AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Wakacje w powiecie gliwickim? Mamy nawet plażę nudystów!

Turystyka

- Powiat gliwicki obfituje w atrakcje turystyczne i miejsca sprzyjające relaksowi - przekonuje Starostwo Powiatowe w Gliwicach opisując najbardziej sprzyjające wakacyjnemy wypoczynkowi miejsca. Wśród nich nawet... plażę nudystów.

REKLAMA

Nareszcie mamy lipiec i sierpień, czyli dwa najpiękniejsze w całym roku wyczekane i wytęsknione miesiące letnich wakacji. Wielu mieszkańców powiatu gliwickiego wyjedzie w tym czasie na wymarzony wypoczynek nad morze, w góry, nad jeziora w Polsce i za granicą. Są jednak tacy, którzy przez całe wakacje będą na miejscu. Poza tym urlopy trwają bardzo krótko i część wakacji i tak spędzimy w domu. To wcale nie musi być nudne, bo i na miejscu, w powiecie gliwickim mamy moc atrakcji: soczyste od zieleni lasy, aż trzy jeziora, Kanał Gliwicki, jeden kamieniołom, kilka Pagórów Sarnowskich, kilka rzek, parę ładnych zabytków, centrów wystawienniczych i centrów kultury, gdzie też dzieje się wiele ciekawych rzeczy, organizowane są np. półkolonie, wyjazdy i wycieczki dla dzieci czy zajęcia dla dorosłych. Można więc tutaj, w naszym powiecie doskonale wypocząć popołudniami i podczas weekendów!

Wędkarzom, a także wszystkim spragnionym wody i wodnych atrakcji, takich jak pływanie wpław i statkiem, żaglówką, motorówką czy łódką, polecamy nasze „małe powiatowe Mazury”, czyli zbiorniki: Dzierżno Małe, Dzierżno Duże (Rzeczyckie) i Jezioro Pławniowickie. Pomiędzy jeziorami wiedzie niezwykle atrakcyjny szlak wodny – Kanał Gliwicki. Płynąc statkiem z Mariny Gliwice w kierunku Kędzierzyna-Koźla można wysłuchać ciekawych opowieści o historii i przyrodzie powiatu gliwickiego, zobaczyć siedlisko kormoranów i moc innych ptaków wodnych i dzikich zwierząt.

Od niedawna, dla wtajemniczonych, nad brzegami Jeziora Rzeczyckiego działa nieformalna plaża nudystów, gdzie można się opalać nago. Wszystkie nasze jeziora to również prawdziwy raj dla wędkarzy! Wiele też w powiecie gliwickim jest stawów, gdzie baczne oko może wypatrzy utopca, który podobno gdzieś tam pod taflą wody w stawie dobrze i przyjemnie sobie żyje. Utopce z reguły są przyjazne, ale nie lubią osób pijących alkohol. Trzeba być więc ostrożnym i nie sięgać nad wodą po wyskokowe trunki. I zawsze warto być czujnym, by bezpiecznie wypoczywać nad wodą! Nie skakać do wody, nie kąpać się pod wpływem alkoholu, uważać na pływające dzieci i chronić się przed nadmiernym słońcem.

Polecamy także oczywiście do zwiedzania trzy perełki naszego powiatu, czyli zamki w Toszku i Chudowie oraz przecudnej urody pałac w Pławniowicach. Naprawdę warto (najlepiej po wcześniejszym umówieniu się) zwiedzić wnętrza tych znamienitych zabytków. Przypomnijmy, że w wakacje z reguły dzieje się wokół nich coś ciekawego – koncerty, występy, imprezy. Grzech nie wziąć w nich udziału!

Zachęcamy również do pieszych i rowerowych wędrówek po trasach, ścieżkach i duktach naszego powiatu – z kijkami do nordic walking, biegiem albo na dwóch kółkach. Tras mamy kilkanaście, niektóre naprawdę urokliwe, prowadzące nad jeziora, do rezerwatów przyrody lub na edukacyjne ścieżki leśne. Tylko uważajcie na zwierzęta i leśne rusałki, lepiej nie wchodzić im w drogę!

Nie lada atrakcją są też piękne krajobrazy naszego powiatu – pola i łąki umajone kwiatami, malownicze tafle wspomnianych już jezior, pejzaże niebanalne, wschody i zachody słońca nad miasteczkami i wioskami…

W naszym powiecie kultywowane są śląskie tradycje i obyczaje, w celu ich bliższego poznania warto zwiedzić małe izby tradycji, małe „muzea” jak chociażby Izbę Regionalną w Sośnicowicach, Klamory u Erwina w Wilczy, czy Muzeum Gwoździ w Sośnicowicach oraz Izbę łod Starki w Chudowie.

Zachęcamy do małych i dużych podróży po powiecie gliwickim. Mapy rowerowe, opisy zabytków oraz wiele inspiracji, jak również kalendarium imprez znajdziecie na naszej stronie www.starostwo.gliwice.pl. Wakacje w naszym urokliwym powiecie gliwickim są naprawę fajne i mogą uatrakcyjnić wakacyjne życie. Zamiast siedzieć z komórką na wersalce czy przed komputerem, warto wskoczyć na rower albo pieszo czy samochodem ruszyć na szlak. Jezioro, las i łąka czekają!

(źródło: Starostwo Powiatowe)

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Cb
Ta plaza nudystow istnieje od dawna na jez dzierzno duze od strony dzierzna a nie jak piszecie od niedawna.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

6
Sobota
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Laury, Laurentego, Nory

REKLAMA