REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Brama odkażająca z Politechniki w szpitalu w Bytomiu

Nauka

Naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach stworzyli bramę odkażającą, która pozwoli lekarzom na dezynfekowanie kombinezonów w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia. Trafiła ona do szpitala w Bytomiu.

REKLAMA

Pierwsza, stworzona na Politechnice Śląskiej brama pomaga niwelować ryzyko zakażenia poprzez odkażenie kombinezonu przed jego ściągnięciem.

"Chcieliśmy pomóc personelowi medycznemu zminimalizować ryzyko zakażenia się podczas ściągania kombinezonu ochronnego. Taki powód zakażenia był szeroko opisywany w mediach. Szukaliśmy różnych rozwiązań na świecie, przypatrywaliśmy się również, co robią inni naukowcy, by walczyć z COVID-19. I tak, przyglądając się głównie komorom odkażającym w krajach azjatyckich, postanowiliśmy, że zbudujemy taką bramę dla szpitali" – tłumaczy dr inż. Magdalena Bogacka z Politechniki Śląskiej.

Pomysłodawcą takiego rozwiązania był dr. inż. Artur Czachor - absolwent Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, a w zespole pracującym nad projektem znalazły się dr inż. Magdalena Bogacka z Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów oraz dr inż. Edyta Kudlek z Katedry Inżynierii Wody i Ścieków.

Osoba chcąca odkazić kombinezon będzie musiała wejść do bramy, która uruchomi się automatycznie. Następne kroki są wskazywane przez umieszczone w środku piktogramy – najpierw należy stanąć prosto z lekko rozchylonymi rękami, następnie wykonać obrót o 180 stopni, unieść ręce do góry i wykonać obrót wracając do pozycji wyjściowej. Po wykonaniu tych kroków zapali się kontrolka informująca o zakończeniu dezynfekcji.

Brama trafiła do Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu. Magdalena Bogacka wyjaśnia, że w przyszłości będą tworzone bramy także dla innych szpitali zakaźnych. W celu uzyskania środków na ten cel rusza zbiórka na portalu zrzutka.pl.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

1
Poniedziałek
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Gracji, Jakuba, Konrada

REKLAMA