REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Dom prefabrykowany - czy warto?

Kącik Prasowy

Budowa własnego domu wiąże się z koniecznością podjęcia wielu trudnych i nieodwracalnych w skutkach decyzji. Jedna z pierwszych dotyczy wyboru technologii, w jakiej powstanie nasz wymarzony dom. Od jakiegoś czasu triumfy święcą domy prefabrykowane. O tym, jak wygląda taka inwestycja i jakie są jej możliwości rozmawiamy z Janem Dymkiem, właścicielem firmy Zimmermann-Haus, producenta domów prefabrykowanych.

REKLAMA

Panie Janie, jaki jest koszt wybudowania domu w technologii prefabrykowanej? Czy to bardzo droga inwestycja?

To trudne pytanie, bowiem cena domu wybudowanego przez Zimmermann-Haus uzależniona jest od wielu czynników. Wpływają na nią między innymi wybór wersji (Comfort lub Premium), wielkość domu, wybór materiałów, liczba kondygnacji i wyposażenie. Każdy dom wyceniany jest indywidualnie, jednak szacunkowa cena wersji comfort to około 3200 zł za metr kwadratowy podłogi. Oczywiście, klient podpisując umowę zna ostateczną cenę wybudowania domu w wybranej przez siebie wersji.

Czy firma Zimmermann-Haus załatwia wszystkie formalności związane z pozwoleniem, rozpoczęciem i zakończeniem budowy?

Tak.  Nasza firma zajmuje się adaptacją projektu gotowego, ale nasi specjaliści mogą też wykonać projekt indywidualny. Na naszych barkach spoczywa zadanie związane ze   skompletowaniem całej dokumentacji i uzyskaniem pozwolenia na budowę. Zapewniamy także własnego kierownika budowy, a także, finalnie, uzyskujemy pozwolenie na użytkowanie budynku.

Wspominał Pan, że firma zajmuje się adaptacją projektu gotowego. Ale czy klient musi mieć projekt w wersji drewnianej szkieletowej?

Nie, oczywiście, że nie.  Nasz zespół zaadaptuje do naszej technologii dowolnie wybrany przez klienta projekt, niezależnie od tego, czy będzie on pochodził  bezpośrednio od architekta, ze strony internetowej, czy z katalogu.

Czy dom w technologii prefabrykowanej jest odporny na silne wiatry, które coraz częściej nawiedzają nasz kraj?

Tak. Ściany domów produkowanych przez Zimmermann-Haus są tak zaprojektowane i wykonane, aby były trwale połączone z fundamentem. Do tego celu używamy specjalnych łączników i kotew  firmy Simpson. Ponadto ściany i dach są tak skonstruowane i ze sobą połączone, aby zapobiec przechylaniu się budynku.

Jaka jest trwałość takiego domu?

Trwałość domu szkieletowego jest taka sama jak murowanego, ponieważ podlegają one takim samym normom i wytycznym.  Wszystkie domy - zarówno szkieletowe jaki murowane, projektuje się na okres nie krótszy niż 50 lat.

W jaki sposób dom jest przymocowany do fundamentu?

Ściany domu są przytwierdzone do płyty fundamentowej poprzez kotwy i łączniki kątowe firmy Simson. Wszystkie połączenia są tak zaprojektowane, aby wytrzymać siły wyrywające.

Zapewne wielu klientów waha się stając przed wyborem domu drewnianego, obawiając się tego, że jest to materiał łatwopalny. Czy tak jest w rzeczywistości?

Chciałbym uspokoić tych, którzy obawiają się, że dom wybudowany w tej technologii może się spalić. Wszystkie ściany są pokryte od wewnątrz płytami  GKF ogniochronnymi. Przestrzeń pomiędzy słupkami wypełniona jest wełną mineralną i obita płytami OSB. Pozwala to na odcięcie dostępu powietrza do konstrukcji. Dodatkowo słupki ścian są czterostronnie strugane i mają fazowane krawędzie, co ogranicza niebezpieczeństwo zapalenia się drewna.  Ściany naszych domów nie rozprzestrzeniają ognia, a także magą osiągnąć odporność ogniową EI 30.

A czy na takich ścianach mogę powiesić meble?

Tak.  Obicie ścian płytami OSB i płytami GKF powoduje, że meble można wieszać w dowolnym miejscu.

W jaki sposób prowadzone są instalację w domach prefabrykowanych?

Instalacja ogrzewania prowadzona jest w podłodze. Instalacja wentylacyjna prowadzona jest nad stropem nieużytkowej części poddasza lub w stropie międzykondygnacyjnym, jeśli występuje. Instalacja wodna prowadzona jest w podłodze oraz w ściance instalacyjnej,  w której również są podciągnięte instalacje elektryczne, alarmowe, internetu, tv-sat itp. Wszystkie kable są prowadzone w rurach peszel.

Kolejna obawa związana z materiałem, z jakiego wybudowany jest taki dom, czyli z drewnem. Czy ono nie zgnije?

Proszę się nie obawiać - nie zgnije. Powodem degradacji drewna jest głównie wilgoć. W naszych domach belki w konstrukcji ścian i stropów są zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci z opadów atmosferycznych zewnętrzną warstwą ocieplenia i płyt OSB oraz przed przenikaniem pary wodnej z wnętrza domu przez zastosowanie folii paroizolacyjnej. Uprzedzając kolejne pani pytanie, drewno jest także suszone i ma gładkie powierzchnie, co zniechęca owady do wgryzania się w nie.

Jaka powinna być wentylacja w takim domu?

Z uwagi na wysoką szczelność budynku szkieletowego jak i także nowo budowanych budynków murowanych, powinno się stosować wyłącznie wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła, czyli z tak zwaną rekuperacją. W nowo   wznoszonych szczelnych domach powietrze nie ma jak wnikać do ich wnętrza, a więc wentylacja grawitacyjna nie może działać poprawnie i kumuluje się wilgoć, co powoduje rozwój pleśni i grzybów.

W jaki sposób ogrzewać taki dom?

Standardowo nasze domy ogrzewane są pompą ciepła powietrze-woda, zasilaną energią elektryczną. Jest to rozwiązanie wygodne, tanie w użytkowaniu i nie zajmuje miejsca. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby zastosować inne systemy ogrzewania, na przykład na kocioł gazowy lub na ekogroszek. Wiąże się to z koniecznością zbudowania komina. W domach wykonujemy ogrzewanie podłogowe.

A co jeśli klient chciałby mieć kominek?

Możemy wykonać kominek w każdym naszym domu. Ze względu na wysoką energooszczędność budynku i odzysk ciepła z rekuperacji, kominek powinien być z zamkniętą komorą spalania.

Więcej informacji o domach budowanych w technologii prefabrykowanej znaleźć można na stronie:http://www.zimmermann-haus.pl/

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Czwartek
Maj 2019
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Leoncjusza, Michała, Renaty

REKLAMA