REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Poznajcie CORNELIĘ. To kolejny wkład Politechniki w walkę z koronawirusem

Nauka

Platforma CORNELIA – Coronavirus Neurological Impairment – wspiera diagnostykę zaburzeń poznawczych i neurologicznych pacjentów zarażonych wirusem SARS-CoV-2. Projekt został opracowany przez naukowców Politechniki Śląskiej.

REKLAMA

– System powstał jako odpowiedź na potrzebę poznania nie do końca jeszcze zidentyfikowanych powikłań i różnych objawów towarzyszących chorobie wywołanej wirusem SARS-CoV-2. W trakcie badań pacjentów, którzy zgłaszali się z podejrzeniami COVID-19, powstała w środowisku medycznym hipoteza o nasilonym występowaniu zaburzeń neurologicznych i poznawczych – wyjaśnia dr inż. Anna Papież z Politechniki Śląskiej, koordynatorka projektu.

Pierwsza część ankiet przeprowadzanych na platformie CORNELIA dotyczy stanu zdrowia, objawów choroby COVID-19, a także symptomów związanych z zaburzeniami poznawczymi i neurologicznymi. – W drugiej części jest zaimplementowana seria testów psychometrycznych, w których pacjenci mogą odpowiedzieć na pytania dotyczące swoich objawów i odczuć oraz zrobić mały test na pamięć i koncentrację – mówi dr inż. Anna Papież.

CORNELIA została opracowana przez zespół naukowców: dr inż. Annę Papież – koordynatorkę projektu, dr inż. Joannę Żyłę, mgr inż. Justynę Mikę, mgr inż. Joannę Tobiasz oraz inż. Marcina Pochrzęsta. Prace nad projektem zainicjowała prof. Joanna Polańska, Dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, a współpracę ze strony Śląskiego Uniwersytetu Medycznego podjęli prof. Jerzy Jaroszewicz, ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu oraz prof. Monika Adamczyk-Sowa ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Proces implementacji oraz graficznego zaprojektowania systemu ankietyzacji i analizy danych wsparli programiści z firmy Boldare: Urszula Augustyniak, Krzysztof Miczkowski, Maciej Papież, Mateusz Rosiek.

System powstał za pomocą technologii C#, .NET Core, PHP, JavaScript, PostgreSQL. Poza przeprowadzaniem ankiet oraz zautomatyzowanym mechanizmem wysyłania zaproszeń, platforma umożliwia dostęp personelowi medycznemu oraz analitykom danych do repozytorium, w którym zgromadzono już ok. 100 w pełni wypełnionych oraz kilkadziesiąt częściowo uzupełnionych ankiet. – Do systemu mają wgląd zarówno lekarze decydujący o tym, którzy pacjenci mogą wziąć udział w badaniu, jak i analitycy danych z Politechniki Śląskiej, którzy później metodami statystycznymi po zebraniu danych będą je analizować. Za pomocą metod uczenia maszynowego będą starali się poznać mechanizmy i sprawdzić, w jakim stopniu choroba wpływa na zaburzenia neurologiczne – tłumaczy badaczka.

System wypełniania ankiet za pośrednictwem Internetu służy także zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 ze względu na ograniczenie bezpośrednich kontaktów pomiędzy pacjentem i lekarzem. Jak wyjaśnia dr inż. Anna Papież, platforma jest odpowiednikiem badania przez lekarza psychologa i neurologa realizowanym w gabinecie, w którym pacjenci również wypełniają testy.

CORNELIA jest kolejnym z projektów, przygotowanych przez naukowców Politechniki Śląskiej, który wspiera personel medyczny w diagnozowaniu wirusa SARS-CoV-2. Wcześniejsze prace obejmowały m.in. utworzenie internetowego serwisu wspierania diagnostyki obrazowej COVID-19 (CIRCA).

 Więcej o projektach Politechniki Śląskiej

https://www.polsl.pl/Informacje/komunikaty/Strony/badania.aspx

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Środa
Czerwiec 2021
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Albina, Wandy, Zenona