AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Ośrodek Harcerski Łącza znowu działa. Zorganizowano tu pierwsze od 29 lat obozy

Turystyka

Ośrodek Harcerski Łącza znowu działa. Po 29 latach znów odbyły się w nim obozy harcerskie - w lipcu i sierpniu harcerze z Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej uczestniczyli w Harcerskiej Akcji Letniej w odbudowanym w 2018 roku Ośrodku.

Odbudowany ośrodek robi wrażenie - obozowicze mając do dyspozycji urokliwe tereny Nadleśnictwa Rudziniec, mogą się również cieszyć nowo wybudowaną infrastrukturą ośrodka - zawierającą nowoczesną kuchnię, prysznice, a także ławki i ogromny namiot typu gwiazda. Urok obozowi dodaje również zbudowana przez harcerzy ścieżka sensoryczna i grządki z różnymi rodzajami ziół i roślin (oba obiekty powstały przy wsparciu Florabit Ogrodnictwo). Tegoroczne obozy harcerskie są nie tylko ważne, ze względu na powrót po wielu latach do Łączy. W roku 2020, harcerze z Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej świętują 100. rocznicę założenia harcerstwa na ziemi gliwickiej! Bez wsparcia sympatyków harcerstwa i rodziców, odbudowa ośrodka w Łączy nie byłaby możliwa.

Historia bazy w Łączy sięga roku 1968, kiedy to rozpoczęła się budowa ośrodka przez gliwickie zakłady pracy m.in. Montochem, Fabrykę Drutu i HKR, których dyrektorzy działali w jako członkowie Rady Przyjaciół Harcerstwa . Dwa lata później odbyło się oficjalne przekazanie ośrodka na rzecz Hufca Gliwice Miasto przez dyrektora Montochemu - Tadeusza Powroźnika. Przez następne lata ośrodek działał niezwykle prężnie, do czasu. W 1992 r., na skutek ogromnego pożaru lasów przestały w nim się odbywać obozy. Wiele lat później, ośrodek został poddany gruntownemu odnowieniu, tak by zostać otwartym ponownie we wrześniu 2018 r., jednak przystosowanie Ośrodka do organizacji obozów trwało dwa lata. W tym czasie, w ośrodku odbywały się krótsze wydarzenia, takie jak biwaki i ogniska.

Z uwagi na stan epidemii, tegoroczne obozy nie mogły się jednak odbyć, bez szczególnych zasad. W trakcie obozów, uczestnicy mieli okazję brać udział w wielu grach terenowych, ćwiczyli swoje umiejętności techniczne wykonując budki dla owadów, domki dla ptaków, czy karmniki, mieli także okazję nauczyć się metod siania, ale też własnoręcznie zasadzić rośliny (m.in. melisę i miętę) oraz zbudować ścieżkę sensoryczną. Harcerze samodzielnie przygotowywali sobie także wszystkie posiłki. Położono również nacisk na ekologię - wszystkie odpady były odpowiednio posegregowane, co przypominano harcerzom na każdym kroku i zachęcano, by te dobre nawyki, przenieśli także do domu.

Według dh. pwd Martyny Jorasz-Rensz - drużynowej 10 Gliwickiej Drużyny Harcerskiej "Żagwie" - “Tegoroczny obóz był dla naszych harcerzy bardzo udany. Harcerze czuli bardzo wielką potrzebę kontaktu z naturą i wyjścia z domu. Ponadto, w trakcie obozu bardzo chętnie brali udział w aktywnościach rozwijających ich indywidualnie, dzięki czemu duża część z nich zdobyła nowe stopnie i sprawności.”

źródło: Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej

fot. Kamil Widuch

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Wiktor Ochal
Ej bo ja to ten w czerwonej koszulce

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

13
Sobota
Lipiec 2024
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Danieli, Irwina, Małgorzaty