydziału Edukacji Mariusz Kucharz, Naczelnik Wydziału Kultury Stella Zaborowska – Nawrath. Zaskoczeniem dla pracowników była obecność dyrektor Biblioteki Miejskiej, Bogny Dobrakowskiej.
Prezydent Ewa Weber zakomunikowała, że w Gliwicach ma powstać duża instytucja kultury i częścią tego zamierzenia jest likwidacja MDK-u z dniem 31.12.2021 i przejęcie mienia tej placówki.
Wyjaśnienia dotyczące konsekwencji rozpoczętego procesu likwidacji kierowane do nas przez przedstawicieli Urzędu Miasta były mało przekonujące i niespójne.
Prace koncepcyjne  nad nową instytucją trwają od ponad roku, a nas poinformowano 6 kwietnia. Dano nam dwa tygodnie na podjęcie decyzji, w jaki sposób chcemy kontynuować pracę. 
W związku z poważnymi wątpliwościami dotyczącymi procesu likwidacji MDK, jego formalnych założeń prosimy o możliwość uczestniczenia w rozmowach dotyczących kształtu kultury w Gliwicach. Jesteśmy osobami kompetentnymi w tym temacie, mamy długoletnie doświadczenie  w pracy artystycznej oraz w organizowaniu dużych artystycznych przedsięwzięć. Z powodu rażących uchybień w przygotowaniu projektu i jego założeń koncepcyjnych oczekujemy ponownego rozpoczęcia pracy nad projektem rozwoju kultury w Gliwicach.
Pragniemy aktywnie w tych pracach uczestniczyć jako strona i służyć doświadczeniem w budowaniu kultury, a nie w jej likwidowaniu.
Prosimy o należyty nadzór prawny, o uczestnictwo przedstawicieli związków zawodowych, Radnych Miasta Gliwice, Kuratora Oświaty w Katowicach i  Wojewody Śląskiego. Prace nad projektem powinny mieć jawny charakter, etyczny, szczery i zgodny z prawem, z zachowaniem praw i godności wszystkich stron uczestniczących w pracach.
Stąd zwracamy się do Państwa Radnych o pomoc i wsparcie w naszych dążeniach o odstąpienie od likwidacji tak wartościowej placówki, jaką jest gliwicki MDK. Likwidacja naszej placówki to wielka strata dla miasta i lokalnego środowiska.
Wierzymy, że pochylą się Państwo ze zrozumieniem nad naszą prośbą i przeanalizują zasadność powziętych wstępnie  decyzji o likwidacji Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach.

                                                                                                                          Pracownicy MDK w Gliwicach Pracownicy                                                                     Gliwice, 12.04.2021r.
Młodzieżowego Domu Kultury
w Gliwicach,
ul. Barlickiego 3       List otwarty
Grona Pedagogicznego i Pracowników
Młodzieżowego Domu Kultury
       do Rady Miasta Gliwice
i wszystkich mieszkańców Gliwic

            MDK w Gliwicach jest jedyną w mieście placówką oświatowo- wychowawczą działającą na rzecz dzieci i młodzieży. Przez około 70-letni okres działania zyskała zaufanie rodziców, dzieci oraz społeczności lokalnej. Oprócz długiej tradycji oferuje wysoki poziom merytoryczny prowadzonych zajęć. Skupiła w swoich szeregach nauczycieli pasjonatów, pedagogów i wychowawców, którzy oprócz wysokich kwalifikacji zawodowych są zaangażowani i doświadczeni w pracy z młodzieżą. Dzięki oświatowej formie działania zajęcia w placówce są  dostępne dla ogółu dzieci i młodzieży, bez względu na możliwości finansowe rodziców. Przeciwdziała to wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży oraz prowadzi  do wyrównania startu w dalszym kształceniu. Dzięki temu, że działalność  MDK jest osadzona w oświacie, może skupić się na rozwoju młodych ludzi
i być dobrze dopasowana do ich potrzeb i zgodna z obowiązującą podstawą programową.
             Placówka organizuje różnorodne formy działań – od zajęć regularnych w 115 grupach warsztatowych do organizacji wielu imprez, wystaw, koncertów i innych form działalności na rzecz całej społeczności lokalnej miasta. MDK  z powodzeniem współpracuje z gliwickimi szkołami i przedszkolami. Współorganizuje różnorodne wydarzenia kulturalne i edukacyjne z Urzędem Miasta Gliwice, Śląskim Kuratorium Oświaty, Miejską Biblioteką Publiczną, gliwickimi stowarzyszeniami i radami dzielnicowymi. W mieście
i regionie znane są  konkursy dla dzieci i młodzieży, np.: Wojewódzkie Prezentacje Artystyczne Dzieci i Młodzieży.
Co tydzień przeszło 1000 młodych gliwiczan korzysta z regularnych form zajęć. Ponadto w zajęciach organizowanych przez naszą placówkę uczestniczą tzw. uczestnicy okazjonalni, czyli uczestnicy audycji umuzykalniających, spotkań z kulturą ludową, biorący udział w organizowanych konkursach, przeglądach czy turniejach sportowych judo i tenisa stołowego.
            O poziomie pracy placówki świadczy  duże  zainteresowanie zajęciami, w których uczestniczą kolejne pokolenia.
Nasi wychowankowie osiągają sukcesy na poziomie nie tylko lokalnym, ale też wojewódzkim, ogólnopolskim oraz międzynarodowym. W załączeniu przedkładamy skrótowy opis osiągnięć wychowanków. Pokazuje to wymierne efekty działań placówki oraz wyraźny rozwój pasji i umiejętności wychowanków.
             Dodać należy, że obecnie w czasie trwającej pandemii, a także po jej zakończeniu, dzieci i młodzież potrzebują wsparcia w dochodzeniu do równowagi, a zajęcia, w których uczestniczą, dają im poczucie stabilności i wspierają ich dobrostan. Likwidacja placówki w tak trudnym dla dzieci momencie jeszcze pogłębi ich izolację społeczną.
            Jesteśmy głęboko przekonani o zasadności dalszego  istnienia MDK w Gliwicach.

Treść listu została przyjęta uchwałą Rady Pedagogicznej, z dnia 12.04.21 r.

                Pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Wtorek
Wrzesień 2021
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Darii, Mateusza, Wawrzyńca