5 stycznia wybierzemy prezydenta Gliwic. To nie jest dobry termin

Wybory

Prezes Rady Ministrów wydał projekt rozporządzenia w sprawie przedterminowych wyborów prezydenta miasta Gliwice. Datę wyborów wyznaczył w nim na 5 stycznia 2020 roku, a termin, do którego zgłaszać można kandydatów na prezydenta - na 11 grudnia 2019 roku. Listę zarejestrowanych kandydatów poznać mamy do 23 grudnia.

5 stycznia nie jest korzystną datą dla przeprowadzenia wyborów. To niedziela poprzedzająca Święto Trzech Króli, ustawowo wolne od pracy. W tym czasie wiele osób, które mają taką możliwość, będzie miało przedłużony weekend, trwający nawet od Sylwestra, a w związku z tym może przebywać poza Gliwicami.

Niestety, również inne możliwe do wykorzystania daty nie były zbyt fortunne. Zgodnie z ustawą, przedterminowe wybory prezydenckie w naszym mieście muszą być przeprowadzone w terminie do 3 miesięcy po wygaśnięciu mandatu dotychczasowego prezydenta, który - przypomnijmy -  przestał być prezydentem 13 października. Pod uwagę były brane trzy terminy wyborów: 22 grudnia (czas przedświątecznych przygotowań), 12 stycznia (ta data była często przywoływana przez lokalne media, jednak została odrzucona ze względu na fakt, że kończy weekend, po którym rozpoczynają się zimowe ferie) i w końcu 5 stycznia.

Wybory przeprowadzone w czasie, w którym część mieszkańców będzie poza miastem, będą miały zapewne odzwierciedlenie w niższej freknwencji, a co za tym idzie - wybrany prezydent może nie być reprezentantem większości.

 

 

 

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz