AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Nastolatek na rolkach wjechał wprost pod samochód. Kierowca odjechał nie udzielając pomocy

Na Sygnale

Wczoraj w Gliwicach, na ul. Łużyckiej, doszło do zdarzenia drogowego, w którym uczestniczył nastoletni rolkarz i mężczyzna kierujący samochodem osobowym. Ich drogi spotkały się na oznakowanym przejściu dla pieszych. Kto i na ile zawinił, wykaże prowadzone postępowanie.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że młody rolkarz, jadąc chodnikiem, nagle, bez upewnienia się, czy jest bezpiecznie, wjechał na przejście z prawej strony, wprost przed maskę volkswagena golfa. Doszło do zderzenia, w wyniku którego niechroniony uczestnik ruchu drogowego doznał obrażeń. Kierujący golfem, po zderzeniu z rolkarzem, nie udzielając pomocy i nie zatrzymując pojazdu, odjechał w nieznanym kierunku. Nastolatek trafił do szpitala. 

Policjanci wszczęli postępowanie, które wyjaśni przyczyny i okoliczności wypadku, jego uczestnicy zostaną zgodnie z prawem rozliczeni ze swoich postępków.

- Powyższy przykład podajemy ku refleksji wszystkich użytkowników dróg. Tego, że nie wolno przekraczać jezdni bez upewnienia się, czy będzie to bezpieczne, uczy się już dzieci w przedszkolach. Niestety, ludzie czasami popełniają błędy i zapominają o podstawowych zasadach. Stąd też apele do kierujących, aby jeździli w terenie zabudowanym zgodnie z ograniczeniami prędkości, które ustalił organizator ruchu i nie szybciej niż 50 km/h (z wyjątkami wydzielonych tras, na których znaki dopuszczają wyższe prędkości). Stosowanie się do przepisów i zasady ograniczonego zaufania przez kierowcę jest szansą m.in. dla roztargnionych pieszych czy rowerzystów. Wypadek może przydarzyć się każdemu, bez wyjątku, ale ci, którzy jeżdżą zbyt szybko, z przeświadczeniem, że nic nie wydarzy, skazują osoby popełniające błąd na śmierć lub kalectwo - mówi podinspektor Marek Słomski, rzecznik KMP w Gliwicach.

Policjanci przypominają, że każdy ma obowiązek udzielić pomocy osobie, która znajduje się w położeniu narażającym ją na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. Za nieudzielenie pomocy grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

W przypadkach, w których wina za spowodowanie wypadku leży po stronie kierowcy, a on ucieka z miejsca zdarzenia, kara wymierzana przez sąd jest o połowę wyższa od tej określonej w przepisie.

źrodło: KMP w Gliwicach

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

29
Wtorek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Michaliny, Michała, Rafała

REKLAMA