REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

W Pyskowicach ruszają niezwykłe warsztaty teatralne. Są jeszcze miejsca w grupie dla seniorów

Powiat

Mówią, że jesteś niezłym aktorem? Posiadasz uzdolnienia plastyczne, a może potrafisz oczarować otoczenie niezwykłą wyobraźnią? Masz okazję spróbować swoich sił w teatrze... cieni. W Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu rozpoczynają się warsztaty z tej dziedziny sztuki scenicznej. W grupie dla seniorów są jeszcze wolne miejsca!

Projekt "Skarby Teatru z walizki - edukacja i animacje teatru cieni" jest ofertą dla każdego mieszkańca Pyskowic, bez względu na wiek. Mogą w nim wziąć udział osoby od 9 do 100 lat i więcej. Jedyne warunki to zapał, ciekawość i wolny czas. Szczypta talentu oczywiście też nie zaszkodzi.


Na przedsięwzięcie składa się wiele działań opartych o teatr cieni. Wiodącym elementem są warsztaty dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, które prowadzone będą w pracowni Centrum Wystawienniczego w Pyskowicach. Zajęcia pod kierunkiem Aleksandra Smolińskiego zakończy spektakl pokazowy. Dla instruktorów i uczestników przewidziano również ćwiczenia z teatru cieni wayang z dr Marianną Lis oraz warsztaty z nowoczesnych form tej odmiany teatru pod okiem artysty Noriyukiego Sawy z Japonii.


Projekt nie zamyka się w wąskim kręgu odbiorców, ale skierowany jest do ogółu mieszkańców Pyskowic. Jako prawdziwa gratka dla miłośników sztuki scenicznej zapowiadają dwa spektakle. 3 października o godz.18.00 w auli MOKiS z przedstawieniem "Petruk królem” wystąpi Warsaw Gamelan Group, trupa specjalizująca się w jawajskim teatrze cieni (kolebce tego nurtu). W późniejszym terminie zaplanowano natomiast przedstawienie wspomnianego Noriyukiego Sawy.

Przewidziano również otwarty konkurs na scenariusz widowiska. Warto w tym miejscu zauważyć, że początek projektowi dała stara walizka z teatrzykiem cieni odnaleziona w piwnicy jednego z pyskowickich przedszkoli. Zadaniem autorów będzie napisanie krótkiego utworu scenicznego z wykorzystaniem zachowanych sylwetek postaci i prospektów.

Owocem przedsięwzięcia będzie też publikacja towarzysząca - nowatorska książeczka dla dzieci, opatrzona tekstem, obrazem i … mini lalkami.

Projekt "Skarby Teatru z walizki - edukacja i animacje teatru cieni" posiada dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Funduszu Promocji Kultury.

źródło: UM Pyskowice

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

29
Wtorek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Michaliny, Michała, Rafała

REKLAMA