AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Widzisz, że cierpi zwierzę - poinformuj Policję

Na Sygnale

Zbliża się trudny okres dla zwierząt, spowodowany niskimi temperaturami. Właściciele czworonogów muszą więc zadbać o ich dobrostan. Szczególnie psy podwórkowe, a najbardziej te trzymane na łańcuchach lub w kojcach, mogą odczuwać zimno czy inne dolegliwości. Widzisz, że ktoś w twoim otoczeniu niewłaściwie traktuje zwierzę? Nie gódź się na to – alarmuj!

REKLAMA

Pierwszy artykuł ustawy o ochronie zwierząt głosi, że:
„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”.


Każdy pies podwórkowy powinien posiadać budę, która posłuży jako schronienie. Jeśli jest uwiązany, należy pamiętać, aby nie zostawiać go na uwięzi na okres dłuższy niż 12 godzin.
Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu wspomnianą budę lub pomieszczenie chroniące przed opadami, zimnem, latem – przed upałami, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Łańcuch nie może być ciężki, powodować uszkodzeń lub cierpienia, musi zapewniać możliwość niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może zaś być krótsza niż trzy metry.

Jeśli masz informacje o nieludzkim traktowaniu zwierząt, powinieneś podzielić się nimi z policją, strażą miejską lub organizacją zajmującą się prawami zwierząt. Można powiadomić gliwicką policję w sposób anonimowy, za pośrednictwem specjalnej skrzynki „Powiadom nas”.

Złamanie j przepisów ustawy o ochronie zwierząt jest przestępstwem ściganym z oskarżenia publicznego, zagrożonym karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Jeśli widzisz, że pies sąsiada jest poraniony, wyczerpany z głodu lub pragnienia, gdy dowiesz się, że jest uwiązany na stałe i nie ma zapewnionych 12 godzin wolności od łańcucha – natychmiast powiadom policję lub organizację zajmującą się zwierzętami.
Przypominamy przy okazji, że każdy właściciel psa powinien pamiętać też o szczepieniach swojego podopiecznego.

źródło: KMP w Gliwicach

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Środa
Styczeń 2021
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Fabioli, Miły, Sebastiana