AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Piast lepszy od Stali Mielec

Sport

W meczu 20 kolejki spotkań o mistrzostwo PKO BP Ekstraklasy Piast Gliwice pokonał Stal Mielec 2:1. Spotkanie źle zaczęło się dla gliwiczan, bo już w 8 minucie goście za sprawą Aleksandra Kolewa objęli prowadzenie, ale po zmianie stron bramki Patryka Lipskiego i Thiago Alvesa dały drużynie z Okrzei trzy punkty.

Dla Stali każdy mecz jest już o życie, a z takimi zespołami ciężko się gra. Zdawali sobie z tego sprawę gliwiczanie, ale i tak szybko podarowali gościom gola. Już w 8 minucie Malarczyk zagrał tak niefortunnie, że wypuścił sam na sam Koleva, który wykorzystał tę sytuację i mielczanie objęli prowadzenie. Szybko strzelona bramka miała wpływ na przebieg tego spotkania. Mielczanie bowiem skupili się na obronie i kontrach, a gliwiczanie próbowali odrobić stratę. Lepszą okazję na zdobycie bramki mieli jednak przyjezdni, W 38 min Domżalski stanął oko woko z Placem, ten jednak nie dał się pokonać.

Już w przerwie Waldemar Fornalik zdecydował się zostawić w szatni Vidę i wprowadzić za niego Alvesa. Zanim Portugalczyk zdążył zapoznać się ze stanem murawy, jego koledzy stworzyli sobie stuprocentowa sytuację. Najpierw strzelał Świerczok, ale trafił prosto w bramkarza Stali, jeszcze dobijał Pyrka z podobnym skutkiem. Za chwilę już próbował Alves, jednak piłka przeszła obok słupka. Wydawało się, że gol dla gospodarzy jest kwestią czasu, ale to goście mieli kolejną setkę. Getinger uderzył z dystansu, świetnie interweniował Plach, jeszcze dobijał Jankowski, ale znów na posterunku był bramkarz Piasta. Wreszcie w 61. minucie arbiter podyktował rzut wolny. Szczęścia spróbował Lipski, który fantastycznie uderzył i Rafał Strączek nie miał kompletnie żadnych szans na obronę tego strzału. Mielczanie mogli szybko odpowiedzieć, ale znów Plach potwierdził, że powołanie do kadry Słowacji to nie przypadek. Bramkarz Piasta w imponującym stylu wybronił strzał Matrasa. W 72 minucie Świerczok wpadł z piłką w pole karne Stali, dograł do Alvesa, a ten wpakował piłkę już do pustej bramki. W poprzednich spotkaniach bywało tak, że Piast przechylał szalę w końcówkach. Teraz to rywal miał szansę, by urwac punkty gliwiczanom. Jużw dolicoznym czasie gry Stal miała dwie stuprocentowe okazje podczas jednej akcji i za każdym razem fantastycznie interweniował Frantisek Plach. Bramkarz Piasta tym samym zapracował sobie miejsce w jedenastce kolejki. Dzięki trzem zdobytym punktom Piast przesunął się na 9. miejsce w tabeli.

7 marca 2021, 12:30 – Gliwice (Stadion Miejski)
Piast Gliwice – Stal Mielec 2:1
0:1 –  8` Aleksandyr Kolew
1:1 – 61` Patryk Lipski ,
2:1 – 71 Tiago Alves (asysta Jakub Swierczok

Piast: 26. František Plach – 20. Martin Konczkowski, 34. Piotr Malarczyk (82, 5. Tomáš Huk), 4. Jakub Czerwiński, 14. Jakub Holúbek – 77. Arkadiusz Pyrka (69, 16. Dominik Steczyk), 18. Patryk Sokołowski, 3. Tomasz Jodłowiec (46, 17. Patryk Lipski), 6. Michał Chrapek (75, 19. Sebastian Milewski), 10. Kristopher Vida (46, 7. Tiago Alves) – 70. Jakub Świerczok.

Stal: 13. Rafał Strączek – 2. Albin Granlund, 21. Mateusz Matras, 5. Mateusz Żyro, 6. Marcin Flis, 23. Krystian Getinger – 10. Mateusz Mak (57, 77. Maciej Jankowski), 20. Grzegorz Tomasiewicz, 7. Maciej Domański (72, 96. Robert Dadok), 17. Petteri Forsell (72, 9. Andreja Prokić) – 92. Aleksandyr Kolew (57, 99. Łukasz Zjawiński).

żółte kartki: Zjawiński, Flis.