REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Jazz w Ruinach już od piątku!

Kultura

Tegoroczna 16. edycja festiwalu Jazz w Ruinach jest nietypowa, awangardowa, nie pozbawiona improwizacji, bo taki, nawet w spokojnych czasach, jest jazz. Koncerty będą wybrzmiewać poprzez telewizyjny i internetowy filtr, w JAZZ TV oraz na kanale YouTube Śląskiego Jazz Clubu podczas wrześniowych weekendów. Najstarsze stowarzyszenie Jazzowe w Polsce nie boi się nowatorskich rozwiązań.

Jazz w Ruinach to festiwal młodych wschodzących gwiazd muzyki jazzowej, około jazzowej i improwizowanej oraz przestrzeń prezentacji dla młodych twórców grafiki i plakatu z całego świata. Formuła festiwalu przyjęta w czasie pandemii, nie powstrzymała Śląskiego Jazz Clubu – organizatora, przed zaproszeniem znakomitych gości, którzy zaprezentują bardzo świeże – często – stworzone specjalnie dla JWR projekty.

Każdy z koncertów będzie wyjątkowy, poprzez dobór materiału jeszcze nigdzie nie publikowanego lub udział, rozszerzających składy, gości specjalnych.

Będzie można zobaczyć m.in. koncert ze wzmocnioną – zdwojoną, sekcją perkusyjną (Alan Wykpisz Project plus Tymoteusz Papior) lub dętą – dwa saksofony (Paweł Palcowski Quintet feat. Maciej Sikała, Paweł Kamiński Quartet feat. Jakub Łępa). Prezentacje, w których zagrają nietypowe w składzie jazzowym organy Hammonda (Yarosh Organ Trio feat. Dominik Wania, First Gig Never Happened). Propozycje, w których inspiracją byli znakomici twórcy jazzowi, tacy jak Charles Mingus i Thelonius Monk, James Farm, Kneebody, Bob Reynolds Quartet czy literaci – Frank Herbert (BLED - Emil Miszk / Sławek Koryzno). Wystąpią twórcy nagradzania w ważnych konkursach, rankingach „Jazzowy debiut fonograficzny” (Andrzej Kowalski Quartet), Jazz Top 2019 czytelników magazynu Jazz Forum (Jakub Paulski Trio feat. Emil Miszk).

Premierowe prezentacje koncertów odbędą się w JAZZ TV oraz na kanale YouTube Śląskiego Jazz Clubu. Są zaplanowane we wszystkie wrześniowe weekendy. Podczas każdej z transmisji będzie odbywać się czat na żywo, na kanale YouTube Śląskiego Jazz Clubu.

Jak co roku, festiwalowi towarzyszy, inspirowana muzyką i wyzwolona hasłem: „Jazz n’ roll” wystawa plakatów.  http://jazzposters.tecken.pl/pl/

Kalendarz koncertowych premier:

PIĄTEK, 4 WRZEŚNIA 2020 O 21:10

Yarosh Organ Trio feat. Dominik Wania

Przemysław Jarosz, który po wielu latach współpracy z czołowymi artystami w Polsce, prezentuje własną muzykę̨ do współpracy zaprosił Tomasza Pruchnickiego (saksofon) oraz Kajetana Galasa (organy Hammonda), z którymi zarejestrował debiutancki album z początkiem 2016 roku. Niecodzienne na polskich scenach jazzowych organy Hammonda nadają̨ charakterystycznego kolorytu brzmienia zespołu.

Najnowsza odsłona zespołu to trio rozszerzone do kwartetu poprzez współpracę z pianistą Dominikiem Wanią. Dominik Wania to jeden z najwybitniejszych pianistów młodego pokolenia europejskiej sceny jazzowej. W styczniu 2017r. brał udział w nagraniu płyty „Unloved” zespołu Maciej Obara Quartet, zrealizowanym dla najbardziej prestiżowej obecnie wytwórni ECM.

Najnowsze kompozycje Tria zostały nagrane na płytę, a jej premiera przewidywana jest na wczesną jesień tego roku. A to oznacza, że Jazz w Ruinach będzie premierą, na pewno premierą telewizyjną (w jakości HD), ze względu na charakter tegorocznej edycji festiwalu

SOBOTA, 5 WRZEŚNIA 2020 O 21:10 – 22:10

Paweł Palcowski Quintet feat. Maciej Sikała

Zagadka! Czyj album znalazł się na szczycie listy bestsellerów tokijskiego sklepu DiskUnion w Japonii? Był to „Old Fashioned Mood”, debiutancki album kwintetu Pawła Palcowskiego.

Jako, że muzycznie album nawiązywał do wszystkiego co najlepszej w jazzowych brzmieniach z lat 50-tych i 60-tych sprzedawany był na płytach CD i na winylach.

Zachwycił nie tylko Japończyków. Podsumowując 2019 rok redaktor Adam Dobrzyński zamieścił Pawła Palcowskiego na 1 miejscu w kategorii Jazzowy Polski

Debiut Roku. Płyta „Old Fashioned Mood” znalazł się na 9 miejscu w kategorii Polska Płyta Jazzowa Roku.

Z takim materiałem muzycy marzą o konfrontacji z publicznością!

Jazz w Ruinach 2020 został wyróżniony w szczególny sposób. Gościem specjalnym zespołu będzie  Maciej Sikała, czyli jeden z największych autorytetów w dziedzinie instrumentalistyki i kompozycji jazzowej w Polsce. Jego doświadczenie i wspaniała technika gry wzbogaci sekcje dętą o harmonię rodem z Jazz Massengers Arta Blakey'a oraz pozwoli muzyce pójść w nowy, nieznany dotąd obszar.

Skład zespołu:

Paweł Palcowski - trumpet, flugelhorn
Kuba Łępa - tenor saxophone
Bogusław Kaczmar - piano
Maciej Kitajewski - double bass
Arek Skolik - drums

Gościnnie:
Maciej Sikała - tenor saxophone

PIĄTEK, 11 WRZEŚNIA 2020 O 21:10 – 22:30

Paweł Kamiński Quartet feat. Jakub Łępa

Paweł Kamiński Quartet tworzą jedni z najlepszych - laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych. Od 2015 roku, pod przewodnictwem saksofonisty Pawła Kamińskiego, komponują, pełne zaskakujących rozwiązań muzycznych, utwory autorskie. Podążają ścieżką własnego brzmienia, lecz nie zapominają o standardach jazzowych, które w nowych, ciekawych opracowaniach odświeżają percepcję publiczności.

Wsłuchując się w ich muzykę można usłyszeć tembr różnorodnych tendencji - od hardbopu, przez fusion aż do śladów współczesnej muzyki improwizowanej, kojarzonej z twórczością grup takich jak James Farm, Kneebody, czy Bob Reynolds Quartet. Dlatego powstające w ich przestrzeni twórczej kompozycje trudno zakwalifikować do określonego gatunku muzyki. Stylistyka zespołu łączona jest więc z bardzo rozległym nurtem muzyki improwizowanej.

Jazz w Ruinach stanie się przyczynkiem do poszukiwania nowych brzmień w rozszerzonym składzie. Obok lidera, na saksofonie tenorowym, zagra Jakub Łępa! To nietypowe rozwiązanie dedykowane jest naszej, festiwalowej publiczności.

Set utworów z debiutanckiej płyty „Let's Do It” zostanie wzbogacony, o nowe, nieprezentowane dotąd kompozycje.

12 WRZ O 21:10 – 13 WRZ O 22:30

Alan Wykpisz Project plus Tymoteusz Papior

Jeśli pamiętacie projekt o niepokojącej nazwie – „The Songs of Turbulence and Peace”, z pewnością kojarzycie jego twórcę, Alana Wykpisza. Jeśli nie, poznajcie go w kolejnej, muzycznej odsłonie.

Alan Wykpisz Project powstał po to, aby uchwycić i ubrać w język dźwięków EMOCJE.

Afekty, poruszenia, namiętności, zwątpienia, zmęczenie, regeneracja i kolejny start. W tych kilku jakże pojemnych słowach można zamknąć biografię niejednego twórcy. Życie w trasie, w rytmie potrzeb, pragnień i snów odcisnęło się w muzycznej pamięci zespołu Alana Wykpisza w postaci kompozycji będących próbą oddania rytmu życia w podróży. To pełna zawirowań droga w poszukiwaniu równowagi.

Na perkusji i perkusjonaliach zagra Tymek Papiór. Uczeń PSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Miłością do muzyki został porażony w rodzinnym domu. Ponieważ jest niezwykle pracowity i bardzo zdolny, istnieje poważne zagrożenie, że ukradnie ten koncert, a przynajmniej będzie o to walczyć.

PIĄTEK, 18 WRZEŚNIA 2020 O 21:10 – 22:30

First Gig Never Happened

Premierowy występ przed polską publicznością, a zarazem pierwsza w historii zespołu telewizyjna realizacja koncertu. Oryginalność w każdym calu, a przede wszystkim niecodzienne muzyczne doświadczenie!

Osobliwe, świeże brzmienie zespołu jest efektem wyszukanego połączenia instrumentalnego. W tej muzycznej przygodzie spotykają się dźwięki klarnetu basowego, saksofonu sopranowego, instrumentów perkusyjnych, organów Hammonda, Fender Rhodes i fortepianu.

Co ciekawe, zaskakująca, bardzo współczesna muzyka zespołu jest inspirowana twórczością gigantów jazzu: Charlesa Mingusa i Theloniusa Monka. Pamiętając o tym, na koncertach First Gig Never Happened można z lubością zanurzyć się w swobodną jazzową przestrzeń, poczuć ponadczasową siłę muzyki, która podana językiem młodych twórców zyskuje nową wartość artystyczną i idzie o krok dalej.

First Gig Never Happened tworzą:

Lisa Hofmaninger – klarnet basowy, saksofon sopranowy

Alexander Fitzthum – organy Hammonda, Fender Rhodes, fortepian

Judith Schwarz – perkusja

Odwaga twórcza została nagrodzona nominacją do nagrody „The New Austrian Sound of Music (NASOM)” 2018/2019, programu promującego młodych twórców zapoczątkowanego przez austriacki rząd (Bundesministerium für Europa, Integration und Äußeres – BMEIA), a także wyróżnieniem poprzez udział w koncercie finałowym Euroradio Jazz Competition, Copenhagen Jazz Festival.

SOBOTA, 19 WRZEŚNIA 2020 O 21:10 – 22:30

Andrzej Kowalski Quartet

Koncert będący starciem szesnastoletniej festiwalowej tradycji z porażającą siłą młodości.

Andrzej Kowalski Quartet jest laureatem wskazującego najlepszych w swej dziedzinie programu „Jazzowy debiut fonograficzny” organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca w edycji z 2019 roku. Uwieńczeniem sukcesu była debiutancka płyta zatytułowana „Abstrakt” (15 czerwca). Koncert premierowy albumu odbył się na festiwalu Warsaw Summer Jazz Days.

Ścieżkę twórczą kwartetu rozświetliła także nominacja dla debiutanckiej płyty Andrzeja Kowalskiego do nagrody Fryderyka 2020, która obok wcześniej zdobytych: Grand Prix XXI Bielskiej Zadymki Jazzowej oraz nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na 55 Santander Jazz nad Odrą stanowi nieodwołalne potwierdzenie pracowitości i talentu. Taka siła to idealny materiał na hybrydową, pandemiczną odsłonę festiwalu.

Już nie debiutanci, a ciągle jeszcze młodzi, muzycy podczas Jazzu w Ruinach 2020, zaprezentują materiał z nominowanej do nagrody Fryderyk 2020 płyty „Abstrakt" oraz nowe, nieprezentowane wcześniej kompozycje.

Andrzej Kowalski Quartet tworzą:

Andrzej Kowalski - gitara

Robert Wypasek - saksofony

Jan Wierzbicki - kontrabas, gitara basowa

Patryk Dobosz - perkusja

PIĄTEK, 25 WRZEŚNIA 2020 O 21:10 – 22:30

Jakub Paulski Trio feat. Emil Miszk

Nowa Nadzieja, jedna z kategorii w rankingu Jazz Top 2019 czytelników magazynu Jazz Forum płynnie wpisuje się w oczekiwania głodnych widowiska muzyków i spragnionej uwalniającego dźwięku publiczności. Dlatego na hybrydowym Jazzie w Ruinach nie mogło zabraknąć twórców wyróżnionych w ostatniej edycji rankingu.

Jakub Paulski Trio znalazło się na 4 miejscu w rankingu Jazz Top 2019 Jazz Forum w kategorii Nowa Nadzieja/Zespół. Sam Jakub Paulski wskazaniami miłośników jazzu zdobył 5 miejsce w kategorii Nowa Nadzieja/Muzyk.

Głosy odbiorców potwierdziły intuicję jury najstarszego, a zarazem najbardziej prestiżowego konkursu w Polsce - Jazz Juniors 2019, w którym zespół zdobył I miejsce.

Kalendarz zespołu na najbliższe miesiące jest szczelnie zapełniony. Przed nimi premiera płyty „Preludium” oraz koncerty na festiwalach jazzowych w Kanadzie, we Włoszech i w Chorwacji, a w nieco dalszej perspektywie trasa koncertowa po Chnach. Terminy realizacji wszystkich planów są, rzecz jasna, uzależnione od niewiadomego splotu pandemicznych zdarzeń. Tym bardziej cieszy potwierdzony termin dla naszego festiwalu.

W pandemicznej odsłonie Jazzu w Ruinach 2020 w wersji telewizyjnej i online pojawią się z utworami z przed-premierowej płyty, z utworami nigdzie niepublikowanymi i nowymi aranżacjami oraz z gościem specjalnym - Emilem Miszkiem.

Jeśli po raz pierwszy posłuchacie ich na naszym festiwalu, słuchając, pamiętajcie, że Jakub Paulski Trio to autorski projekt warszawskiego gitarzysty. Zespół współtworzy znany z kreatywnego podejścia do muzyki kontrabasista Franciszek Pospieszalski oraz Peter Somos – węgierski perkusista eksplorujący brzmienia tradycyjnych instrumentów perkusyjnych jak np. bendir i riq. Trio wykonuje kompozycje lidera inspirowane różnymi gatunkami: począwszy od muzyki klasycznej, przez odmiany jazzu, po muzykę współczesną.

Gość, trębacz, Emil Miszk to wschodząca i coraz jaśniejsza gwiazda europejskiej sceny jazzowej. Grał między innymi z Leszkiem Kułakowskim, Sławkiem Jaskułkem, Marcinem Maseckim, Tymonem Tymańskim i z grupą Mitch & Mitch. W 2019 roku otrzymał Fryderyka za debiutancki album Don’t Hesitate!

SOBOTA, 26 WRZEŚNIA 2020 O 21:10 – 22:30

BLED - Emil Miszk / Sławek Koryzno

Premierowa formuła Jazzu w Ruinach zobowiązuje do prezentacji projektów, które po raz pierwszy skonfrontują się z publicznością w gliwickiej przestrzeni jazzowej.

Możliwość skrócenia dystansu i wzięcia udziału w festiwalu zmobilizowała Emila Miszka i Sławka Koryzno do zweryfikowania pomysłów i ujęcia najlepszych koncepcji pod hasłem BLED.

Jeśli wydaje wam się, że – zaledwie – dwóch instrumentalistów nie jest w stanie skupić uwagi publiczności, możecie się bardzo mylić. Dynamiczny kolektyw wyprowadza swoje dźwięki z rootsowo-futurystycznych brzmień i form inspirowanych światem science-fiction. W tworzonej przez BLED muzyce przewijają się tony akustycznej perkusji i trąbki z elektronicznym brzmieniem efektów analogowych oraz syntezatorów modularnych.

Obaj artyści współtworzą trójmiejski label Alpaka Records.

Emil Miszk - trąbka, Moog Rogue, fx

Sławek Koryzno - perkusja, syntezatory modularne

KANAŁY:

JAZZ TV - www.jazztelevision.tv - dostępna w Twojej telewizji kablowej lub przez WP Pilot na urządzeniach mobilnych,

YOU TUBE SJC – youtube.com/ŚląskiJazzClubSilesianJazzClub - subksrybuj kanał już teraz.

Organizatorem festiwalu Jazz w Ruinach jest stowarzyszenie Śląski Jazz Club Stowarzyszenie Muzyczne.

Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.

Partnerzy: TV Jazz, Hala Modeli GZUT, Austriackie Forum Kultury

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

29
Wtorek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Michaliny, Michała, Rafała

REKLAMA