AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Futsal: Piast zaczyna sezon od wygranej

Sport

Od wygranej rozpoczęła nowy sezon futsalowa drużyna Piasta. W derbowych starciu gliwiczanie pokonali AZS UŚ Katowice 3:1. Bramki dla niebiesko-czerwonych strzelali: Rodrigo Dasaiev, Sebastian Szadurski i Rafal Vahula. Dla Akademików z Katowic trafił Piotr Łopuch.

Ostatnie spotkanie w Futsal Ekstraklasie rozegrano w marcu. Potem ze względu na epidemię rozgrywki najpierw zawieszono, a następnie zakończono. Włodarza Piasta wykorzystali ten czas na przebudowę zespołu. Zakontraktowana ośmiu nowych zawodników. Pięciu przyszło z GSF Gliwice, trzech to zagraniczni gracze. Te zmiany miały na celu podniesienie jakości sportowej po to, by w tym nowym sezonie powalczyć o medal.

Przed tym pierwszym meczem było sporo znaków zapytania i nie zabrakło tez problemów. Na ostatnim treningu kontuzji nabawił się Dominik Solecki, a to podstawowy futsalista w drużynie Orlando Duarte. Okazało się też, że nie może zagrać Łukasz Groszak, bo pauzuje za czerwoną kartkę, którą zobaczył pół roku temu w meczu z Toruniem. Absurdalna to sytuacja, bo bramkarz Piasta nie miał możliwości odpokutowania tej kary ze względu na brak rozgrywek. Na trybunach zasiadł też Rafał Franz oraz inni zawodnicy. Od tego sezonu bowiem trener może wziąć do kadry meczowej 12 seniorów i dwóch młodzieżowców, a w zespole Piasta jest aż 17 futsalistów.

Gliwiczanie chcieli narzucić rywalom swoje warunki od samego początku i to im się udało. Już w 5 minucie objęli prowadzenie. Metr przed linią pola karnego Musiał faulował Dasajeva. Sam poszkodowany wykonywał rzut wolny, a uderzył perfekcyjnie, pod poprzeczkę, zdobywają premierowego gola w Futsal Ekstraklasie.  Brazylijczyk zresztą był wyróżniającym śię zawodnikiem gospodarzy w tej części meczu. Kreował akcje, dryblował i wykonywał stałe fragmenty gry. W 7 minucie Bugański zagrywał piłkę z autu, podał na 15 metr do Szadurskiego, który uderzył z lewej nogi podwyższając wynik na 2:0. Nie rzuciło to jeszcze gości na kolana, bo zaraz potem mieli rzut wolny, wykonywany tuż przy linii bocznej pola karnego. Gładczak mocno uderzył, piłka minęła Widucha, ale zatrzymała na stojącym w bramce Bugańskim. Potem zarysowała się lekka przewaga katowiczan, którzy kilka razy zmusili bramkarza Piasta do wysiłku. W 12 minucie Orlando Durte wziął czas, aby wybić z rytmu przyjezdnych i to się udało. Gliwiczanie przejęli inicjatywę, atakowali zmuszając rywali do faulowani, co już w 15 minucie przełożyło się na szóste przewinienie i przedłużony rzut karny. Wtedy to Łopuch faulował Szadurskiego, a na strzał z 10 metra zdecydował się Vakhula trafiając w samo okienko i było już 3:0. Wydawało się, że Piast jeszcze przed przerwą strzeli czwartego gola i przesądzi o wygranej. Tymczasem na 30 sekund przed końcem tej odsłony po klasycznej kontrze Łopuch zdobył gola dla katowiczan.

Po zmianie stron gra już nie wyglądał tak efektownie, a przede wszystkim nie padły gole, choć oba zespoły miały na to okazje. Bardzo dobrze i pewnie między słupkami spisywali się obaj bramkarze. Czym było bliżej końca tego spotkania tym odważniej atakowali goście  i tylko postawie Widucha gospodarze zawdzięczają to, że nie stracili gola. Na dwie minuty przed zakończeniem spotkania Miłosz Kocot zdecydował się wycofać bramkarza. Chciał to wykorzystać Widuch, który po przejęciu piłki uderzył na bramkę AZS-u, trafiając w słupek. Miał też swoją okazję Szadurski. Ostatecznie jednak kibice w tej drugiej połowie bramek nie zobaczyli i to Piast zainkasował trzy punkty, które pozwolą spokojnie przygotowywać się do kolejnego spotkania.

Piast Gliwice – AZS UŚ Katowice 3:1 (3:1)
Arena Gliwice – 06.09.2020, g. 18:00