REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Więźniowie Zakładu Karnego w Zabrzu szyją maski dla gliwiczan

Kącik Prasowy

Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu w ramach wspólnej akcji Ministerstwa Sprawiedliwości i Służby Więziennej pod hasłem #ResortSprawiedliwościPomaga przekazali 180 maseczek Fundacji ,,Dobra Akcja”. Trafią one do najbardziej potrzebujących mieszkańców Gliwic. Na tym nie poprzestajemy, szyjemy dalej, w pomoc angażujemy kolejnych skazanych. Już niedługo kolejną partię 500 sztuk maseczek otrzyma Dom Dziennego Pobytu ,,Rodzina” w Zabrzu – podkreśla ppor. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu.

,,Nić empatii” z Zakładu Karnego w Zabrzu. Maseczki trafiły do Fundacji ,,Dobra Akcja” 

Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu w ramach wspólnej akcji Ministerstwa Sprawiedliwości i Służby Więziennej pod hasłem #ResortSprawiedliwościPomaga przekazali 180 maseczek Fundacji ,,Dobra Akcja”. Trafią one do najbardziej potrzebujących mieszkańców Gliwic. - Na tym nie poprzestajemy, szyjemy dalej,   w pomoc angażujemy kolejnych skazanych. Już niedługo kolejną partię 500 sztuk maseczek  otrzyma Dom Dziennego Pobytu ,,Rodzina” w Zabrzu – podkreśla ppor. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu.

Zawsze gotowi do pomocy

Funkcjonariusze Służby Więziennej resocjalizują i pomagają w walce z koronawirusem. Szycie maseczek w ramach programów resocjalizacyjnych jest realizowane we wszystkich zakładach karnych i aresztach śledczych na Śląsku. - Więźniowie szyją prawie 2 tys. maseczek dziennie, a liczba ta w miarę pozyskiwanych przez skazanych umiejętności, stale rośnie. Uszyte maseczki trafiają w ramach wspólnej akcji Ministerstwa Sprawiedliwości i Służby Więziennej pod nazwą #ResortSprawiedliwościPomaga m.in. do takich placówek jak szpitale, domy pomocy społecznej, domy opieki, stowarzyszenia czy samorządy, a stamtąd do konkretnych osób będących w potrzebie. Skazani na Śląsku szyją maseczki także dla śląskiego garnizonu Policji, dokąd finalnie trafi ich aż 20 tysięcy – dodaje mjr Justyna Siedlecka, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Katowicach.

Resort Sprawiedliwości Pomaga

W związku ze stanem epidemii i dużym zapotrzebowaniem na środki chroniące przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa administracja zabrzańskiej jednostki włączyła się  w ogólnopolską akcję  zainicjowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Służbę Więzienna pod hasłem #ResortSprawiedliwościPomaga.

- Odpowiedzieliśmy  na apel o pomoc różnych instytucji, z którymi współpracujemy już od wielu lat - między innymi Fundacji ,,Dobra Akcja”. Niejednokrotnie udowodniliśmy, że w trudnych sytuacjach zawsze można na nas liczyć. Tak też było w tym przypadku. Wielu funkcjonariuszy wykazało się ogromnym zaangażowaniem, aby jak najszybciej rozpocząć produkcję maseczek wielorazowego użytku.  Niektórzy wychowawcy nauczyli się nawet szyć na maszynie, aby potem te umiejętności przekazywać skazanym – powiedziała ppłk Dorota Wyląg, dyrektor Zakładu Karnego w Zabrzu.

Cegiełka w walce z epidemią

21.05.2020 roku funkcjonariusze Zakładu Karnego w Zabrzu przekazali 180 sztuk maseczek wielokrotnego użytku Olgierdowi Gerszyńskiemu, dyrektorowi  Fundacji „Dobra Akcja” z Gliwic. Uszyli je skazani z materiału przekazanego przez fundację podczas zajęć programu readaptacji społecznej ,,Nić empatii”. W proces zaangażowani są także funkcjonariusze zabrzańskiej jednostki. To oni nadzorują pracę skazanych, uczą ich obsługi maszyn,  a nawet sami siadają do maszyn i szyją – w ten sposób oddziałują na osadzonych poprzez przykład własny.

- Jestem wdzięczny dyrekcji jednostki, funkcjonariuszom oraz skazanym za okazane wsparcie. To ogromna pomoc dla mieszkańców regionu śląskiego, dla których ostatnie dni są szczególnie trudne z uwagi na wzrost zakażeń. Otrzymane maseczki trafią do Powiatowego Urzędu Pracy w Gliwicach, który rozdysponuje je wśród najbardziej potrzebujących – powiedział dyrektor fundacji. - Współpraca z Zakładem Karnym w Zabrzu w ramach różnych akcji charytatywnych trwa już  od kilku lat i zawsze  przynosi wymierne korzyści  – dodaje.

Nić empatii

To autorski program resocjalizacji sprzyjający readaptacji społecznej skazanych  w zakresie kształtowania kompetencji społecznych stworzony przez kadrę penitencjarną zabrzańskiej jednostki. Podczas zajęć osadzeni nie tylko szyją maseczki bawełniane, ale także  uczestniczą w warsztatach psychologicznych.  Uczą się systematyczności, dokładności, współpracy w zespole, a także  kształtują nawyk pracy, empatię i postawy prospołeczne. Udowadniają sobie oraz społeczeństwu po drugiej stronie muru, że  podczas odbywania kary mogą zrobić coś dobrego, zadośćuczynić za wyrządzone krzywdy,  a także, że zasługują na drugą szansę.

- Takie zajęcia to skuteczne narzędzie resocjalizacji, a także możliwość realnej pomocy  w walce z niewidzialnym wrogiem – koronawirusem – podkreślają wychowawcy zabrzańskiej jednostki.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Środa
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Geraldy, Honoriusza, Wery

REKLAMA