AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Wielkanocne prezenty - od osadzonych dla chorych dzieci

Powiat

Dla dzieci pobyt w szpitalu jest trudny, wiąże się z dużym stresem, zwłaszcza teraz kiedy z uwagi na pandemię mają ograniczony kontakt z bliskimi.  Dlatego funkcjonariusze z zabrzańskiej jednostki w ramach akcji Resort Sprawiedliwości Pomaga postanowili obdarowywać małych pacjentów Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej Samodzielnego Publicznego  Szpitala Klinicznego Nr 1 im. Prof. Stanisława Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach ,,pluszoumilaczami”, czyli kolorowymi królikami i poduszkami – informuje por. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu.  Maskotki to dla dzieci coś więcej niż  zwykłe zabawki.  Kojarzą się  maluchom z zabawą, ciepłem i radością. Dają im poczucie bezpieczeństwa, są kompanem do zabawy i pocieszycielem w trudnych chwilach, powiernikiem najskrytszych sekretów oraz ułatwiają im zasypianie. Mamy nadzieję, że dzięki świątecznym prezentom na twarzach dzieci chociaż na chwilę zagości uśmiech i łatwiej będzie im znosić pobyt w szpitalu i różne zabiegi medyczne – dodaje.

Niestety z uwagi na ograniczenia związane z pandemią i bezpieczeństwo małych pacjentów funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu nie mogli wejść na oddział i osobiście wręczyć im prezentów.  Świąteczne upominki przekazali na ręce pani Elżbiety Dziubek i Anny Strzeleckiej - oddziałowej Oddziału Hematologii i Onkologii dziecięcej w Zabrzu. Funkcjonariusze zadbali, aby wszystkie prezenty zostały zdezynfekowane i spakowane z zachowaniem reżimu sanitarnego, aby dzieci mogły się nimi bezpiecznie bawić. Maluchy z niecierpliwością czekały na maskotki i poduszki. Własnoręcznie przygotowały piękne  podziękowania.

Resocjalizacja i pomaganie

Kolorowe i miękkie maskotki oraz poduszki w kształcie królika uszyli skazani w ramach zajęć programu readaptacji społecznej ,,Katharsis” z zakresu przeciwdziałania agresji. Podczas zajęć wychowawcy uczą skazanych nie tylko szyć, ale także rozwijają ich umiejętności społeczne: komunikację, empatię, radzenie sobie ze stresem, agresją  i innymi emocjami.  Włączając skazanych w akcje charytatywne funkcjonariusze Służby Więziennej łączą resocjalizację z pomocą potrzebującym.

Wielu skazanych, dopiero dzięki udziałowi w akcji charytatywnej po raz pierwszy  robi coś bezinteresownie i myśli o potrzebach innych. Wychowawcy angażując skazanych  w różne akcje pomocowe uświadamiają im, że wkładając odrobinę wysiłku i serca oraz działając razem można zrobić wiele dobrego – mówi por. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu. W ten sposób osadzeni mogą także udowodnić  innym, ale przede wszystkim sobie, że mogą się zmienić i zasługują na drugą szansę – dodaje.

Razem możemy więcej

Świąteczne upominki: wielkanocne zające, jajka i inne ozdoby ceramiczne otrzymają także podopieczni hospicjum domowego w Pyskowicach. A to wszystko dzięki wspólnej inicjatywie funkcjonariuszy z Zakładu Karnego w Zabrzu i Stowarzyszenia Ludzie Miasta z Pyskowic.

W dniu 30.03.2021 roku mjr Robert Nawojski, zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu i Beata Antosik, prezes zarządu Stowarzyszenia Ludzie Miasta podpisali porozumienie o współpracy.

To jest nasza pierwsza wspólna akcja charytatywna, ale na pewno nie ostatnia. Cieszymy się, że pomimo pandemii udało się nam nawiązać współpracę, bo razem możemy więcej – podkreśla Beata Antosik, prezes zarządu Stowarzyszenia Ludzie Miasta z Pyskowic.

Pomaganie to działa w dwie strony

Ozdoby ceramiczne dla podopiecznych hospicjum w Pyskowicach wykonali pod opieką wychowawców skazani seniorzy podczas zajęć programu readaptacji społecznej. Dla osadzonych seniorów zajęcia ceramiczne, ugniatanie gliny, szlifowanie, malowanie to doskonałe ćwiczenia, które poprawiają ich sprawność, likwidują przykurcze oraz pozwalają odreagować stres i inne negatywne emocje. Dodatkowo osadzeni mogą podnieść poczucie własnej wartość, poczuć się potrzebni i zrobić coś dobrego dla innych.

Mamy nadzieję, że prezenty i wielkanocne życzenia sprawią pacjentom oddziału hematologii i onkologii dziecięcej w Zabrzu i podopiecznym Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych "Hospicjum W Pyskowicach"   odrobinę radości, dodadzą otuchy i nadziei. Życzymy Wam  dużo uśmiechu i siły do walki.

źródło: ZK Zabrze

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

8
Czwartek
Czerwiec 2023
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Ady, Celii, Medarda