REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Wiązary dachowe – korzyści dla inwestorów

Kącik Prasowy

Stosowanie prefabrykowanych elementów w budownictwie jest coraz bardziej powszechne. Do historii przeszło np. wykonywanie pustaków na placu budowy. Więźba dachowa nie jest tu wyjątkiem. W krajach Europy Zachodniej, a także coraz częściej w Polsce, przyjeżdża ona na budowę z fabryki, podobnie jak okna i drzwi. - Istnieją różne technologie produkcji więźby w fabryce – wyjaśnia Jan Dymek, właściciel Zimmermann Hause. - Najbardziej popularna z nich opiera się na wykorzystaniu płytki kolczastej. Jest to blacha ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej, w której wytłoczone zostały kolce. Tych łączników nie używa się na budowie, ponieważ do połączenia elementów drewna niezbędne są specjalistyczne prasy. Wciskają one płytki pod naciskiem 23 ton. Są one równocześnie szablonem dla elementów konstrukcji, gwarantującym powtarzalność i precyzję wymiarową.

REKLAMA

Cały proces produkcji więźby oparty jest o szczegółową dokumentację techniczną, a każdy element poddany jest kontroli jakości. Producent musi posiadać wymagane prawem certyfikaty i pracować pod nadzorem wydających je instytucji. Fabryka więźby posiada stałych dostawców materiałów, w tym drewna.

- Zgodnie z normami na więźbę stosowana jest tylko tarcica suszona komorowo (zwykle czterostronnie strugana, poddana impregnacji oraz klasyfikowana pod względem wytrzymałościowym. Taki materiał nie skręci się zamontowany w konstrukcji dachu. Jest odporny na owady oraz grzyby i pleśnie - wylicza Jan Dymek.

Stosowanie specjalistycznych maszyn pozwala na osiągnięcie wysokiej dokładności, co bywa niezwykle trudne w warunkach pracy narzędziami na placu budowy. Producenci wiązarów oferują swoim klientom również transport i montaż konstrukcji.

Sam etap montażu oparty jest o dokładną dokumentację, w której zawarte są wskazówki i wytyczne niezbędne do poprawnego umieszczania konstrukcji na obiekcie.

Dom parterowy = strop gratis + przydatny strych.

- Coraz częściej inwestorzy decydują się zastosować prefabrykowane wiązary, aby w ekonomiczny sposób uzyskać strych – pożyteczne pomieszczenie gospodarcze na poddaszu – mówi właściciel Zimmermann Hause.

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się domy parterowe. Są to budynki jednokondygnacyjne, zwykle ze stropem betonowym, na którym układana jest tradycyjna więźba ciesielska. Alternatywą jest zastosowanie wiązarów prefabrykowanych, co w dużym stopniu ogranicza koszt wykonania. Ma na to wpływ kilka czynników:

1. Pas dolny wiązarów stanowi konstrukcję stropu. Eliminacja masywnego stropu betonowego znacznie obniża koszty. W praktyce za jego cenę klient może uzyskać zarówno więźbę jak i konstrukcję stropu.

2. Wiązary nie potrzebują podpór wewnątrz domu. Konstrukcja z płytkami kolczastymi pozwala na uzyskiwanie większych rozpiętości niż strop tradycyjny, bez opierania konstrukcji dachu na ścianie wewnętrznej. W konsekwencji wszystkie ściany wewnątrz budynku mogą być wykonane w technologii lekkiej. Dodatkowo inwestor może dowolnie kształtować przestrzeń użytkową, modyfikując układ ścian wewnętrznych. Jest to ważne, ponieważ kupując projekt często trudno przewidzieć, czy dany rozkład i przeznaczenie pomieszczeń są optymalne.

3. Wiązary = dodatkowe pomieszczenie gospodarcze. Bardzo często projekt domu pozwala na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni w konstrukcji prefabrykowanej więźby. Może być ona przeznaczona na dodatkowy pokój, siłownię czy przysłowiową „graciarnię”. Wejście na strych można umieścić w domu lub w przyległym garażu. Łatwy dostęp do strychu zapewnią składane schody.

Dom piętrowy = poddasz bez słupów. Wbrew często spotykanym opiniom, wiązary są znakomitym rozwiązaniem również w domach z poddaszem mieszkalnym. Główną zaletą tutaj jest możliwość  uzyskania powierzchni użytkowej bez słupów.

Konstrukcja wiązarowa to również doskonale sprawdzające się rozwiązanie przy budowie hal produkcyjnych czy magazynowych. Eliminuje to konieczność stawania niepraktycznych słupów na środku obiektu.

Źródło: http://www.zimmermann-haus.pl

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Poniedziałek
Kwiecień 2019
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Łukasza, Kai, Nastazji

REKLAMA