REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Te zdjęcia zaalarmowały naszą redakcję. Czy tak sadzone są drzewa? ZDM odpowiada

Miasto

Wczoraj na adres naszej redakcji przyszedł mail z adresu grupy Zielone Gliwice alarmujący o niewłaściwie przeprowadzonych nasadzeniach przy obwodnicy zachodniej Gliwic. Zaniepokojeni zdjęciami natychmiast napisaliśmy do Zarządu Dróg Miejskich z prośbą o wyjaśnienia.

- Uwaga! Chcieliśmy pochwalić ZDM za nasadzenia przy obwodnicy dlatego wybraliśmy się na miejsce wykonać zdjęcia. Niestety widok, który zastaliśmy bardzo nas zasmucił. Wnioskujemy o pilną kontrolę nasadzeń wykonywanych przy obwodnicy zachodniej Gliwic. W naszej ocenie sadzonki zostały posadzone niezgodnie ze sztuką ogrodniczą, w glebie gliniastej pełnej pobudowlanego gruzu co stwierdzamy po odbytej wizycie w terenie – napisał do nas architekt krajobrazu, Paweł Harlender, gliwiczanin mocno zaangażowany w zielony rozwój miasta.

Architekt zapowiedział, że członkowie grupy Zielone Gliwice poproszą o możliwość wzięcia udziału w kontroli terenowej, jeśli do takiej dojdzie. A ponieważ grupa zrzesza m.in. specjalistów w zakresie miejskiej zieleni, zadeklarowała pomoc i poradę.

W odpowiedzi przedstawiciele ZDM wyjaśniają, że choć cenią sobie uwagi mieszkańców, akurat te oceniają jako bezpodstawne, a to m.in. dlatego, że nasadzenia widoczne na zdjęciach nie zostały jeszcze odebrane, a same fotografie zostały wykonane w trakcie prac przy uporządkowaniu terenu.

- Istotnie, w trakcie przygotowywania dołów pod rośliny, szczególnie w okolicy ogrodów działkowych przy ul. Ku Dołom, wykopano częściowo gruz, który usunięto w trakcie prac związanych z formowaniem mis ziemnych wokół drzew. Zdjęcia gruzu i kamieni wokół drzew zostały wykonane w trakcie prac, tzn. po posadowieniu drzewa w dole i jego obsypaniu glebą urodzajną, a przed uporządkowaniem terenu – wyjaśnia ZDM. - Do założenia zieleni w pasie drogowym w/w odcinka drogi wykorzystana została  warstwa orna gleby rodzimej, wcześniej zebrana i spryzmowana na czas budowy. Ziemia pochodziła z czynnie uprawianych pól, dobrej jakości. Ta sama, gleba została wykorzystana podczas sadzenia drzew – dodają pracownicy.

Rzeczniczka prasowa ZDM, Jadwiga Jagiełło-Stiborska w nadesłanym do nas mailu podkreśla, że pracownicy Referatu Utrzymania Zieleni Zarządu Dróg Miejskich, to zawodowcy, specjaliści w swojej dziedzinie, osoby z wykształceniem kierunkowym i wieloletnim doświadczeniem. Na bieżąco pozostają w stałym kontakcie z wykonawcą realizującym prace. I właśnie dzięki tej współpracy i bieżącej kontroli, część nasadzeń została przeniesiona w inne miejsca. Powodem było m.in. zagruzowanie terenu oraz stagnująca w wykonanych dołach woda. Krótko mówiąc w miejscach opublikowanych na zdjęciach, drzewa nie zostały nasadzone!
Odbiór prac związanych z nasadzeniem drzew wzdłuż odcinka zachodniej obwodnicy, zostanie przeprowadzony pod koniec listopada br. Ponadto, nasadzenia objęte są gwarancją wykonawcy.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

2
Środa
Grudzień 2020
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Balbiny, Ksawerego, Pauliny