REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Badanie u ginekologa. Jak przebiega badanie ginekologiczne?

Kącik Prasowy

Ginekolog to lekarz, którego każda kobieta powinna odwiedzić przynajmniej raz do roku. Zajmuje się on diagnozowaniem i prowadzeniem leczenia chorób żeńskich narządów płciowych. Ginekolog – położnik zajmuje się również prowadzeniem ciąży i odbieraniem porodów.

Do ginekologa warto udać się zawsze wtedy, gdy pojawią się niepokojące objawy, na przykład bolesne i obfite krwawienia menstruacyjne, nieregularne plamienia, dolegliwości bólowe, objawy infekcji – świąd, nieprzyjemny zapach czy też trudności w zajściu w ciążę. Wizyta u ginekologa składa się wtedy z wywiadu oraz z badania. Badanie ginekologiczne może mieć jednak różne formy. Jakie są główne rodzaje badan ginekologicznych? Na czym dokładnie polegają?

Rodzaje badań ginekologicznych

Ginekolog wykonuje różnego rodzaju badania, które mają na celu sprawdzenie stanu układu płciowego u kobiet. Wybór odpowiedniego typu badania pozwala na uzyskanie dokładnych informacji i postawienie ewentualnej diagnozy.

Do głównych badań ginekologicznych zaliczają się:

  • badanie ginekologiczne

  • badanie USG

  • badanie piersi

  • badanie dwuręczne

  • kolposkopia

Badanie ginekologiczne

To najczęściej prowadzone badanie w gabinetach lekarzy ginekologów. Polega ono na wykorzystaniu wziernika, który umieszczany jest pochwie. Lekarz może następnie zobaczyć wnętrze pochwy i ujście szyjki macicy. Podczas takiego badania ginekolog pobiera także materiał do cytologii.

Badanie USG

To drugie popularne badanie, które może wykonać ginekolog Gliwice to jedno z miast, gdzie można skorzystać z niego w gabinetach. Badanie to prowadzi się przez pochwę – to tak zwane badanie dopochwowe, a także przez powłoki brzuszne. Badanie USG stosowane jest także w celu oceny płodu u kobiet w ciąży. Jest ono także jednym z typów badań prenatalnych.

Badanie piersi

W gabinecie ginekologa można również zbadać piersi. Lekarz wykonuje wtedy badanie ręczne albo badanie USG. Systematyczne badanie piersi pozwala na zmniejszenie ryzyka związanego z późnym wykryciem nowotworów piersi – sutka.

Badanie dwuręczne

Tego typu badanie odbywa się przez umieszczenie przez ginekologa dwóch palców w pochwie oraz na naciskaniu na podbrzusze z zewnątrz. Badanie dwuręczne pozwala na dokonanie oceny macicy.

Kolposkopia

Kolposkopia, czyli inaczej badanie kolposkopowe polega na zastosowaniu specjalnego urządzenia, które pozwala na dokładne powiększenie obszaru badania. Dzięki niemu ginekolog może dokładnie zbadać stan pochwy oraz szyjki macicy. To badanie najczęściej prowadzone jest wtedy, gdy wyniki cytologii nie były prawidłowe.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

29
Wtorek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Michaliny, Michała, Rafała

REKLAMA