REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Politechnika Śląska i Fabryka Naukowców drukują przyłbice dla lekarzy

Nauka

Pracownicy Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej a także pracownicy Fabryki Naukowców włączyli się do walki z koronawirusem. Za pomocą drukarki 3D tworzą przyłbice ochronne dla lekarzy, które mają chronić przed zakażeniem.

REKLAMA

W przypadku Politechniki Śląskiej drukowanie przyłbic to inicjatywa własna pracowników Wydziału Inżynierii Biomedycznej, stworzona w odpowiedzi na potrzebę pozyskiwania coraz większej ilości środków ochronnych, niezbędnych w walce z koronawirusem. Przyłbice stanowią jeden z podstawowych elementów, które minimalizują ryzyko zakażenia drogą kropelkową.

Pierwsze przyłbice nieodpłatnie trafiły do śląskich szpitali w czwartek 26 marca. Pomoc otrzymały już Szpital Położniczy w Gliwicach oraz Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Kolejna pula ochronnych przyłbic jest już w produkcji.

- Produkcja jednej przyłbicy trwa do 30 godzin. Do tej pory wyprodukowaliśmy ich około stu i pracujemy nad kolejnymi. Drukowanie przyłbic z wykorzystaniem naszych drukarek 3 D to jest oddolna inicjatywa - mówi Jadwiga Witek, rzecznik Politechniki Śląskiej.

Nad projektem pracują między innymi: dr Sławomir Suchoń, dr Michal Burkacki, dr Wojciech Kajzer, mgr Grzegorz Gruszka, mgr Marek Ples, mgr Miłosz Chrzan, ale z dnia na dzień do akcji włączają się kolejne osoby z innych wydziałów Politechniki Śląskiej.

W pomoc placówkom medycznym włączyła się też gliwicka Fabryka Naukwców, która z wykorzystaniem drukarek 3D produkuje paski do przyłbic ochronnych dla lekarzy i ratowników. Specjalny sprzęt jest bezpłatnie przekazywany placówkom medycznym.

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

4
Czwartek
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Christy, Helgi, Karola

REKLAMA