REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Prof. Arkadiusz Mężyk 17. Rektorem Politechniki Śląskiej 

Nauka

W cieniu pandemii i zamkniętych uczelni odbyły się wybory rektora Politechniki Śląskiej na kadencję 2020-2024. Kolegium Elektorów zdecydowaną większością głosów zadecydowało o ponownym wyborze prof. Arkadiusza Mężyka, który funkcję tę pełni od 2016 roku.

REKLAMA

Profesor Arkadiusz Mężyk był jedynym zgłoszonym kandydatem na stanowisko rektora. Wybory przeprowadzone zostały w sposób zdalny, z wykorzystaniem telewizji internetowej Politechniki Śląskiej i przy użyciu systemu głosowań zdalnych eSesja. Uprawnionych do głosowania było 300 osób reprezentujących różne grupy zawodowe gliwickiej uczelni oraz samych studentów. Ostatecznie w wyborach wzięło udział 298 elektorów. Minimalna liczba ważnie oddanych głosów potrzebna do wyboru wynosiła 150. Na prof. Arkadiusza Mężyka zagłosowały 252 osoby; 21 osób wstrzymało się od głosu, 25 było przeciw. Profesor Arkadiusz Mężyk jest 17. Rektorem Politechniki Śląskiej, wybranym na tę funkcję już po raz drugi! Kadencja potrwa od 1 września 2020 do 31 sierpnia 2024 r.

- Mijająca kadencja 2016-2020 upłynęła nam w atmosferze zmian w systemie szkolnictwa wyższego, a na zakończenie tego okresu zaburzenie w funkcjonowaniu Uczelni wprowadziła epidemia. Jednak jestem optymistą. Wspólnota Akademicka Politechniki Śląskiej sprawdziła się w tych trudnych czasach. Dzięki wytężonej pracy i dobrej współpracy osiągnęliśmy bardzo wiele. To jest nasz wspólny sukces. Szanujmy owoce tego sukcesu i wykorzystajmy je do budowania dalszego prestiżu Politechniki Śląskiej - powiedział rektor Politechniki Śląskiej chwilę po ogłoszeniu wyników. - Pragnę podziękować Kolegium Elektorów za tak liczne uczestnictwo w wyborach na rektora Politechniki Śląskiej. Dziękuję bardzo Uczelnianej Komisji Wyborczej i wszystkim osobom zaangażowanym w wybory, ponieważ były one wyborami nietypowymi. Wszystkie procedury były nowe i musieliśmy się wszystkiego nauczyć od nowa. Ta praca została wykonana bardzo dobrze. Zapraszam do współpracy i budowania prestiżu Politechniki Śląskiej. Wszystkiego dobrego, dużo zdrowia! - dodał prof. Mężyk.

Jak wyjaśnił, nadchodzące lata niosą ze sobą wyzwania związane m.in. z nową ustawą “Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”. Duży nacisk uczelnia musi zatem położyć na doskonalenie procesu dydaktycznego i prac badawczych, a także na zwiększenie rozpoznawalności na forum międzynarodowym. 

Wśród sukcesów, które zapisały się na koncie rektora na przestrzeni minionych 4 lat wymienia się przede wszystkim uzyskanie przez Politechnikę Śląską statusu uczelni badawczej. Tytuł ten umieścił gliwicką uczelnię w gronie 10 elitarnych szkół wyższych w Polsce i w czołówce polskich uczelni technicznych. W upływającej właśnie kadencji Politechnika Śląska uzyskała 800 grantów o wartości 3 mln zł i nawiązała ścisłą współpracę ze środowiskiem społeczno-gospodarczym.

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

1
Poniedziałek
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Gracji, Jakuba, Konrada

REKLAMA