REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

ZDM wytnie 46 chorych drzew przy Toszeckiej. W zamian posadzi 86

Miasto

Każde drzewo w mieście jest cenne, zwłaszcza teraz w obliczu zmian klimatycznych. Dlatego dobrą praktyką jest komunikowanie lokalnej społeczności powodów wycinki, szczególnie gdy pod topór idzie większy szpaler drzew. Tak jest w przypadku ul. Toszeckiej, która zubożeje aż o 46 okazów znajdujących się w złym stanie fitosanitarny niosącym zagrożenie dla ruchu drogowego oraz pieszych. Aby wyrównać drzewostan, ZDM posadzi 86 klonów polnych odmiany „Elsrijk”. To drzewa stosunkowo szybko rosnące i miododajne. Wysokość 5 m uzyskać mogą już po 5 latach. Na docelowe 8-12 m trzeba będzie jednak poczekać około 20 lat.

Jak informuje ZDM, po przeprowadzonej przez pracowników Zarządu Dróg Miejskich kontroli w terenie i powtórnej wizji z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, zapadła decyzja o konieczności usunięcia różnego rodzaju gatunków drzew, wśród nich: klonów srebrzystych, jesionów, lip, robinii akacjowych, kasztanowców i jaworów. Dziesięć spośród nich jest martwych, dwadzieścia trzy są zamierające, trzy mają zaburzoną statykę, a kolejne trzy posiadają ubytki pni. U sześciu stwierdzono wypróchnienia, a jedno ma pęknięty pień.
Nasadzenia zastępcze zostaną przeprowadzone w listopadzie, na odcinku ul. Toszeckiej, od ronda im. Lecha Kaczyńskiego w kierunku ul. Świętojańskiej. Klony, które pojawią się w zamian za usunięte drzewa, charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością na warunki miejskie, w tym suszę, zasolenie gleby i zanieczyszczenie powietrza. W sezonie wegetacyjnym drzewa posiadają żywo zielone liście, które jesienią przebarwiają się na intensywny żółty kolor. Dodatkowym atutem tej odmiany jest węższa korona, dzięki czemu drzewa nie będą kolidowały ze skrajnią drogową, a tym samym nie będzie konieczne ich przycinanie, które pozostawia „rany” i naraża drzewo na infekcje grzybowe, co prowadzi w późniejszym efekcie do powstawania wypróchnień.

źródło: ZDM Gliwice

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

2
Środa
Grudzień 2020
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Balbiny, Ksawerego, Pauliny