REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Czy Teatr Miejski się ozłoci?

Kultura

Miło nam poinformować, że na tegorocznej liście nominowanych do nagrody teatralnej Złote Maski za rok 2020 znaleźli się artyści Teatru Miejskiego w Gliwicach - Aleksandra Mai i Andrei Kureichik - za spektakl „Białoruś obrażona”.

REKLAMA

Decyzją Teatru Miejskiego z tegorocznej edycji wycofane zostały wszystkie nieinternetowe gliwickie spektakle zrealizowane w ubiegłym sezonie. Twórcy z Gliwic postulowali bowiem ustanowienie nowej kategorii konkursowej – „spektakl internetowy”.

- Uznaliśmy, że należy dostrzec nowe i wyjątkowe teatralne zjawisko, spowodowane nadzwyczajną sytuacją, która wymusiła na nas zawieszenie fizycznego kontaktu pomiędzy aktorem a widzem. Ostatni rok, jak żaden inny pokazał, że teatry zaczęły w udany sposób testować inną formę – online – relacji z widzami - wyjaśnia Daniel Arbaczewski
Koordynator ds. Promocji, Marketingu i BOW Teatru Miejskiego w Gliwicach.

W minionym, dziwnym dla sztuki roku w sieci pojawiło się wiele ciekawym projektów, spektakli, mini-seriali teatralnych, warsztatów, zrealizowanych wyłącznie z myślą o platformie internetowej, ze świadomością użycia środków filmowych, które daje kamera oraz szeroko rozumiane uteatralizowanie narracji filmowej. Stąd wniosek, że ta wyjątkowa, pandemiczna edycja „ZŁOTYCH MASEK” powinna zwrócić uwagę na to nowe, a już powszechne zjawisko i docenić najbardziej udane realizacje powstałe w internetowym nurcie prezentacji teatralnych. Realizacji, które wymagały kreatywności, elastyczności, podejmowania nowych, technicznych wyzwań, inwestycji, wiele wysiłku oraz pracy od wszystkich członków zespołów teatralnych.

Z tego względu do tegorocznego Konkursu zgłoszone zostały wyłącznie te przedsięwzięcia z Gliwic, które zostałyzrealizowane z przeznaczeniem do prezentacji w internecie.

 - Nasz postulat ustanowienia nowej kategorii konkursowej – spektaklu internetowego –  nie spotkał się ze zrozumieniem.  No cóż, nie pierwszy to już raz Komisja Złotych Masek nie dostrzega słonia w składzie teatralnej porcelany, podobnie jak onegdaj nie zauważyła naszego spektaklu „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach”. Nie mam o to pretensji, ale nie wypadało bym się choć odrobinę nie zdziwił. Dziwię się więc, gdyż spektakle internetowe to przecież fakt, a być może nasza nowa normalność, lub co najmniej jeden z jej istotnych składników. Cieszymy się jednak z nominacji, lecz przede wszystkim z radości Oli i Andreia, gdyż to oni użyczają swym talentem blasku Złotym Maskom, a nie odwrotnie. Cały nasz zespół jest na wagę złota. Szczerego. A zatem kwitując te nominacje napiszę, trawestując wielkiego króla Jagiełłę – „masek ci u nas dostatek, ale i te przyjmuję jako wróżbę zwycięstwa, którą mi sam Widz przez wasze ręce szanowna Komisjo zsyła” –  mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Do tegorocznej edycji konkursu Złota Maska Teatr Miejski w Gliwicach zgłosił:

„UFO” – Iwana Wyrypajewa (spektakl zrealizowany częściowo przez samych aktorów podczas pierwszego lockdownu w ich domach), pod opieką reżyserską Jerzego Jana Połońskiego (premiera 26 czerwca 2020 r.)

„Białoruś obrażona”- Andreia Kureichika w reżyserii Jerzego Jan Połońskiego (premiera 10 grudnia 2020 r.). Nominacja dla Oli Maj i Andreia Kureichika.

„Feu” – Kornela Sadowskiego przygotowany przez Annę Marię Moś oraz Antoninę Federowicz. (premiera 29 grudnia 2020 r.)

A oto tegoroczni nominowani:

https://www.slaskie.pl/content/oto-nominowani-do-zlotych-masek

źródło: Teatr Miejski w Gliwicach

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

31
Sobota
Lipiec 2021
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Ignacego, Lodomiry, Romana