Na terenie kampusu Politechniki Śląskiej, tuż przy Placu Krakowskim w Gliwicach, powstały murale z fotografiami prezentującymi Uczelnię w dwóch ujęciach czasowych. Przeszłość przeplata się z teraźniejszością, pozwalając przechodniom poznać wybrane momenty z ponad 75-letniej historii Uczelni.
REKLAMA
radycja i potencjał dwóch odmiennych kulturowo, ale bogatych w doświadczenia, wartościowe wzorce i dorobek kulturowy regionów – Kresów Wschodnich i Górnego Śląska – łączą się w murach Politechniki Śląskiej. To tutaj swoją dydaktyczną i badawczą misję kontynuowali profesorowie przedwojennej Politechniki Lwowskiej. To na Politechnice Śląskiej wiedzę i kompetencje od pokoleń zdobywa wielu młodych ludzi. To tutaj trwają prace badawcze nad najbardziej naglącymi zagadnieniami z otoczenia społeczno-gospodarczego lub obserwowanymi w społeczeństwie, tak jak w przypadku wirusa SARS-CoV-2.
Politechnikę Śląską można od 8 listopada poznawać dzięki muralom przy ul. Akademickiej w Gliwicach. Galeria wielkoformatowych zdjęć ukazuje początki, rozwój i współczesność jedynej uczelni badawczej na Śląsku.
Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.
Kompozycja każdego z murali składa się z warstwy wizualnej i tekstowej. Krótkie opisy towarzyszące poszczególnym obrazom pomagają w rozpoznaniu przedstawianych scen, osadzając fotografię na osi czasu. Opracowania murali dokonał prof. Klaudiusz Fross, Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.
Przedsięwzięcie ma na celu kształtowanie rozpoznawalności Politechniki Śląskiej w przestrzeni miejskiej. W ciągu ostatniego roku zostały przeprowadzone m.in. dwie inne inwestycje o podobnym charakterze. We wrześniu 2020 roku na budynku Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej zamontowano nowe logotypy, w ten sposób czyniąc jednostkę bardziej „widoczną” dla osób przebywających w pobliżu. Ożywieniu przestrzeni i zainspirowaniu do refleksji służyła także nakładka Benchman. Projekt „aRt&DeSiGn in Public Space”, którego część stanowiła, został zrealizowany przez prof. K. Frossa na początku tego roku.
źródło: Politechnika Śląska
Komentarze
Zostaw komentarz