AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Czy komornik może zająć całą pensję?

Kącik Prasowy

Zajęcie komornicze to nic przyjemnego. W takiej sytuacji można utracić swój majątek, który przekazywany jest na rzecz wierzyciela, aby pokryć długi. Czy w takiej sytuacji komornik może zająć całą pensję osoby zadłużonej?

REKLAMA

Kiedy dochodzi do zajęcia komorniczego?

Zajęcie komornicze, inaczej egzekucja komornicza ma miejsce wtedy, gdy osoba zadłużona nie spłaciła swojego zobowiązania, a sprawa została skierowana do sądu. Wówczas wierzyciel po otrzymaniu wyroku z klauzulą wykonalności może skierować się do komornika. Komornik na zlecenie wierzyciela zajmuje majątek dłużnika, aby pokryć długi. Najczęściej egzekucja komornicza prowadzona jest jako pieniężna, czyli komornik pobiera pieniądze posiadane przez dłużnika. Gdy dług jest niewielki, a dłużnik ma na koncie wymaganą sumę, egzekucja może nastąpić od razu z jego oszczędności. Zdarza się też, że dług spłacany jest przez zajęcie pensji. W tym przypadku często pojawia się pytanie – czy komornik może zająć całą pensję otrzymywaną przez dłużnika na konto?

Ile wynagrodzenia może zająć komornik?

Zgodni z obowiązującymi przepisami komornik w Gliwicach - https://www.komornikgliwice.com/ oraz w innych miejscowościach nie ma prawa do zajęcia całości wynagrodzenia w przypadku, gdy dłużnik pracuje na umowie o pracę. W takiej sytuacji, gdy jest to wynagrodzenie o wysokości minimalnej albo niższe niż minimalna, komornik nie może dokonać egzekucji. Kwota, która nie podlega egzekucji, zmienia się z roku na rok wraz z podnoszeniem się pensji minimalnej.

Wysokość wynagrodzenia, jakie może zająć komornik – dotyczy pensji powyżej minimalnej:

  • 60% wynagrodzenia dla dłużników alimentacyjnych

  • 50% wynagrodzenia dla pozostałych dłużników

Zajęcie komornicze pensji z umowy zlecenia i o dzieło

Sytuacja wygląda inaczej wtedy, gdy dłużnik zarabia na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli umów zlecenia oraz o dzieło. W takiej sytuacji komornik ma prawo do zajęcia całego wynagrodzenia otrzymywanego przez dłużnika. Gdy dłużnik pracuje jedynie na podstawie umów cywilnoprawnych, może zatem znaleźć się w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ komornik może pozostawić go bez środków do życia. Lepszą ochronę mają zatem osoby, które pracują na podstawie umowy o pracę – wówczas ochronie podlega kwota minimalna.

Podsumowanie

Wobec tego komornik może zająć pensję dłużnika, jednak nie może być to cała kwota pensji, jeżeli jest ona wypłacana na podstawie umowy o pracę. Ochronie podlega wtedy kwota minimalna. Gdy dłużnik osiąga dochody na podstawie umowy o dzieło, zlecenia, komornik może zająć je wtedy w całości.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

31
Sobota
Lipiec 2021
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Ignacego, Lodomiry, Romana