REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Naukowiec z Gliwic, dr inż. Jakub Nalepa, laureatem nagród naukowych Polityki

Nauka

Dr inż. Jakub Nalepa, pracownik naukowy Politechniki Śląskiej, szef działu AI gliwickiej firmy KP Labs i specjalista ds. sztucznej inteligencji w Future Processing, został laureatem tegorocznej, dwudziestej edycji Nagród Naukowych tygodnika Polityka w dziedzinie nauk technicznych. Dr Nalepa zajmuje się wyzwaniami związanymi ze sztuczną inteligencją - zarówno fundamentalnymi jak i praktycznymi – i pracuje m.in. nad projektami dotyczącymi satelitarnej obserwacji Ziemi i obrazowania medycznego.

REKLAMA

Zainteresowania badawcze dra Jakub Nalepy, adiunkta w Katedrze Algorytmiki i Oprogramowania na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, koncentrują się wokół sztucznej inteligencji. Obejmują m.in. projektowanie algorytmów mających zastosowanie w satelitarnej obserwacji Ziemi, obrazowaniu medycznym, czy redukcji emisji spalin poprzez optymalizację transportu w miastach. 

– Szczególnie ważne jest dla mnie to, że wszystkie tematy, z którymi dotychczas się mierzyłem są istotne społecznie. Zawsze interesowało mnie budowanie pomostu pomiędzy badaniami naukowymi a praktyką. Mam nadzieję, że techniki, nad którymi pracowałem i pracuję, pozwolą nam polepszyć jakość naszego życia oraz efektywnie mierzyć się z problemami, wobec których – jako ludzkość – stajemy – mówi Jakub Nalepa.  

Dr Nalepa jest szefem działu AI w firmie KP Labs, w której realizowane są m.in. projekty finansowane przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, dotyczące analizy danych satelitarnych z wykorzystaniem zaawansowanych metod uczenia maszynowego oraz wykorzystania algorytmów uczenia głębokiego na pokładzie opracowywanego satelity obrazującego. Celem projektu jest wyniesienie na niską orbitę okołoziemską satelity do obserwacji Ziemi (Intuition-1), który dzięki rozwiązaniom z zakresu sztucznej inteligencji i dedykowanemu komputerowi pokładowemu zautomatyzuje i przyspieszy proces pozyskiwania, analizy i interpretacji satelitarnych danych hiperspektralnych. Warto podkreślić, że praktyczne zastosowania, w których można wykorzystać obrazowanie hiperspektralne są bardzo szerokie – informacje zawarte w takich danych mogą ułatwić ocenę stopnia zalesienia i charakterystykę glebową wybranych obszarów Ziemi, prognozowanie plonów czy tworzenie map zanieczyszczeń miast. Firma KP Labs znalazła się w ścisłych gronie finalistów tegorocznej edycji Nagród Gospodarczych Prezydenta RP.

Wśród projektów, którymi zajmował się dr Nalepa jest również m.in. system do automatycznej segmentacji zmian nowotworowych głowy w obrazach pozyskanych metodą rezonansu magnetycznego. Projekt był realizowany przez Future Processing oraz Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach, przy współpracy z grupą badawczą z Cambridge w Wielkiej Brytanii, a jego bezpośrednim wynikiem jest Sens.AI – certyfikowany wyrób medyczny.

– Współczesna medycyna musi stawić czoła licznym wyzwaniom technologicznym, takim jak poprawa jakości procesów diagnostycznych. Odpowiedź stanowią innowacyjne algorytmy uczenia maszynowego, które pozwolą np. na wykrywanie zmian chorobowych trudnych do rozpoznania ludzkim okiem i będą wspierały lekarzy przy podejmowaniu decyzji diagnostycznych. Między innymi nad takimi rozwiązaniami pracują specjaliści Future Processing. Członkowie naszego zespołu bacznie obserwują rynek, aby być na bieżąco z trendami, ale także by móc je wyprzedzać. Jesteśmy dumni z faktu, że ich praca jest doceniana czego dowodem jest również przyznana Jakubowi nagroda Polityki – komentuje Szymon Janota, szef jednostki Healthcare w Future Processing.

 Wyróżnienie tygodnika Polityka nie jest pierwszym w karierze dra Nalepy. W 2017 roku został on laureatem prestiżowej Nagrody im. Witolda Lipskiego dla młodych naukowców w zakresie informatyki. Naukowiec ma na swoim koncie ponad 100 publikacji w tym wiele zrealizowanych we współpracy międzynarodowej. 

W tym roku do konkursu Nagród Naukowych Polityki wpłynęło 400 zgłoszeń, z których Kapituła Profesorska, której członkami są osoby o najwyższej pozycji w świecie polskiej nauki, wyłoniła
w pierwszym etapie 15 finalistów. Z tego grona Kapituła Społeczna, złożona z osób o nieprzeciętnych osiągnięciach zawodowych, biznesowych i artystycznych wyłoniła pięciu laureatów. Łącznie na przestrzeni 20 lat w ramach konkursu wyróżniono ponad 300 młodych i zdolnych naukowców, którym przekazano ponad 6,5 mln zł w formie stypendiów i nagród finałowych.

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Środa
Styczeń 2021
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Fabioli, Miły, Sebastiana