REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Politechnika Śląska z tytułem Made in Poland 2020

Nauka

Innowacyjne projekty, wpływ na rozwój nauki oraz gospodarki, a także współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym to elementy działań Politechniki Śląskiej wyróżnione podczas kongresu Made in Poland 2020. Kongres skupiający przedsiębiorców, naukowców oraz administrację odbył się 17 lipca. Internauci mogli uczestniczyć w transmisji online z wydarzenia.

– Politechnika Śląska należy do grona 10 uczelni, które realizują program uczelni badawczej. To ogromny zaszczyt, którego nie przeceniamy, tylko traktujemy jako wyzwanie. Na Śląsku szczególny nacisk kładziemy na rozwój współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Chcemy aktywnie współuczestniczyć w przestrzeni łączącej sfery nauki, biznesu i przemysłu na bazie swojego 75-letniego doświadczenia i rozwijać 6 obszarów badawczych, które sprecyzowaliśmy: onkologia obliczeniowa i spersonalizowana medycyna, sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych, materiały przyszłości, inteligentne miasta, mobilność przyszłości, automatyzacja procesów i Przemysł 4.0, ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka – mówił podczas sesji inauguracyjnej prof. Janusz Kotowicz, Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym.

Prof. J. Kotowicz wystąpił także jako ekspert w sesji „High Tech Made in Poland”, która obejmowała zagadnienia związane z potencjałem polskiego sektora technologicznego. W swej wypowiedzi poruszył temat doktoratów wdrożeniowych i nowego systemu oceny działalności badawczej jako rozwiązań mających wychodzić naprzeciw przełamywaniu barier we współpracy nauka–biznes, a które  zawarte są w Ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zwrócił także uwagę na konieczność zwiększenia udziału PKB w finansowaniu nauki i szkolnictwa wyższego.

W sesji wzięli udział również: prof. Jarosław Dastych – Prezes Proteon Pharmaceuticals S.A, prof. Zbigniew Walczyk – Rektor PWSZ w Elblągu, prof. Sławomir Wiak – Rektor Politechniki Łódzkiej, prof. Michał  Wieczorowski – Prorektor Politechniki Poznańskiej, Bartłomiej Haczek – Menadżer Projektu ds. Kluczowych Klientów High Technology Machines oraz Artur Pollak – Prezes Zarządu APA Group.

Zakończeniem spotkań była uroczysta prezentacja laureatów tytułu Made in Poland 2020. Politechnika Śląska otrzymała nagrodę „za istotny wpływ na rozwój gospodarki narodowej poprzez realizowani innowacyjnych projektów, współpracę z przedsiębiorstwami oraz promowanie polskiego szkolnictwa wyższego”.

Podziękowania za otrzymanie nagrody przekazał podczas prezentacji laureatów prof. Marek Pawełczyk, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju: – Chciałbym podziękować organizatorom konkursu Made in Poland za przyznanie wyróżnienia Politechnice Śląskiej. Chcemy odpowiadać na zapotrzebowanie przemysłu tak, by problematyka ważna i widoczna dla rozwoju gospodarki była obecna zarówno w naszych badaniach naukowych, jak i w pracach studentów oraz doktorantów.

Program wyróżniający jednostki wspierające rozwój polskiej gospodarki i polskich marek oraz kształtujące współpracę z biznesem jest prowadzony przez Polską Agencję Przedsiębiorczości, Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazety Prawnej oraz Biznes Plus w Gazecie Wyborczej.

źródło: Politechnika Śląska

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Poniedziałek
Listopad 2020
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Andrzeja, Maury, Ondraszka

REKLAMA