REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Obrazy formowane z koloru. Wystawa "Rozproszenie" Moniki Krasoń

Kultura

W sobotę, 20 października o godz. 18.00 w Stacji Artystycznej Rynek (ul. Rynek 4-5) odbędzie się wernisaż wystawy "Rozproszenie” autorstwa Moniki Krasoń. Na wystawie będą zaprezentowane obrazy powstałe w latach 2016-2018. Kolor, płaszczyzna, abstrakcja, ekspresja, impresja to terminy, którymi można opisywać malarstwo tej artystki.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Tytuł wystawy wskazuje na brak wyraźnie zaznaczonej hierarchii w formowaniu przestrzenii na płótnie, nie ma centrum, kolor się rozlewa. Są to obrazy duże, bez wyraźnych konturów ani kontrastów. Chodzi o to, by móc się “zanurzyć” w obrazie.
Z jednej strony “trudne”, bo nie-dookreślone. Ale też łatwe w odbiorze, gdyż wystarczy tylko patrzeć. Nie potrzebne jest “rozumienie”. Za to jako odbiorcy - mamy absolutną wolność w interpretacji, która nie jest nam narzucona.

Monika Krasoń tak opisuje swoją pracę:

Tworzę obrazy, by przekazać energię, by formować z koloru. Mieszać, szukać niuansów i paradoksów. Lubię mieszać, eksperymentować, zdawać się na intuicję. Tak, żeby dostrzec najprostsze zjawiska, fragmenty rzeczywistości. Fascynuje mnie kolor, to co powstaje między okiem, ciałem i obrazem. Ciepło i chłód, które wywołuje. Pobudzenie i ukojenie.

Rozpraszanie światła, mieszanie barw, dyfuzja, dyspersja, fale, materia.

Za pomocą farb i barw rysuje obrazy. Obrazy nieprzedstawiające. Nie chodzi o rzeczywistość. Chodzi o grę. Pomiędzy okiem a obrazem, obrazem a światłem. Chodzi o kolor. A zatem o energię, która się tworzy. O emocje. Impuls, reakcję, wrażenie. Wrażenie, przeżycie, doświadczenie. Estetyka, fizyka, psychika. Można opisywać z różnych stron te samo zjawisko. Od wewnątrz lub zewnątrz. Poprzez szkiełko lub oko. Zapamiętać lub zapomnieć o sobie. To nie obiekt jest sensem. Percepcja jest kluczem. Nastawienie, uważność, nastrojenie. Zwolnienie. Rozproszony umysł lubi tempo, kontrast. Nie ma czasu na zanurzenie.

Kim jest artystka? 

Monika Krasoń - gliwiczanka, absolwentka gliwickich szkół, w 2016- tym roku obroniła dyplom magisterski z medalem na ASP w Katowicach (Wydział Grafiki) w Pracowni Druku Wklęsłego prof. Jana Szmatlocha oraz Malarstwa prof. Kazimierza Cieślika. Studiowała również na ASP w Warszawie (program MOST, 2014) oraz Ecole Superieur de Beaux Arts et design w Grenoble (2015). Wystawy indywidualne: “Blue”, Galeria Pojedyncza w Katowicach, Improwizacja, Stacja Artystyczna Rynek 2017, Twarz, KWK Wieże Świętochłowice oraz zbiorowe WAR, Miejsce sztuki, Świnoujście 2017, Connect to Katowice, Rondo Sztuki 2017, Connect, Hornsey Town Hall, Londyn 2016, Promocje. BWA w Legnicy 2016 oraz Dyplomy 2016, BWA w Katowicach 2016.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Sobota
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

REKLAMA