AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Sprzedaż mieszkania bez podatku dochodowego? Notariusze ostrzegają

Kącik Prasowy

Sprzedaż mieszkania to poważna transakcja, której umowa musi zostać zawarta u notariusza. Zgodnie z przepisami prawa należy również zapłacić określony podatek dochodowy. Czy można skorzystać ze zwolnienia? Jakie obowiązują zasady? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości

Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia wynosi 19% od dochodu. Należy tutaj pamiętać, że okres 5 lat podatkowych rozpoczyna się od końca roku kalendarzowego, w którym zostało kupione mieszkanie. W praktyce oznacza to, że jeżeli mieszkanie zostało kupione w czerwcu 2017r., to będzie można je sprzedać bez zapłaty podatku dopiero w styczniu 2023r.

Sprzedaż mieszkania bez podatku dochodowego

Zgodnie z zapisami ustawy o podatku dochodowym sprzedaż mieszkania bez podatku jest możliwa dopiero po upływie 5 lat, licząc od końca roku w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Warto tutaj pamiętać, że wspomniany już 5 letni okres dotyczy również nieruchomości pozyskanych w formie darowizny, zamiany, zniesienia współwłasności, podziału majątku, czy też w wyniku dziedziczenia. Z kolei w przypadku spadkobierców 5 letni termin liczony jest od momentu nabycia nieruchomości przez spadkodawców czyli np. rodziców czy dziadków, a nie w chwili ich śmierci. Dla przykładu, jeżeli otrzymaliśmy w spadku mieszkanie po dziadkach, które zostało kupione np. 7 lat wcześniej, ustawowe 5 lat liczone jest właśnie od daty zakupu. Nowelizacja przepisów wprowadziła korzystne zmiany dla wdowców oraz rozwodników. Osoby te mogą sprzedać nieruchomość bez podatku dochodowego w ciągu 5 lat od daty jej nabycia do majątku wspólnego, a nie jak było dotychczas, że okres ten liczony był od dnia śmierci współmałżonka lub podziału majątku wspólnego po rozwodzie. Skąd mieć pewność, że możemy sprzedać mieszkanie bez podatku dochodowego? W tych sprawach pomoże gliwicki notariusz Marcin Niemiec.

W jaki jeszcze sposób można uniknąć zapłaty podatku?

Istnieje jeszcze inny sposób na uniknięcie konieczności zapłaty podatku dochodowego, czyli tzw. ulga mieszkaniowa. W tym przypadku wolny od podatku jest dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości, pod warunkiem, że dochód ten zostanie przeznaczony na własne cele mieszkaniowe w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości. Należy również pamiętać, że w wspomnianym okresie 3 lat podatkowych nie wystarczy podpisanie umowy deweloperskiej, czy też przedwstępnej, gdyż umowy te nie przenoszą własności. Ponadto z przepisów prawa wynika, że wydatkami na cele mieszkaniowe może być równie dobrze nabycie mieszkania, czy też budynku w różnych formach własności, budowa bądź remont własnego budynku mieszkalnego, czy też adaptacja na cele mieszkalne własnego budynku mieszkalnego. Oczywiście tego typu operacja musi zostać odpowiednio udokumentowana, a niezbędne dokumenty należy przedstawić w urzędzie skarbowym.

Sprzedając mieszkanie należy pamiętać o konieczności zapłacenia podatku dochodowego, ponieważ za niedotrzymanie tego obowiązku grożą poważne kary. Rekomendowanym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług dobrego notariusza, który kompleksowo zajmie się obsługa transakcji i pomoże określić, czy w danym przypadku można uzyskać zwolnienie z konieczności zapłaty podatku dochodowego.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Wtorek
Listopad 2021
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Andrzeja, Maury, Ondraszka