AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Piast znów upokorzył Legię

Miasto

Piast po raz drugi z rzędu a pierwszy w tym sezonie wygrał z Legią Warszawa, tym razem przekonywająco, bo 2:0. Bramki dla mistrzów Polski strzelali Piotr Parzyszek i Jorge Felix.

Mecz Piast z Legią oznaczono jako hit kolejki, bo grały ze sobą mistrz i wicemistrz Polski. Oba zespoły w tym sezonie jednak na razie  nie spisują się jak medaliści minionego sezonu. Przed tą  kolejką Legia z 17 punktami zajmowała 7. miejsce, a Piast plasował się na 9. lokacie.

Waldemar Fornalik nie zaskoczył składem. Na pierwszą połowę posłał jedenastkę sprawdzoną już w tym sezonie w ligowych potyczkach. W składzie natomiast zabrakło Tomasz Jodłowca, bo przy jego transferze  w  umowie znalazł się zapis nie pozwalający na grę przeciwko Legii. Wyjściowa jedenastka stołecznej drużyny także nie była zaskoczeniem.

Pd początku bardziej aktywni byli goście. Legioniści atakowali zarówno skrzydłami jak i środkiem w efekcie stworzyli sobie dwie sytuacje na oddanie strzałów, ale zarówno  uderzenie z rzutu wolnego Novikovasa jak i strzał  Kante  jednak były niecelne.  Miał też swoją sytuację Parzyszek, ale nie trafił czysto w piłkę i ta minęła bramkę gości. Pierwszy celny strzał w tym meczu na bramkę Piasta w 23 minucie  Novikovas, ale Plach nie miał problemów, by  złapać piłkę. Kolejne 7 minut to optyczna przewaga gości z której jednak nic nie wynikało.  Piast także nie stworzył sobie sytuacji, stąd po pół godzinie gry wciąż był wynik 0:0. W 33 minucie powinien  już być gol dla przyjezdnych.  Jędrzejczyk zagrał na 5 metr do Novikovasa, który na szczęście nie trafił w bramkę. W 40 minucie gliwiczanie mieli rzut wolny. Odległość jednak byłą spora, bo około 30 metrów. Na bezpośrednie uderzenie zdecydował się Hateley, ale piłka odbiła się od muru, a dobitka także w wykonaniu Anglika  przeszła obok bramki pilnowanej przez Majeckiego. Ostatecznie w pierwszej połowie kibice nie zobaczyli goli, a poziom tego spotkania także nie był wysokich lotów.

Początek drugiej połowy zaczął się obiecująco dla kibiców obu drużyn. Najpierw Kante po zagraniu Novkowasa nie trafił w bramkę, a w odpowiedzi mocno uderzył Hateley, piłka jeszcze odbiła się od zawodnika gości, co mogło zmylić Majeckiego. Za chwilę Felix wbiegł w pole karne, w  porę jego podanie do Parzyszka przeciął bramkarz Legii. W 56 min dalekim podaniem został uruchomiony Badia. Katalończyk chciał kończyć tę akcję strzałem, ale został  zablokowany.   Tą sytuację należy jednak zaliczyć jako z marnowaną przez kapitana niebiesko-czerwonych. Odważniejsza  gra Piasta przyniosła  efekt w 57 minucie. Po zagraniu z lewej strony Milewskiego –  Parzyszek uderzył bez przyjęcia, bramkarz Legii nawet nie drgnął i gospodarze objęli prowadzenie. Pięć minut później Badia stanął przed szansą „dobicia” rywala, ale piłka po jego strzale przeszła tuż obok słupka. Na bramkę gości sunęły jednak kolejne ataki i w 69 minucie po  szybo rozegranej akcji, która rozpoczłą Plach, a dogrywał Kirkeskov  – Felix wpadł w pole karne,  Pierwszy jego strzał zablokował gracz Legii. ale Hiszpan jeszcze przejął piłkę i  efektowną podcinką zmusił Majeckiego do kapitulacji. Aleksandar Vuković chcąc ratować swoją posadę i wynik zdecydował się na potrójną zmianę. Ma murawie zameldowali się napastnicy Wszołek i Niezgoda, a miał ich wspierać Karbownik. To był jednak już taki moment w którym Piast miał kontrolę nad meczem, a „Wojskowi” nie mieli pomysłu jak odmienić obraz gry i wynik. W 83 minucie gospodarze mieli sytuacje, która mogła już całkiem zniechęcić warszawiaków do dalszej gry. Gliwiczanie wyszli 2 na 1, Badia zagrał do Steczyka, który był sam na sam, ale  wprowadzony przed chwilę napastnik gospodarzy zbyt długo zwlekał ze strzałem i zdołał w porę wrócić  gości i zabrać mu piłkę.  Sędzia do regulaminowego czasu gry doliczył trzy minuty\, ale wynik nie uległ już zmianie i gliwiczanie zainkasowali trzy zasłużone punkty.

Gliwice, ul Okrzei – 06.10.2019, g. 17:30
Piast Gliwice – Legia Warszawa 2:0 (0:0)