AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Tak ma wyglądać nowy gliwicki szpital (zdjęcia)

Miasto

Zaprezentowany projekt jest jednym z trzech wariantów zaproponowanych przez firmę Industria Project. Ta właśnie wizja najbardziej spodobała się gliwickim decydentom, choć szpital jest większy, niż pierwotnie zakładano. Budynek stanie przy ul. Kujawskiej. Po zakończeniu projektowania, w przyszłym roku miasto będzie mogło ogłosić przetarg na wykonawcę budowy. Pierwsi pacjenci w nowym szpitalu będą się mogli leczyć dopiero za kilka lat.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Na ustalenie kształtu gliwickiej lecznicy duży wpływ mieli pracownicy Szpitala nr 4. Dyrektor ds. technicznych tej placówki, Piotr Zielonka wyjaśnia, że wybrany wariant jest najlepszy pod względem funkcjonalnym i najbliższy oczekiwaniom. Chwali też sposób, w jaki rozwiązane zostały sprawy logistyki i komunikacji, zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Główny wjazd i główne wejście zlokalizowane zostaną od ul. Kujawskiej, pracownicy będą wjeżdżali od ul. Ceglarskiej, a karetki od strony ul. Pocztowej. 

Budynek na projekcie jest większy, niż przewidywano, ale do tego rozwiązania nie należy się jeszcze przyzwyczajać.

– Musimy kroić na naszą miarę, więc wielkość powierzchni będziemy jeszcze weryfikować. Z jednej strony nie chcemy, żeby była za duża, bo musimy brać pod uwagę koszty bieżącego utrzymania obiektu. Z drugiej strony większa niż planowaliśmy powierzchnia uwzględnia rezerwowe pomieszczenia, które w razie potrzeby będzie można zagospodarować w momencie poszerzania lub zmiany oferty szpitalnej – bez konieczności rozbudowy szpitala. Pozwala także na wprowadzenie rozwiązań przydatnych na przykład w czasie walki z pandemią, co gwarantuje większe bezpieczeństwo zdrowotne – wyjaśnia dla MSI zastępca prezydenta miasta, Mariusz Śpiewok.  

Budynek, w kształcie litery H, zgodnie z obecnym projektem, ma mieć 5 kondygnacji (podpiwniczenie, parter i trzy piętra). Na na dachu ma się znaleźć lądowisko dla śmigłowców medycznych. Wewnątrz budynku rozplanowane zostało 12 oddziałów mieszczących 353 łóżka, 8 sal operacyjnych, zespół przychodni i działy diagnostyczno-zabiegowe. Nowością w miejskim szpitalu ma być Szpitalny Oddział Ratunkowy z prawdziwego zdarzenia, zakład rehabilitacji kardiologicznej i laboratorium genetyczne. Szpital będzie wyposażony w panele fotowoltaiczne oraz system trigeneracji, które przyczynią się do oszczędności zużycia energii w obiekcie.

Dyrektor Zielonka ocenia, że to dobrze przemyślany projekt. Jak wyjaśnia, "bloki operacyjne są na jednym poziomie z oddziałami chirurgicznymi i oddziałem urologicznym, które są ściśle z nimi funkcjonalnie powiązane. Drogi dojść są krótkie, łatwiej zarządzać też personelem. Bezpośrednio nad blokami operacyjnymi jest oddział intensywnej terapii, a nad chirurgią ogólną – oddział wewnętrzny. To ułatwi prowadzenie konsultacji i bezpieczniejsze, szybsze przemieszczanie się windami personelu oraz pacjentów. Z kolei usytuowanie oddziału pediatrycznego na parterze ogranicza do minimum kontakt dzieci i rodziców z innymi oddziałami. Można mnożyć przykłady takich racjonalnych rozwiązań".

Projekt przewiduje możliwość zabezpieczenia działań szpitala w czasach epidemii. Jak wyjaśniają urzędnicy, na każdej kondygnacji przewidziano podobne moduły i możliwość odcięcia w razie potrzeby poszczególnych części budynku bez konieczności zamykania całej placówki. Na każdym skrzydle i oddziale zaprojektowano układy dwóch korytarzy, co umożliwia łatwe izolowanie osób narażonych na zakażenie.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

1
Poniedziałek
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Gracji, Jakuba, Konrada

REKLAMA