AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Szobiszowice tegorocznym bohaterem Gliwickich Dni Dziedzictwa Narodowego

Miasto

Procesy te miały miejsce w drugiej połowie XIX w., a więc w okresie intensywnej industrializacji także innych terenów Górnego Śląska. Większość tych zakładów np. Fabryka Drutu Hegenscheidta powstała na dawnych polach Szobiszowic, które w ten sposób z osady rolniczej przekształciły się w ośrodek przemysłowy. Uprzemysłowieniu tego rejonu towarzyszyła budowa nowych osiedli mieszkalnych oraz infrastruktury, w tym nowych lokalnych dróg, wodociągu, kanalizacji, sklepów, restauracji, szkół, a także nowych kościołów. Z tego powodu można śmiało powiedzieć, że Szobiszowice wraz z Nową Wsią były inkubatorem nowoczesnego miasta w Gliwicach. Świadome znaczenia gospodarczego przemysłowych Szobiszowic władze Gliwic zaczęły zabiegać o ich przyłączenie do miasta. W ten sposób chciano za jednym zamachem powiększyć miasto obszarowo, unowocześnić jego charakter, a także wzbogacić (przyszłe podatki). W wyniku podjętych działań Szobiszowice Miejskie wraz z kolonią Nową Wieś zostały włączone do Gliwic w 1881 r. Z biegiem czasu ten akt ich inkorporacji stał się czymś tak naturalnym, że zapomniano o ich dotychczasowej historii a co gorsza o progresywnej roli obu tych osad w drodze Gliwic od miasta pofeudalnego do przemysłowego.

Koordynatorem tegorocznych GDDK jest Damian Recław, kierownik Działu Historii Muzeum w Gliwicach. „Przygotowania do Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego trwały od dawna, niestety ze względu na pandemię i wciąż obowiązujący nas reżim sanitarny bardzo bogaty program tegorocznej edycji został w znacznej mierze ograniczony, nad czym ubolewamy. Mamy jednak dla Państwa dwie wycieczki piesze, a część planowanych wykładów i wycieczek zrealizowaliśmy w formie filmów, które zostaną udostępnione na muzealnym kanale You Tube. Z kolei treści, jakie zawarte zostały aż w 16 folderach towarzyszących XVIII edycji GDDK, znajdą się w kolejnym, VI już tomie przygotowywanej obecnie do druku książki <Gliwice znane i nieznane>, razem z materiałami poświęconymi Łabędom – dzielnicy Gliwic, która była bohaterem XV edycji GDDK” – mówi dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk.

 

„Celem XVIII GDDK jest przypomnienie historii Szobiszowic i kolonii Nowa Wieś jako osobnych osad, a także wybranych ciekawszych obiektów zabytkowych jakie zachowały się do naszych czasów na ich dawnym obszarze. Do udziału w imprezie wytypowaliśmy zabytkowe szkoły przy ul. Śliwki i Tarnogórskiej, kościoły (tzw. „stary” i „nowy Bartłomiej”), osiedla mieszkaniowe np. zespół kamienic przy ul. Przemysłowej, a także wybrane ciekawsze budynki, np. dawny Dwór Welczka. Niektóre z tych obiektów, np. stary kościół św. Bartłomieja czy Radiostacja przy Tarnogórskiej były już tematem GDDK, ale z innego punktu widzenia. Jak co roku przygotowaliśmy też wycieczki po wybranych trasach i obiektach oraz aż 14 folderów z opisami wybranych obiektów i zagadnień historycznych o kluczowym znaczeniu dla tej dzielnicy. Ich uzupełnieniem będzie wystawa planszowa prezentująca historię Szobiszowic, a także wykłady w postaci filmików jakie zamieścimy w Internecie. Nie mniej interesujące dla wszystkich powinny też być dwa konkursy o tej dzielnicy jakie przygotowaliśmy dla wszystkich chętnych: plastyczny i fotograficzny. Pierwotny program imprezy był znaczenie bogatszy, ale z powodu panującej pandemii z wielkim żalem musieliśmy z nich zrezygnować lub poważnie je zredukować, by nie narażać naszej publiczności na problemy zdrowotne” – mówi Damian Recław, kierownik Działu Historii Muzeum w Gliwicach i koordynator tegorocznych Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

 

***

 

Muzeum zastrzega, że ze względu na stan epidemii na wszystkie wydarzenia wstęp obowiązkowo w maseczkach i przy zachowaniu innych zasad sanitarnych m.in. dystansu społecznego. Wydarzenia mogą zostać odwołane, bądź mogą zostać wprowadzone dodatkowe ograniczenia dotyczące liczby uczestniczących w nich osób.

Uwaga! Zapisy na wycieczki piesze i zwiedzanie Dworu Welczka prowadzimy pod numerem telefonu (32) 231 38 55 od wtorku, 15 września 2020 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej przy Kinie Amok (czynne od wtorku do soboty w godz. 10.00–18.00, przerwa 13.00–14.00). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc – i w związku z wymogami sanitarnymi związanymi ze stanem epidemii – zapisy prowadzimy WYŁACZNIE TELEFONICZNIE - decyduje kolejność zgłoszeń. Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 4 bilety.

 

***

 

19-20 września 2020

XVIII Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego

„Szobiszowice – inkubator nowoczesnego miasta”
Organizator: Muzeum w Gliwicach

 

Partnerzy:

 

Rzymskokatolicka Parafia św. Bartłomieja

ul. Bernardyńska 19, 44-100 Gliwice

 

Archiwum Państwowe w Katowicach Odział w Gliwicach

ul. Zygmunta Starego 8, Gliwice 44-100

 

Szkoła Podstawowa nr 20 im. Powstańców Śląskich

ul. Jana Śliwki 8, Gliwice 44-100

 

Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza

ul. Tarnogórska 59, 44-100 Gliwice

 

Szkoła Podstawowa Specjalna nr 25 w Gliwicach

ul. Aleksandra Gierymskiego 7, 44-100 Gliwice

Klub Sportowy Kodokan

ul. Szobiszowicka 27, 44-100 Gliwice

 

Szczegółowe informacje na stronie www.muzeum.gliwice.pl
fot. Hegenscheidtstrasse (obecnie ul. J. Śliwki) w kierunku jej wlotu do ul. Toszeckiej, 1910 r., zbiory Muzeum w Gliwicach

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

29
Wtorek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Michaliny, Michała, Rafała

REKLAMA