REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Powstały murale Politechniki Śląskiej

Nauka

Na terenie kampusu Politechniki Śląskiej, tuż przy Placu Krakowskim w Gliwicach, powstały murale z fotografiami prezentującymi Uczelnię w dwóch ujęciach czasowych. Przeszłość przeplata się z teraźniejszością, pozwalając przechodniom poznać wybrane momenty z ponad 75-letniej historii Uczelni.

REKLAMA

radycja i potencjał dwóch odmiennych kulturowo, ale bogatych w doświadczenia, wartościowe wzorce i dorobek kulturowy regionów – Kresów Wschodnich i Górnego Śląska – łączą się w murach Politechniki Śląskiej. To tutaj swoją dydaktyczną i badawczą misję kontynuowali profesorowie przedwojennej Politechniki Lwowskiej. To na Politechnice Śląskiej wiedzę i kompetencje od pokoleń zdobywa wielu młodych ludzi. To tutaj trwają prace badawcze nad najbardziej naglącymi zagadnieniami z otoczenia społeczno-gospodarczego lub obserwowanymi w społeczeństwie, tak jak w przypadku wirusa SARS-CoV-2.


Politechnikę Śląską można od 8 listopada poznawać dzięki muralom przy ul. Akademickiej w Gliwicach. Galeria wielkoformatowych zdjęć ukazuje początki, rozwój i współczesność jedynej uczelni badawczej na Śląsku.

 

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Kompozycja każdego z murali składa się z warstwy wizualnej i tekstowej. Krótkie opisy towarzyszące poszczególnym obrazom pomagają w rozpoznaniu przedstawianych scen, osadzając fotografię na osi czasu. Opracowania murali dokonał prof. Klaudiusz Fross, Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

Przedsięwzięcie ma na celu kształtowanie rozpoznawalności Politechniki Śląskiej w przestrzeni miejskiej. W ciągu ostatniego roku zostały przeprowadzone m.in. dwie inne inwestycje o podobnym charakterze. We wrześniu 2020 roku na budynku Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej zamontowano nowe logotypy, w ten sposób czyniąc jednostkę bardziej „widoczną” dla osób przebywających w pobliżu. Ożywieniu przestrzeni i zainspirowaniu do refleksji służyła także nakładka Benchman. Projekt „aRt&DeSiGn in Public Space”, którego część stanowiła, został zrealizowany przez prof. K. Frossa na początku tego roku.

źródło: Politechnika Śląska

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Sobota
Luty 2021
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1234567
imieniny:
Gagrieli, Liwii, Leonarda