REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Mączniak – groźna choroba zbóż. Jak chronić uprawy?

Kącik Prasowy

Mączniak to choroba, która dotyka nie tylko zboża, lecz także warzywa, drzewa i kwiaty. Rozwija się najłatwiej w sprzyjających warunkach: lubi suche, ciepłe lata. Mączniak prowadzi do zwiędnięcia rośliny, w dodatku choroba łatwo rozprzestrzenia się na całą uprawę. Z tego powodu powinniśmy dążyć do jej jak najwcześniejszego wykrycia i zwalczenia.

REKLAMA

Jak rozpoznać mączniaka?

Mączniak zimuje na liściach i łodygach roślin, przybierając postać grzybni. Zaatakowana roślina pokrywa się białym nalotem, który z czasem ciemnieje. Rozwojowi mączniaka sprzyja obecność chwastów, na których z łatwością rozwijają się grzyby.

Septorioza – czym różni się od mączniaka?

Septorioza to jeden z najgroźniejszych patogenów atakujących uprawy, dotyka najczęściej pszenicę ozimą. Rozprzestrzenia się z pomocą wiatru, pierwsze objawy są widoczne później niż w przypadku mączniaka. Różnicę można dostrzec również w kolorze zmian na powierzchni liści. Plamy o owalnym zazwyczaj kształcie przyjmują żółtą lub brunatną barwę.

Jak ochronić przed nimi uprawy?

Najlepiej zaopatrzyć się w środek chemiczny, dostępny np. na stronie Sygenta.pl, który zwalczy zarówno septoriozę jak i mączniaka – np. Tilt Turbo 575 EC. Wczesne rozpoznanie i zwalczenie mączniaka sprawi, że pszenica jak i późniejsze plony nie ucierpią. Odpowiedni środek powinien zarówno zabezpieczać, jak i zapobiegać powstawaniu zmian chorobowych na zdrowych roślinach. Dzięki zminimalizowaniu ryzyka zainfekowania roślin grzybami unikniemy późniejszych kłopotów.

Należy wybrać fungicyd, który nie osłabia wzrostu uprawianych zbóż. Odpowiednio dobrany i używany środek nie powinien w żaden sposób wpływać na ilość i jakość plonów.

Jeśli chcemy zabezpieczyć uprawę przed chorobą, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie utrzymanie w glebie odpowiedniego poziomu azotu. Należy również regularnie pozbywać się chwastów, które są podatne na działanie pasożytów, przez co mogą zainfekować również nasze zboża. Najlepiej regularnie oglądać uprawy w poszukiwaniu zmian chorobowych.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

4
Czwartek
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Christy, Helgi, Karola

REKLAMA