REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

#FitPochytani – charytatywne współzawodnictwo sportowe na wakacje

Rozrywka

Choć w poprzednich latach uzbierali prawie 4 miliony minut aktywności, w trakcie których spalili 36 milionów kalorii, to nie zatrzymują się i ćwiczą dalej. Tym razem, aby pomóc 9-letniej Julii. Trwa 4. edycja kampanii #FitPochytani sportowego wyzwania organizowanego przez gliwicką firmę technologiczną Future Processing (FP). W tym roku celem jest zbiórka funduszy na rehabilitację Julii Wochnik, chorej na encefalopatię. - Dziewczynka w przyszłości sama planuje zostać rehabilitantem dzieci, a my chcemy choć odrobinę pomóc w przybliżeniu jej realizacji tego marzenia, do czego każdy może się przyłączyć – mówi Marta Papiernik, koordynatorka akcji.

Wspólnie dobiegli już na Księżyc

– Gdyby zsumować wszystkie kilometry pokonane przez uczestników dotychczasowych edycji kampanii #FitPochytani, którą organizujemy od 2017 roku, to nie tylko dobieglibyśmy na Księżyc, ale już prawie bylibyśmy z niego z powrotem. Jednak w naszej akcji chodzi nie tylko o aktywność fizyczną. Zawsze stoi za nią czyjaś historia, a cała inicjatywa ma przede wszystkim poruszyć serca. W tym roku wspieramy Julię Wochnik, która wraz z rodzicami dzielnie walczy o powrót do zdrowia. Rozpoczynają się wakacje, a to idealny okres, aby spędzać czas na świeżym powietrzu. Dołączając do naszej akcji można jednocześnie ćwiczyć i pomagać. Wystarczy dołączyć do wyzwania #FitPochytani #4 ustanowionego na Endomondo i aktywnie używać założonego tam konta, aby dokumentować czas poświęcony na ćwiczenia – mówi Marta Papiernik, z zespołu Branding & Commmunication FP.

Julka chce zostać rehabilitantem dziecięcym

Bohaterką tegorocznej kampanii jest Julka Wochnik, na co dzień pogodna i uśmiechnięta dziewczynka, która pozytywnym nastawieniem mogłaby zarazić niejedną osobę. Julka w sierpniu skończy 9 lat.
Do siedemnastego miesiąca życia rozwijała się prawidłowo. Niestety wtedy, z dnia na dzień, przestała samodzielnie siadać i chodzić. Początkowo, mimo licznych wizyt w szpitalach i szczegółowych badań lekarze nie potrafili postawić jednoznacznej diagnozy. Dopiero po pewnym czasie jej choroba została określona jako encefalopatia, czyli przewlekłe lub trwałe uszkodzenie mózgu. Choroba, niezależnie od przyczyn prowadzi m.in. do utraty funkcji ruchowych czy zdolności intelektualnych. Rodzice Julki nieustannie walczą o jej samodzielność, a prowadzona rehabilitacja przynosi efekty.

– Obecnie Julka jest uczennicą klasy integracyjnej. Jej ulubionym przedmiotem jest język angielski. Nieco kłopotu sprawia jej matematyka, a zwłaszcza odejmowanie. Choć właśnie rozpoczęły się wakacje, to nie może się już doczekać powrotu do szkoły. Julka uwielbia wodę i basen, z których przy pięknej pogodzie mogłaby nie wychodzić cały dzień. Jest także bardzo wrażliwa na punkcie zwierząt. Ma bzika na punkcie rodzinnych zwierzaków - psa i kota – mówi mama dziewczynki Dorota Skolimowska.

Jakie są marzenia Julki? Pierwsze dość przyziemne – 9-latka chciałaby pojechać na wakacje. Drugim jest, aby w przyszłości zostać rehabilitantem i móc samemu pomagać dzieciom.

Julia jest w pełni sprawna intelektualnie, lecz niestety wciąż nie potrafi chodzić i porusza się przy pomocy wózka. Ma również problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy podczas siedzenia. Pozostaje pod stałą opieką neurologa, neurologopedy oraz psychologa. Wraz z rodzicami wykonuje codziennie odpowiednie ćwiczenia, jednak największe efekty przynoszą rehabilitacje, hipoterapia oraz spotkania z neurologopedą.  

Celem akcji organizowanej przez Future Processing jest właśnie wsparcie funduszu rehabilitacji Julki. Pracownicy gliwickiej spółki, choć do rywalizacji mogą dołączyć także inne osoby, mają postawione zadanie, aby w okresie od 1-go czerwca do 30-go września br. uzbierać minimum 2 miliony minut aktywności w aplikacji Endomondo. Osiągnięcie celu przełoży się na przekazanie przez gliwicką spółkę środków finansowych na fundusz rehabilitacji Julii.

– Lista dyscyplin jest długa i na pewno każdy znajdzie swoją ulubioną. W ubiegłym roku udało nam się wspomóc finansowo turnus rehabilitacyjny Zosi Olszówki. Wyzwanie podjęło wówczas ponad siedemset osób, które osiągnęły wynik 2,5 miliona minut, dwuipółkrotnie bijąc założony cel. Ludzie FP są niezwykle ambitni, dlatego w tym roku poprzeczkę stawiamy wysoko licząc, że ponownie pobijemy rekord. Do pomocy zapraszamy także osoby, które nie korzystają z aplikacji. Można zrobić zdjęcie, wrzucić na media społecznościowe i oznaczyć #fitdlajulki, ale także przekazać donację na subkonto Julki w Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Każdy choćby w drobny sposób może pomóc w przybliżeniu jej do realizacji marzeń – wyjaśnia Marta Papiernik. 

Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą". Alior Bank S.A., nr rachunku: 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994 - tytułem: 22943 Wochnik Julia darowizna na pomoc i ochronę zdrowia

Troska o zdrowie szczególnie istotna w erze pracy zdalnej, a przykład płynie z samej góry

Według badań zachowanie równowagi między życiem osobistym a zawodowym poprawia wydajność (o 16 proc.), zaangażowanie (o 32 proc.) oraz odczucie większej satysfakcji z wykonywanej pracy (o 46 proc.). Wśród firm, które deklarują stosowanie work-life balance[ii], najwięcej jest przedsiębiorstw z sektora IT. Dominują w tym firmy średniej wielkości (69 proc.), a zdecydowanie mniej jest, jedynie 25 proc., w tym gronie podmiotów dużych.

– Niewątpliwie bardzo dobrym sposobem realizacji koncepcji Work-Life Balance jest aktywność fizyczna. Pozwala ona zapomnieć o codziennym obowiązkach, przekłada się na obniżenie poziomu stresu i wpływa korzystnie na zdrowie – niwelując negatywne efekty siedzącego trybu pracy. Jeśli dodatkowo możemy dzięki takiej aktywności pomagać, to mamy do czynienia z idealnym połączeniem tego co przyjemne i jednocześnie podwójnie pożyteczne. Aby wszystko było jak najbardziej bezpieczne dla naszych koleżanek i kolegów organizujemy wspólne rozgrzewki w ramach cyklu „Piątek na rozluźnienie” – komentuje Marta Papiernik.

Future Processing zorganizowała dla swoich pracowników warsztaty online „Gotowi do chytania”. Pierwsze zajęcia prowadzone były przez fizjoterapeutę Marka Purczyńskiego i połączone z sesją pytań. Zaprezentowano podstawowe ćwiczenia, które przygotują organizm do treningu i pomagają uniknąć kontuzji wynikających z nieprawidłowego ćwiczenia. Szkoleniowiec odpowiedział także na pytania dotyczące oddechu, prawidłowej postawy i radzenia sobie z bólami napięciowymi.

Jednym z aktywniejszych uczestników rywalizacji #FitPochytani jest Tomasz Ciapała, członek zarządu Future Processing. Do aktywności sportowej skłoniła go chęć zniwelowania stresu związanego z pracą.

– Po przebiegnięciu kilku kilometrów problemy zawodowe nagle okazywały się nie tak straszne jak się wcześniej wydawało. To działa do dzisiaj. Stała aktywność fizyczna pozwala mi podchodzić do pracy z większym dystansem i na chłodno. Poza tym czuję się ogólnie lepiej, nie odczuwam dolegliwości płynących z siedzenia przy biurku przez wiele godzin – mówi Tomasz Ciapała, Chief People Office FP.

***

Kampania #FitPochytani organizowana jest od 2017 roku. W trzech dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 1,5 tys. uczestników. Efektem wspólnych ćwiczeń są ponad 4 miliony minut aktywności sportowej, pokonanych ponad 680 tysięcy kilometrów i spalonych ok. 36 milionów kalorii. W efekcie pomoc otrzymały dzieci z hospicjum Świetlikowo, dla których ufundowano sprzęt rehabilitacyjny, dzieci z gliwickich domów dziecka, do których trafił sprzęt sportowy, a także zmagające się z problemami zdrowotnymi Julka Mętlewicz i Zosia Olszówka.

[ii] raport HRK Employer Branding „Work-life balance. Niewykorzystany potencjał”

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Środa
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Geraldy, Honoriusza, Wery

REKLAMA