REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Wyrzucane byle gdzie maseczki to bomba biologiczna. W walkę z nią angażują się Politechnika Śląska i Etisoft

Nauka

Jeszcze w minionym roku gorącym i nośnym tematem był recykling i możliwość ponownego użycia odpadów polimerowych m.in. foliowych toreb – tzw. reklamówek. Pandemia koronawirusa i konieczność noszenia środków ochrony indywidualnej postawiła przed naukowcami i branżą recyklingu palące wyzwanie: jak bezpiecznie i z dalszym pożytkiem utylizować m.in. zużyte maseczki, rękawiczki oraz przyłbice ochronne?

Galeria zdjęć


REKLAMA

Gliwicka firma Etisoft poszerzyła swoją ofertę handlową o produkcję jednorazowych maseczek i przyłbic. Jako firma odpowiedzialna społecznie i dbającą o środowisko zajmuje się wszystkimi etapami Cyklu Życia swoich produktów. Etisoft podpisał właśnie list intencyjny dotyczący udziału w projekcie badawczym UPS-Plus finansowanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Dotyczy on zagospodarowania m.in. odpadów powstałych po eksploatacji, m.in. maseczek oraz przyłbic ochronnych.

Jak zużyte maseczki wpływają na stan środowiska?

- Projekt UPS-Plus realizowany jest przez interdyscyplinarny zespół naukowców Politechniki Śląskiej, głównie z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki ale także z Wydziału Chemicznego oraz Wydziału Mechanicznego Technologicznego. Projekt dotyczy optymalizacji procesu spalania i waloryzacji ubocznych produktów spalania dla wypełnienia założeń gospodarki o obiegu zamkniętym (UPS-Plus). W projekcie badamy różne paliwa, w tym odpadowe tzw. RDF pod kątem optymalizacji ich recyklingu energetycznego i materiałowego – mówi dr hab. inż. Sylwester Kalisz, Prof. PŚ z Katedry Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Śl., kierownik projektu.

Gliwicka uczelnia ubiega się właśnie o zwiększenie dofinansowania aktualnie realizowanego projektu z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Rozpoczęła ona nabór wniosków na interwencyjne rozszerzenie zakresu istniejących projektów o zagadnienia związane z COVID-19. Rozszerzenie zakresu merytorycznego projektu UPS-Plus będzie polegało na przeprowadzeniu badań wpływu obecnych restrykcji (chodzi o obowiązek noszenia rękawiczek, maseczek i przyłbic ochronnych) na stan środowiska naturalnego, jak i efektywne zagospodarowanie powstających w szybkim tempie odpadów popandemicznych. Naukowcy wezmą  pod uwagę zasady zrównoważonego rozwoju społeczeństwa i bezpieczeństwo technologii termicznego przekształcania „nowych frakcji paliwa”. Więcej informacji na temat projektu UPS-Plus można znaleźć na stronie internetowej www.ccf.polsl.pl

Samoprzylepne maseczki – recykling i ich ponowne wykorzystanie

- Jako firma, która bardzo szybko odnalazła się w nowej rzeczywistości świadomie i z pełną odpowiedzialnością jesteśmy gotowi wspierać ekologiczne działania służące recyklingowi i ponownemu wykorzystaniu maseczek i przyłbic - dodaje Michał Majnusz, prezes Etisoft sp. z o.o. - Nasza rola w rozszerzeniu projektu będzie polegała na dostarczaniu materiału z masek oraz dostępnych danych materiałowych i technologicznych do dalszych badań. Mam nadzieję, że przyłożymy w ten sposób swoją cegiełkę do rozwiązania problemu z którym niewątpliwie wkrótce będzie się borykać nasza planeta.

Tymczasem wyrzucane gdzie popadnie i nieutylizowane zużyte maseczki już stają się tykającą bombą ekologiczną. Dwa miesiące po tym jak zaczęto używać je w związku z koronawirusem w Chinach okazało się jak bardzo zanieczyściły one środowisko naturalne. W potężnych ilościach zalegają np. na brzegach plaż. Odpady stają się więc zagrożeniem dla morskiego ekosystemu, siedlisk dzikiej przyrody i zdrowia publicznego.

Rozwiązanie w którym Etisoft i Politechnika Śląska jest olbrzymią szansą i wyzwaniem, aby w jak największym stopniu zminimalizować wpływ używanych obecnie środków ochrony osobistej na środowisko naturalne tak obecnie, jaki z myślą o przyszłych pokoleniach. Oddanie kwestii profesjonalnej, bezpiecznej i przyjaznej dla środowiska utylizacji w ręce naukowców jest więc najlepszą, długofalową inwestycją.

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

25
Poniedziałek
Styczeń 2021
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Miłosza, Pawła, Tatiany