REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Greenpeace: tony włoskich odpadów w Polsce. Niestety, chodzi o Gliwice

Kącik Prasowy

45 ton odpadów z tworzyw sztucznych porzucone zostało na dawnej stacji paliw w rejonie Gliwic. Zespół Greenpeace pojawił się w naszym mieście i na własne oczy zobaczył setki bel plastikowych odpadów, w tym co najmniej 50 włoskiego pochodzenia.

REKLAMA

Spór włosko-polski

Zdjęcia nie pozostawiają wątpliwości: w plastikowych belach na odpady można zobaczyć etykiety znanych włoskich produktów oraz - przynajmniej w jednym - etykiety włoskiego zakładu firmy Di Gennaro SpA, działającej w łańcuchu dostaw Corepla. Wysyłka prowadzona przez firmę Di Gennaro SpA, za pośrednictwem pośrednika (AGF Umbria), jest przedmiotem sporu między Polską a Włochami od ponad roku. W czerwcu 2018 r. Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska w Polsce (GIOS) wskazał władzom włoskim nieprawidłowości związane z tą przesyłką. Dotyczą one m.in. zrzutu odpadów w innym miejscu niż to, wskazane w dokumentach, a także niewłaściwe przypisanie europejskiego kodeksu odpadów (CER). Z tych powodów, zdaniem polskich władz, transport odpadów z Włoch uznać można za nielegalny.

Zdaniem Włoch wszystko jest w porządku

W lipcu i listopadzie 2018 r. strona polska wysłała dwa pisma do strony włoskiej „przedstawiające dowody nielegalnego transgranicznego przemieszczania odpadów z Włoch do Polski”, ale zdaniem włoskich władz „odpady zostały odzyskane zgodnie z prawem” i „nie ma oficjalnego dowodu, że wysyłka została wykonana nielegalnie i że odpady zostały zrzucone poza zakład odzysku”. Takie też stanowisko przedstawiają firmy AGF Umbria i Di Gennaro SpA.

Jako przedstawiciele Greenpeace zadajemy sobie - jak każdy obywatel - pytanie: dlaczego nie przeprowadza się kontroli? Ta, którą wykonaliśmy my nie tylko służy do udokumentowania poziomu zjawiska, ale może również ujawniać ważne szczegóły, które pozwolą zapobiec podobnym epizodom w przyszłości, a także umożliwią przetworzenie odpadów, które dziś trują środowisko.

 

Źródło: https://www.greenpeace.org/italy/storia/6321/plastica-tonnellate-di-rifiuti-in-plastica-in-polonia/?fbclid=IwAR0_7tAEJetgcsALpvu_0t5zi0ApRMl-uWyYxsBmTg_YczDbeiA1Z8F_Pa4

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Sobota
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

REKLAMA