AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Matematyka - niezwykle ważna już w podstawówce

Kącik Prasowy

Wyniki matur nie pozostawiają złudzeń i oznaczają, że z poziomem wiedzy młodych ludzi nie jest dobrze. Owszem możemy teraz szukać powodów takiego stanu rzeczy, a nawet obwiniać epidemię koronawirusa, ale czy rok bądź dwa wcześniej młodzież miała lepszą wiedzę? Aktualnie można odnieść wrażenie, że z roku na rok egzaminy są coraz łatwiejsze, ale mimo to wyniki coraz gorsze. Młodzi ludzie mają w szczególności problem z matematyką. Dlatego też w dzisiejszym poradniku zastanowimy się, dlaczego tak ważna jest systematyczna nauka „królowej nauk” i dlaczego należy przykładać się do nauki już w szkole podstawowej.

REKLAMA

Bo matura to nie bzdura

Matura to nie bzdura, choć wielu młodych ludzi do nauki nie podchodzi zbyt poważnie, a do nauki matematyki już zupełnie. Cóż może i nauczyciele nie potrafią zawsze wszystkiego dobrze wytłumaczyć, może to wina nie wysypiania się, bo gra była ważniejsza, może to epidemia Covid. Można rzec, że każdy powód jest dobry, byle tylko za winowajcę nie uznać siebie. Podchodząc do matury jest się osobą dorosłą, choć nie oznacza to odpowiedzialną, bo skoro bagatelizuje się tak ważny egzamin, to chyba tej dojrzałości jednak nie ma. Można nie lubić matematyki, ale mimo to trzeba się jej uczyć i co do tego nie ma wątpliwości. Choć to truizm, to jednak wiele osób o tym zapomina.

Nauka matematyki jest ważna

Podręczniki, zestawy ćwiczeniowe, repetytoria, korepetycje, Internet – każdy uczeń ma wiele źródeł, z których może się uczyć, ale często mu się nie chce. Cóż, czy się to komuś podoba czy nie, nauka matematyki jest ważna. Nawet jeżeli pójdziecie na studia pedagogiczne czy psychologię to i tak z matematyką będziecie mieli do czynienia. Jak nie z matematyka to statystyką bądź logiką. A co jeden przedmiot to jest trudniejszy. Zatem bez wiedzy z matematyki nie będziecie potrafili się nauczyć zagadnień z pozostałych. Swoją drogą trudno w codziennym życiu nie korzystać z matematyki. Owszem można powiedzieć, że od tego są kalkulatory czy programy, ale i ich musicie umieć używać, zatem przyda się też znajomość zasad. Jeżeli mierzycie wyżej i planujecie studia medyczne to, aby się na nie dostać niezbędne jest uzyskanie dobrego, ba, bardzo dobrego wyniku na maturze z matematyki.

Dlaczego należy przykładać się do nauki matematyki?

Pierwsze zajęcia z tego przedmiotu nie są trudne, także zagadnienie z podręcznika do matematyki do szkoły podstawowej zazwyczaj nie powodują trudności. Ale poziom trudności ciągle się zwiększa i tak na Waszej drodze mogą pojawić się pierwsze przeszkody, a na pewno jedna z nich, czyli geometria. Owszem można się „prześlizgną”" i jakoś przejść do następnej klasy i to z niezłym wynikiem, bo sprawdzian z geometrii był tylko jeden, ale potem już nie będzie tak kolorowo. Pod koniec szkoły podstawowej zagadnienia z geometrii są już bardzo trudne. Zatem zaległości będą gonić kolejne zaległości. Niestety ten przedmiot jest trudny dlatego też, że zasad jest dużo, a jedna zasada łączy się z następną, a następna z kolejną. A więc co pozostaje? Pozostaje nauka i nadrabianie zaległości, które jest często trudne, ale wcale nie oznacza, że niemożliwe.

Jak uczyć się matematyki, by nauka była efektywna?

Matematyki trzeba się uczyć regularnie, a w razie zaległości należy od razu je nadrabiać. Warto też podchodzić z zaangażowaniem do prac domowych. Jeżeli nauczyciel zadaje Wam najtrudniejsze zadania do domu, a te proste robicie na lekcji, to warto o tym powiedzieć rodzicom, którzy poruszą temat na wywiadówce. Nie bójcie się też zgłaszać na lekcjach, w końcu kto pyta, nie błądzi. Zawsze możecie też poprosić o pomoc rodziców, a w razie konieczności zapisać się na korepetycje. Tutaj mamy dla Was jeszcze jedną radę, otóż słuchajcie na lekcji i przed trudnymi zajęciami wysypiajcie się. Tylko wypoczęci będzie mogli się skupić. Do tego bardzo ważna jest dieta, a więc zdrowa i zbilansowana, a nie oparta na produktach śmieciowych.

Osoby, które nie zdały matury na szczęście mogą ją poprawić. Ale jeżeli Wasze zaległości są spore to nie macie na co czekać, lecz powinniście jak najszybciej udać się na korepetycje.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

31
Sobota
Lipiec 2021
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Ignacego, Lodomiry, Romana