AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Wózek widłowy elektryczny - który wybrać do magazynu? Sprawdź!

Kącik Prasowy

Duża liczba dostępnych na rynku różnego typu urządzeń magazynowych sprawia, że podjęcie decyzji, co do zakupu konkretnego sprzętu wcale nie jest tak łatwe. W niniejszym artykule wskażemy na to, na co warto zwrócić uwagę kupując wózek widłowy elektryczny i jakie kryteria wziąć pod uwagę planując transport magazynowy. Zapraszamy do lektury!

Ekologiczne elektryczne wózki widłowe

Wózki widłowe z napędem elektrycznym to urządzenia, które (w przeciwieństwie do wózków spalinowych) są często wykorzystywane w obsłudze ładunków w budynkach. Dlaczego mówi się o nich, że są "ekologiczne"? Określenie to wynika ze źródła zasilania wózków. Ich akumulatory ładowane są prądem stałym, przez co silnik do działania nie potrzebuje ani paliwa, ani gazu. Dzięki temu również elektryczne wózki widłowe nie emitują do środowiska szkodliwych spalin.

Brak emisji spalin przez wózki elektryczne to nie jedyna zaleta maszyn tego typu. Niski poziom hałasu, jaki emitują, sprawia, że operatorzy wskazują na wysoki komfort pracy na wózkach elektrycznych. Ich obsługa nie jest uciążliwa, a praca silnika nie wpływa negatywnie na słuch czy inne zmysły osób, które obsługują wózki lub też tych, którzy poruszają się wokół nich.

Wózki widłowe elektryczne są szczególnie doceniane w zaawansowanych pracach magazynowych, które wymagają dużego udźwigu (do kilku ton) oraz dużej wysokości podnoszenia (do kilku metrów). Choć oczywiście, jak każde większe urządzenie, także i wózki widłowe powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb. A na rynku dostępne jest mnóstwo różnego typu sprzętów - dla Was porównamy najbardziej popularne spośród nich.

Wózki elektryczne trójkołowe i czterokołowe

Pierwszą, podstawową różnicą, jaką można dostrzec w konstrukcji wózków widłowych elektrycznych jest fakt, iż niektóre zostały wyposażone w 3, a z kolei inne w 4 koła. Skąd ta różnica?

Elektryczne wózki widłowe trójkołowe stworzone zostały, by ograniczyć do minimum przestrzeń, jaką zajmuje wózek. Co dokładnie oznacza to w praktyce i dlaczego jest tak ważne? Szerokość korytarzy transportowych w magazynach jest określana w przepisach i nie może być ona dowolnie zmniejszana. Wymiary wytyczane są na podstawie szerokości wózków widłowych + określona wartość dodatkowa, która ma zapewnić bezpieczny przejazd.

W przypadku, gdy w magazynie szerokość drogi transportowej została już wytyczona, przedsiębiorca musi zwracać uwagę na to, aby urządzenie wybierane do pracy nie charakteryzowało się zbyt dużymi gabarytami, które uniemożliwiłyby mu sprawną i bezpieczną pracę. I tutaj właśnie pojawia się elektryczny wózek trójkołowy. Dzięki rezygnacji z 4-tego koła konstrukcja wózków stała się bardziej zwarta i kompaktowa, dzięki czemu idealnie sprawdza się nawet w wąskich korytarzach magazynowych.

Ponadto, wózki widłowe elektryczne trójkołowe są bardzo zwrotne - dobrze operuje się nimi na niewielkich przestrzeniach, przez co znajdują zastosowanie w wielu przedsiębiorstwach, które muszą funkcjonować na ograniczonym metrażu, jednocześnie wykorzystując urządzenia podnośnikowe.

Z kolei urządzenia czterokołowe są nieco bardziej rozbudowane i mogą mieć większą szerokość, jednak nie można zapominać o plusach - czyli ich stabilności w trakcie jazdy, a także (zapewne jeszcze ważniejszym) dużym udźwigu. Z zasady wózki trójkowe dysponują raczej niewielkich udźwigiem - maksymalnie do 1500 - 1800 kg, natomiast urządzenia czterokołowe mogą z łatwością unieść ładunki o wadze nawet 2-3 razy większej.

Zatem - jeśli bardziej zależy Ci na niewielkim urządzeniu, które jednak posiada świetną zwrotność - lepiej będzie zdecydować się na elektryczny wózek widłowy trójkołowy. Natomiast, jeśli w Twoim przedsiębiorstwie bardziej istotny jest duży udźwig - z nim lepiej poradzi sobie elektryczny wózek czterokołowy.

Wózki widłowe elektryczne w pracach magazynowych

W magazynach bardzo często korzysta się z pomocy wózków widłowych elektrycznych. Te ciche, a jednocześnie bardzo wydajne urządzenia sprawdzają się podczas większości, jeśli nie wszystkich, prac z zakresu transportu i składowania ładunków.

Niekwestionowaną zaletą wózków widłowych elektrycznych jest fakt, iż mogą poruszać się i wewnątrz i na zewnątrz budynków. Dzięki temu w procesie przyjmowania czy wydawania zamówień, gdy konieczne jest przetransportowanie ładunków z zewnątrz (z placu czy też bezpośrednio z ciężarówki) nie trzeba korzystać zamiennie raz z wózków spalinowym a zaraz potem elektrycznym - wystarczą bowiem te drugie.

Elektryczne wózki widłowe doskonale radzą sobie również ze składowaniem palet na regałach. W zależności od modelu ich wysokość podnoszenia wynosi do 2 metrów w mniejszych modelach, a nawet 5-6 metrów w bardziej zaawansowanych. Dzięki temu elektryczne wózki z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako podnośniki w magazynach zarówno niskiego, jak i średniego składowania.

Istotne jest także różnorodne zastosowanie wózków elektrycznych. Sprawdzają się one w wielu branżach, w tym:

  • w branży spożywczej,
  • w przemyśle kosmetycznym,
  • w przemyśle farmaceutycznym,
  • oraz różnego typu magazynach przemysłowych.

Wykorzystanie elektrycznego wózka widłowego jest bowiem w pełni bezpieczne, a urządzenia tego typu mogą bez obaw pracować nawet w trudnych warunkach, czy w miejscach, gdzie bardzo liczy się dbałość o czystość.

Wózki widłowe elektryczne - podsumowanie

Stawiasz na elektryczny wózek widłowy? To dobra decyzja! Ten wydajny i łatwy w eksploatacji podnośnik zapewnia duże bezpieczeństwo podczas jazdy oraz wydajną obsługę palet w magazynach zarówno niskiego, jak i średniego składowania. Wystarczy wybrać tylko interesujący model - niewielki wózek widłowy elektryczny trójkołowy lub solidny, wydajny wózek czterokołowy a następnie można już liczyć zyski wynikające z szybkiego, sprawnie przebiegającego transportu magazynowego.

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

3
Niedziela
Grudzień 2023
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Hilarego, Franciszki, Ksawery